Pienoismallien maalaus

Halpme

Moro.

Aloitin pitkästä aikaa taas pienoismallien rakentelun.
Ensimmäiseksi aloin tuota skylinen koppaa maalaamaan, (valkoista muovia) kaupasta ostin omaa silmää mielyttävää faskolorin fashpearl green maalia ja siitä ei tule sitten tasasta pintaa, ei millään. Siveltimellä maalaan.

Eli kysymys kuuluu tarvitseeko sitä ohentaa tai paksuntaa jotenkin? Maalata vaan 10kerrosta ronskisti? Hioa koppaa ensin? Tai käyttää jotain pohjamaalia?
Kopan pesin huolellisesti ennen maalausta.

3

969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksdjkdljfkldfjdldj

      Siveltimellä ei saa tasaista pintaa millään, siveltimellä voi maalata jotain talon karvaisia puisia pintalautoja mutta ei edes täysikokoista autoa saati pienoismallia. Spraymaali tai paineilmalla toimiva ruiskumaalaus tuo parhaan maalipinnan autoihin olipa ne täysikokoisia tai pienoismalleja.
      Pienoismallissa maalipinta ei voi olla kovin paksu kun se alkaa sitten täyttämään esim. koripaneelien välisiä rakoja, pehmentää yksityiskohdat muodottomiksi möykyiksi, esim. ovenkahvat ja lukkosylinterit ja muutenkin näyttää tönköltä joten kannattanee käyttää muoville soveltuvaa väriä ilman pohjamaalia, ohut kerros väriä ja pinnalle kirkaslakkaa paksummalti koska lakkakerrosta täytyy ehkä vähän hioa tai "myllyttää" sileän pinnan ja kiillon aikaansaamiseksi.

      Täysikokoisen auton maalipinnassa taas pitää käyttää pohjamaalia, ehkä kittauksiakin esim. ruosteen runteleman peltipinnan tasoittamiseksi kun ruoste on poistettu esim. hiekkapuhalluksella. Siinäkin varsinaisen värikerroksen ei tarvitse olla kovin paksu, lakkakerros kannattaa olla paksumpi koska tässäkin tapauksessa lakan pinta lienee tarpeen hioa tai myllyttää sileäksi kun spraymaalin jäljiltä se voi jäädä karkeaksi kuin hiomapaperin pinta.

    • mualar

      keitä punamultaa, ja upota tekelees sinne.. ja hyvä tuloo.

    • MarttyyriMaalariTTr

      Vaikka wanha ketju onkin, niin mitä automalleihin tulee niin fcma.fi:ssä osaavat kertoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2167
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      98
      2109
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2052
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1883
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      593
      1856
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      19
      1664
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1433
    Aihe