Olen äärettömän huolissani, 23v perusterve nainen, ei raskauksia, synnytyksiä tai ehkäisyä.
Tarkkaa ajanjaksoa en osaa kuvata mutta sanotaanko noin vuoden verran on tätä ongelmaa jatkunut.
Minulla on säännöllinen kierto. Kuukatisvuodon(7pv) loppumisen jälkeen n. viikon kuluttua alkaa verinen vuoto. Verta tulee aika paljon ja osoittuu ovulaatio ajankohtaan. Pitää siis käyttää ihan siteitä yms. kipuja ei ole.
Elikkäs tilanne menee näin, Kuukautiset(7pv)-Ei vuotoa(7pv)Verinen vuoto(7pv)Ei vuotoa(7pv)Kuukautiset(7pv)... jne. Toistunut ainakin 7-8 peräkkäisessä kierrossa.
Yritän kerätä rohkeutta mennäkseni lääkäriin.. Sillä välin, olisiko kenelläkään vastaavia kokemuksia tai ajatusta mikä vaivaa? :(
Vuotaa, vuotaa ja vuotaa
5
276
Vastaukset 5
- hormonihirmu
Käy gynekologilla, jotta ultran kanssa voi katsoa. Saattaa olla myoomia tai muuta, jotka runsaan vuodon aiheuttaa. Hormonaalisia juttuja. Runsaaseen vuotoon, joka todellakin rajoittaa elämää, on saatavana hyviä lääkkeitä, hormonikierukkaa ym.
- Rohkeuttatoivon
Kannattaa mennä lääkäriin, jotta saat kiertosi normaaliksi.
- rfvtgbyhn
Jotain vikaahan hormonikierrossasi on. Olet anemiariskissä, joten asialle pitää tehdä jotain. Runsas vuoto anemisoi, ja anemia pahentaa vuotoja entisestään. Siinä on tuhoisa kierre valmis.
Jos olet vähävarainen, terveyskeskuslääkärikin voi laittaa lähetteen naistentautien polille, niin ei tarvitse kaikkea yksityisesti maksaa. Tutkimuksia tulee kuitenkin jonkin verran.
Kerro pelostasi lääkärissä. Harvapa tykkää alapäänsä sorkkimisesta. Huomoioivat asian sitten tutkimusten yhteydessä. Olet kuitenkin sietänyt tilannetta jo aivan liian pitkään, hoidettava se on!- lääkäriauttaa
Jo on älytöntä tulla tänne kyseleen, kun jo itsekin huomaa, ettei ole normaalia vuotoa.
- Yykaakooneeviikuusee
En ole vieläkään saanut aikaa lääkärille..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134742Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197700Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su46634Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99634- 61619
- 42564
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520