Lutherin ja hänen vaimonsa yhteinen vaiva oli Martin vatsa. Joiko hän liikaa olutta? Hopan Kerttuli puhui tästä muutama päivä sitten Kesäseuraradiossa.
Kesäseuradiossa Lutherista
18
465
Vastaukset
- ripulijussi
Ei juonut liikaa.
Ihan vain, että tuli hyvälle tuulelle.
- hyvintuulee
Ja pienissä sievissä hän kirjoitteli noita sekavia kannanottojaan.
hyvintuulee kirjoitti:
Ja pienissä sievissä hän kirjoitteli noita sekavia kannanottojaan.
Ei alkuunkaan niin, Hänen Katherina vaimo , oli ollut nais luostarissa
koti kaljan panija joka osasi sen, kohtuudessa käynti lopetettiin. Ja
se oli noin 2 % vahvaa, Vaikka sitä joi 5-6 litraa /pv. veren pitoisuus
ei ylittänyt koskaan 0,02 promillea.
-
Poliisikin antaa ajaa 0;49 promillen määrässä.
.-- juoppomunkki
teuta01 kirjoitti:
Ei alkuunkaan niin, Hänen Katherina vaimo , oli ollut nais luostarissa
koti kaljan panija joka osasi sen, kohtuudessa käynti lopetettiin. Ja
se oli noin 2 % vahvaa, Vaikka sitä joi 5-6 litraa /pv. veren pitoisuus
ei ylittänyt koskaan 0,02 promillea.
-
Poliisikin antaa ajaa 0;49 promillen määrässä.
.-Tuo oli vain teutan toive-ajattelua ja selittelyä.
Luther oli juoppo ja sillä siisti.
Paras opettaja apostolisen ajan jälkeen. Ei hän ollut uudelleenkastaja, eikä hurmahenki.
- usko.vai.uskonto
Kelle on, kenelle ei. Uskovan opetteja on Pyhä Henki.
usko.vai.uskonto kirjoitti:
Kelle on, kenelle ei. Uskovan opetteja on Pyhä Henki.
Raamatun mukaan tulee seurata luotettavia seurakunnan kaitsijoita. Luther oli Jumalan käyttämä uskonpuhdistaja. Hän käänsi Raamatun kansankielelle paavinkirkon pimityksestä.
- usko.vai.uskonto
weha kirjoitti:
Raamatun mukaan tulee seurata luotettavia seurakunnan kaitsijoita. Luther oli Jumalan käyttämä uskonpuhdistaja. Hän käänsi Raamatun kansankielelle paavinkirkon pimityksestä.
Väärin, raamatussa on monta tehtävää Pyhälle Hengelle ja yksi on opetus! Sinä ystäväiseni olet vääntänyt Jumalan Sanan niin monelle mutkalle, että Herra sinua armahtakoon. Kaitsija on Jeesus Kristus, vain yksi! Seurakunta on vain yksi, se ei ole maallinen herätysliike. Kaikki ihmisten puheet ja kirjoitukset tulee raamatun mukaan koetella! Nyt olet nostanut Lutherin raamatun veroiseksi, tee siitä parannus Herran edessä.
- kumpiparempi
weha kirjoitti:
Raamatun mukaan tulee seurata luotettavia seurakunnan kaitsijoita. Luther oli Jumalan käyttämä uskonpuhdistaja. Hän käänsi Raamatun kansankielelle paavinkirkon pimityksestä.
Wehalla on kaksi epäjumalaa, kaste ja Luther!
Molempiin hän uskoo kuin vuoreen. Älä pilaa apostolien kunniaa, He kuitenkin näkivät Jeesuksen kirkastumisen, ja ylösnousun.
Taas tämä selkeä helevttiinmeniä lausui usein; Menkää ja polttakaa Heidän Temppelinsä ja tappakaa heidät.
He olivat (juutalaiset) Jumalan omaisuuskansaa ja Raamattu sanoo; JOka koskee Jumalan silmäterään, on vailla pelastusta.
Luuseri koko jätkä, joka lausui; Pöytäpuheessa nro 394 1532 Luther opettaa kasteesta varsin vapaana kristittynä:
"Joka tapauksessa Sana on kasteen tärkein osa. Jos on hätätilanne eikä vettä ole saatavilla, ei ole väliä mitä vettä TAI OLUTTA käytetään"
Nämä on niitä kaljalla kastajia.- jussikempeleestä
Kesitas kirjoitti:
Älä pilaa apostolien kunniaa, He kuitenkin näkivät Jeesuksen kirkastumisen, ja ylösnousun.
Taas tämä selkeä helevttiinmeniä lausui usein; Menkää ja polttakaa Heidän Temppelinsä ja tappakaa heidät.
He olivat (juutalaiset) Jumalan omaisuuskansaa ja Raamattu sanoo; JOka koskee Jumalan silmäterään, on vailla pelastusta.
Luuseri koko jätkä, joka lausui; Pöytäpuheessa nro 394 1532 Luther opettaa kasteesta varsin vapaana kristittynä:
"Joka tapauksessa Sana on kasteen tärkein osa. Jos on hätätilanne eikä vettä ole saatavilla, ei ole väliä mitä vettä TAI OLUTTA käytetään"
Nämä on niitä kaljalla kastajia.#Nämä on niitä kaljalla kastajia.#
Lienee kuitenkin pienempi paha kastaa kaljalla kuin saatanalla, niinkuin sinä teet.
