Kysymys!!

Sellaista kysyisin, että miten käytännössä vihkimisen kanssa toimitaan, kun olen ortodoksi ja mies luterilainen. Haluaisin kuitenkin häät lut. kirkossa... ehkä. Kertokaa viisaammat!!
1338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei!
Onnea ihanalle päätöksellenne! Itse olen myös O. ja mieheni Lut. joten kävimme juuri liittämässä mieheni takaisin kirkkoon ( ev.lut.) ja itse pysyttelin ortodoksina. Meidät vihitään ev.lut.kirkossa ihan normaalisti. Vihkiminen onnistuu ihan kummassa kirkossa tahansa kunhan kummatkin vain kuuluvat jonkin uskonnon piiriin. Eli jos kummallakin on riparit käyty ja kastettu kumpikin, voitte valita kummassa haluatte mennä naimisiin. Ei siinä kummempaa. Kirkkoa varatessa useimmiten kysytään kummankin uskonto ja muut asiat. Mutta ei ortodoksisuus ole este ev.lut.häille. Onnea järjestelyihin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verna kirjoitti:

Sellaista kysyisin, että miten käytännössä vihkimisen kanssa toimitaan, kun olen ortodoksi ja mies luterilainen. Haluaisin kuitenkin häät lut. kirkossa... ehkä. Kertokaa viisaammat!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu