Kuinka usein pesette nöffiä? Riittääkö talvisin pelkkä jatkuva harjaaminen?
Kuinka saa vuoden ikäisen vilkkaan nartun tervehtimään vastaantulijoita muulla tavalla kuin "iloisesti" vasten hyppimällä?
Nöffin peseminen? Hyppiminen?
11
1470
Vastaukset
- miiting
jotta,kun koirasi hyppää,astu silloin hellävaroen sen takajalle sillai se kuulemma lopettaa hyppimisen. Neuvon antoi ýstävä kennelistä.
- Riikka-Liisa
Peseminen vähän riippuu, 2-5krt vuodessa luullakseni. Riippuen ihan, ollaanko menossa näyttelyyn tai onko koira likainen. Jos koira ei ole likainen, niin eihän sitä tarvitse pestä ollenkaan.
- Ymmällään!
Millai tuo nöffin pesu,liittyi hyppimisen poistamiseen, meni ohi...................?
- neiti nöfnöf
Ymmällään! kirjoitti:
Millai tuo nöffin pesu,liittyi hyppimisen poistamiseen, meni ohi...................?
Ei ne liittyneetkään toisiinsa. Kaksi asiaa samassa, mutta kai sen jo huomasit..=O)
- nöffikät
...tarvittaessa, mutta älä liian usein. Sitä paitsi meillä ainakin aikuisen paksukarvaisen koiran pesu on niin työläs, tai ei pesu mutta kuivaus, että sen tekee kyllä ihan oikeasti vain silloin, kun on tarvis. Pesen kuitenkin koiramme ehkä joka toinen kuukausi joskus useammin, ovat sellaisia kuraojien tonkijoita.
- mie vaan taas
Taroittaessa koira onkin hyvä pestä ei, kuitenkaan turhan usein siitä kärsii sit jo iho ja loiset viihtyy kosteassa koiran turkisssa,minä keritsen keväisin jos alkaa paakkuuntua liikaa ja harjaan kovasti koska koiran iho tykkää siitä.
- Tuukka
Sama kennelikö kehoitti hommaamaan keritsimet joita etsit, miten voit neuvoa muita kun oma koiran pitosi taitaa olla mitä on, ainakin kun lukee KAIKKI viestisi ostetaan, myydään sivuilta ja vastauksesi muiden ilmoituksiin kyseisillä sivuilla,suosittelen että pysyt kaukana eläimistä.
- Tuukka
Anteeksi, viestini oli tarkoitettu nimimerkille miiting. En kyllä tunne ketään tutuistani joiden tarvii nöffejään keritsimillä hoitaa..
- Riikka-Liisa
Tuukka kirjoitti:
Anteeksi, viestini oli tarkoitettu nimimerkille miiting. En kyllä tunne ketään tutuistani joiden tarvii nöffejään keritsimillä hoitaa..
Hmmm. Tuo mieleen lampaat. Toisaalta, lampaanvillahan karstataan. Ja nöffinkin turkin hoidossa käytetään karstaa. Elikäs olisikohan hän sekoittanut karstan keritsimiin?
- Tuukka
Riikka-Liisa kirjoitti:
Hmmm. Tuo mieleen lampaat. Toisaalta, lampaanvillahan karstataan. Ja nöffinkin turkin hoidossa käytetään karstaa. Elikäs olisikohan hän sekoittanut karstan keritsimiin?
Nii en tiedä, neuvoi kyllä tuolla eräällä sivulla muita ja ilmoitti keväisin keritsevänsä omat koirat, kun ovat kuulema aina niin takkuisia...
- Riikka-Liisa
Tuukka kirjoitti:
Nii en tiedä, neuvoi kyllä tuolla eräällä sivulla muita ja ilmoitti keväisin keritsevänsä omat koirat, kun ovat kuulema aina niin takkuisia...
ok... Minun ei ehkä edes kannata sanoa, mitä mieltä olen nöffin turkin ajelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem933118HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat722395Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601414Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901372Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309843Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184825Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.10815- 49775
Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s8729Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142718