Pienoismallien maalaus

Halpme

Moro.

Aloitin pitkästä aikaa taas pienoismallien rakentelun.
Ensimmäiseksi aloin tuota skylinen koppaa maalaamaan, (valkoista muovia) kaupasta ostin omaa silmää mielyttävää faskolorin fashpearl green maalia ja siitä ei tule sitten tasasta pintaa, ei millään. Siveltimellä maalaan.

Eli kysymys kuuluu tarvitseeko sitä ohentaa tai paksuntaa jotenkin? Maalata vaan 10kerrosta ronskisti? Hioa koppaa ensin? Tai käyttää jotain pohjamaalia?
Kopan pesin huolellisesti ennen maalausta.

3

1066

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksdjkdljfkldfjdldj

      Siveltimellä ei saa tasaista pintaa millään, siveltimellä voi maalata jotain talon karvaisia puisia pintalautoja mutta ei edes täysikokoista autoa saati pienoismallia. Spraymaali tai paineilmalla toimiva ruiskumaalaus tuo parhaan maalipinnan autoihin olipa ne täysikokoisia tai pienoismalleja.
      Pienoismallissa maalipinta ei voi olla kovin paksu kun se alkaa sitten täyttämään esim. koripaneelien välisiä rakoja, pehmentää yksityiskohdat muodottomiksi möykyiksi, esim. ovenkahvat ja lukkosylinterit ja muutenkin näyttää tönköltä joten kannattanee käyttää muoville soveltuvaa väriä ilman pohjamaalia, ohut kerros väriä ja pinnalle kirkaslakkaa paksummalti koska lakkakerrosta täytyy ehkä vähän hioa tai "myllyttää" sileän pinnan ja kiillon aikaansaamiseksi.

      Täysikokoisen auton maalipinnassa taas pitää käyttää pohjamaalia, ehkä kittauksiakin esim. ruosteen runteleman peltipinnan tasoittamiseksi kun ruoste on poistettu esim. hiekkapuhalluksella. Siinäkin varsinaisen värikerroksen ei tarvitse olla kovin paksu, lakkakerros kannattaa olla paksumpi koska tässäkin tapauksessa lakan pinta lienee tarpeen hioa tai myllyttää sileäksi kun spraymaalin jäljiltä se voi jäädä karkeaksi kuin hiomapaperin pinta.

    • mualar

      keitä punamultaa, ja upota tekelees sinne.. ja hyvä tuloo.

    • MarttyyriMaalariTTr

      Vaikka wanha ketju onkin, niin mitä automalleihin tulee niin fcma.fi:ssä osaavat kertoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1049
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      764
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      634
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      472
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      458
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      415
    7. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      399
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      32
      385
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      43
      384
    Aihe