Garafianpaimenkoira

Koirakuume

Tietääkö kukaan onko mahdollista saada garafianpaimenkoiran pentua Suomesta tällä hetkellä? Onko ketään kasvattajaa?

5

2247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nausku

      Yhden suomalaisen koiran elämää olen muutama vuosi sitten seurannut. Sellainen kun Pina de la Palma. En tiedä mitä kyseiselle koiralle kuuluu tätä nykyä, blogia ei ole herrain aikaan päivitetty. Liekö poistunut sitten keskuudestamme?!

    • Koiraaetsimässä

      Samaa minäkin kyselisin! Kävin tuossa taannoin läpi kaikki mahdolliset koirarodut ja Garafíanpaimenkoira herätti heti kiinnostuksen muiden joukosta. Wikipedian mukaan Suomessa on niitä 9, mutta sen tarkempaa tietoa ei mistään löytynyt. Jossakin keskustelussa mainittiin blogi näistä koirista, mutta kun yritin katsoa sitä sain ilmoituksen, että vain kutsutut henkilöt pääsevät sitä lukemaan. Harmittaa jos näitä ei löydy mistään Suomesta. Koiraa on kuitenkin harkittu viimeiset 6 vuotta ja otettu eri roduista selvää ja nyt löyty semmoinen joka sai koko perheen ihastumaan niin harmittaa jos ei sitten mistään saa enempää tietoa :/

    • Anonyymi

      Update 2020: Itselläni on yksi tuon yhden pentueen pennuista ja muistan, että kasvattajilla olisi ollut suunnitelmia lisätä pentuja. Pentue syntyi 2012. Ilmoitus oli alun perin tori.fi:ssä garafian pennuista. Tällöin kasvattaja asui Iitissä. Kannattaa jättää eri koirafoorumeille kyselyjä. Rotua en voi kuin suositella: älykkäin ja suloisin mitä voi olla! Ei perinnöllisiä sairauksiakaan.

      • Anonyymi

        Hei, Mielenkiintoista että koirasi on edelleen elossa! :) Taitaa olla aika vanha jo? Itse olin viime vuonna yhteydessä kasvattajaan La Palmalla, mutta hänen silloinen pentueensa oli luovutusiässä "väärään aikaan" (sattuivat olemaan luovutusiässä juuri kun otin yhteyttä ja juuri tuolloin en voinut vielä Kanariansaarille lähteä), ja sovittiin sitten että odotan seuraavaa pentuetta. Sain tämän kasvattajan whatsapp-tiedot kyselemällä ensin pennuista Facebookissa espanjalaisen garafiano-yhdistyksen ryhmästä, he antoivat sitten ko. kasvattajan puhelinnumeron.

        Ajattelin ottaa pian uudelleen yhteyttä ja kysyä että onko kasvattajalla tulossa uutta pentuetta tälle vuodelle. Jos ei, niin kysyn mahdollisesti siitä yhdistyksen virallisesta ryhmästä kasvattajia, joilla olisi tällä hetkellä tai tulossa/suunnitelmissa pentueita.

        Toki asiassa varmaan auttaa paljon jo se, että puhun espanjaa (opiskelin aikanaan Madridissa 3 vuotta), en tiedä miten hyvin varsinkaan nuo kanarialaiset kasvattajat englantia ymmärtäisivät.


    • Anonyymi

      Eilen Suomeen saapui yksi garafiano suoraan La Palman Garafiasta. Rotuyhdistykseen kuuluvalta kasvattajalta, mutta silti paperiton, mikä tuli vähän puun takaa pentua haettaessa. Oikein miellyttävän luonteinen pentu kuitenkin, erittäin rauhallinen eikä turhia hötkyile.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      35
      5254
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      152
      2492
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      150
      2215
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      55
      1963
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1840
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1344
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      186
      1179
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1005
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      320
      910
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      179
      872
    Aihe