- eimitäänei
wehalla nyt ei ole mitään tajua Raamatullisesta uskosta ja siihen tulemisesta.
luopunut kansankirkko on toiminnallaan jo luopunut Raamatun ja luterilaisen kirkon tunnustuskirjojen opista. He ovat itse itsensä ajaneet ulos Kristuksen kirkosta ja luterilaisesta opista. Luther säätiö taas on pitäytynyt Raamatun ja luterilaisen kirkon tunnustuskirjojen opissa. Mainitsen vielä, että kun syytin Vanhoillislestadiolaisia samasta kasteopista kuin uudelleenkastajia, niin kerron heti miksi näin on. Te molemmat opetatte uskovien kastetta, kun taas Raamattu ja luterilaisuus opettaa kastetta merkitykseltään uskoon tulevien kasteeksi ja siis armonvälineeksi. Ero on aivan älyttömän suuri. Annan tästä muutaman kohdan, jotka kertovat uskoon tulevien kasteesta Raamatussa.
Raamatusta löydämme kohtia jotka puhuvat uskoon tulevin kasteesta, että myös lapsikasteen. Tässä eräs paljon puhuva kohta uskoon tulevien kasteesta:
apt.2:37 Kuullessaan tämän kaikki tunsivat piston sydämessään, ja he sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Veljet, mitä meidän pitää tehdä?" [Hepr. 4:12]
38 Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen. [Matt. 3:11 ]
weha: "Jatko kertoo kuinka kasteessa saatu syntien anteeksiantamus, Pyhän Hengen lahja, eli kasteen lupaus kuuluu lapsillekin:
39 Teitä tämä lupaus tarkoittaa, teitä ja teidän lapsianne, ja myös kaikkia niitä, jotka ovat etäällä -- keitä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
" ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista" (Kol.2:12).
weha: "Kasteessa synti hengellisesti haudataan. Kasteessa synti laitetaan pois. Kasteessa hengellisesti kuollut herää. Kasteessa Jumala vaikuttaa uskon..."
Joh.3:5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
6 Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on heVäisänen on kyllä todella pätevä piispa. Hän lainaa kirkkoisiä, jotka selvästi opettavat lapsikastetta ja perisyntiä. Kiitos tästä Jumalalle, meidän Vapahtajamme kautta.
Joh.3:5 opettaa kasteena Raamattu, alkukirkko ja sen varhaiset kirkkoisät, kirkon perimätieto, Luther, uskonpuhdistus, sekä luterilaisen kirkon tunnustuskirjat. Valehtelevat uudelleenkastajat vääristävät myös Lutherin tekstejä, sen olen huomannut. Narreja he ovat... Vanhoilislestadiolaiset ovat heidän hengenheimolaisia ja opettavat samalla tavalla.
nim. "uskovainen vl", oletko muka uskovainen, kun et usko että kasteessa on uudestisynnyttävä voima? Luetaan yhdessä Raamattua: "ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista" (kol.2:12). Weha: Kohdan mukaan, synti kuoletetaan hengellisesti. Kasteessa hengellisesti kuollut herää ja kasteella on vaoima antaa myös usko".
weha: "Sana kasteessa antaa mitä lupaakin. En ole riitaantunut Vanhoillislestadiolaisille ollenkaan. Sanon heille mielelläni terve tai hei tai moi. En ole mistään heille vihainen. Miksi olisin?
Kysymys oli ensin siitä, että haluan, että uskovainen pappi kastaa perheeni. Kyllä minä sen ymmärrän, että kasteen sakramentti on aina oikea, vaikka sen hulttio toimittaisi. Tämä johtuu Jeesuksen alkuperäisistä asetussanoista kasteeseen. Ihmisen/papin sydämen tila ei sis vaikuta kastetta, vaan Jumalan sana ja asetus. Muutenhan saisimme mennä monille kasteille, jos epäilemme papin uskon tilaa. Halusin mennä Raamatun kehoituksesta seurakunnassa, luotettavien miesten/pappien luokse tilaisuuteen ja kasteen sakramentin toimittamiseen. Näinhän Raamattu kehoittaa tekemään, koska sakramentit kuuluvat myös papin virkaan. Tässä asia lyhyesti.
Il- epäjumalanpalvojalle
Mistähän tuo Wehan paniiki johtuu, kun hän kopioi noita samoja satuja eri palstoille iltakaudet? Loppuuko Luthersäätiöstä asiakkaat?
Weha on vedenpaljoa! - Kaikista_noista
epäjumalanpalvojalle kirjoitti:
Mistähän tuo Wehan paniiki johtuu, kun hän kopioi noita samoja satuja eri palstoille iltakaudet? Loppuuko Luthersäätiöstä asiakkaat?
Weha on vedenpaljoa!väärähengellisistä yhteisöistä ja eriseuroista loppuvat asiakkaat. Vain Jumalan valtakunta on ja pysyy.
- suolistoGas
Kellä vaiva sellainen:
https://www.youtube.com/watch?v=WLsPBNxoINY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452931Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k372899Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 621459
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222