Moro. Tuli ulosottovirastosta tommonen kiva yllätys jossa vaaditaan maksamaan periintynyttä tarkastusmaksua. En ole edes käynyt Helsingissä vuosiin saatikka käyttänyt joukkoliikennettä siellä. Jonkun on siis täytynyt esiintyä minuna välttäkseen maksun maksamisen.
Miten helvetissä menen nyt todistamaan ulosottomiehelle että lasku on aiheeton?
Identiteettivarkaus? Miten todistaa?
5
449
Vastaukset
- ihan_mälsää
Et sinä ulosottomiehelle mene mitään todistamaan. Ulosottomies perii sen summan, ellet ole varaton, sinun esittämistäsi todisteista huolimatta. Sinun pitää ottaa yhteyttä tarkastusmaksun määränneeseen tahoon ja tiedustella sieltä millaista todistusta kaipaavat maksun perumiseen. Ihan ensimmäisenä tulee mieleen inhimillinen virhe, toisena jonkun käyttäneen hukkaamaasi henkilöllisyyttä osoittavaa todistusta hädän hetkellä. Identiteettivarkaus tulisi kyseeseen, jos esille tulisi useampi sinuna esiintyneen tapaus. Ekaksi tietysti kannattaa kysyä maksun määränneeltä taholta, millaisella henkkarilla maksun saajan henkilöllisyys on todettu.
Ai niin, ainahan voit marssia poliisiasemalle kysymään neuvoa.- Noinkohan
vaan tarvitaan useampi henkilö esiintymään "minuna", jotta identiteettivarkauden tunnukset täyttyvät? Kerta riittänee, sillä kaverin nimellä esiintyminenkin on rikosluonteista.
Tarkastusmaksun määränneen tahon tulee identifioida maksun kohde, joten sinne reklamaatio niin saattaa hyvinkin löytyä samalla nimellä väärään osoitteeseen postitettu huomautus. Ystävälläni on samana päivänä syntynyt nimikaima pääkaupunkiseudella ja tämän kaimamiehen kulkiessa hieman enempi ojanpohjia myöten ystävääni huudellaan sakon uhalla sikäläiseen käräjäoikeuteen säännöllisin väliajoin. Ylimääräisiä kulujahan noista aiheutuu, mutta asioilla on taipumus selvitä kun on puhtaat jauhot pussissa. - jurristi
Noinkohan kirjoitti:
vaan tarvitaan useampi henkilö esiintymään "minuna", jotta identiteettivarkauden tunnukset täyttyvät? Kerta riittänee, sillä kaverin nimellä esiintyminenkin on rikosluonteista.
Tarkastusmaksun määränneen tahon tulee identifioida maksun kohde, joten sinne reklamaatio niin saattaa hyvinkin löytyä samalla nimellä väärään osoitteeseen postitettu huomautus. Ystävälläni on samana päivänä syntynyt nimikaima pääkaupunkiseudella ja tämän kaimamiehen kulkiessa hieman enempi ojanpohjia myöten ystävääni huudellaan sakon uhalla sikäläiseen käräjäoikeuteen säännöllisin väliajoin. Ylimääräisiä kulujahan noista aiheutuu, mutta asioilla on taipumus selvitä kun on puhtaat jauhot pussissa.Jos ryhdytän hiuksia halkomaan ja katsotaan mitä rikoksia tapaus sisältää, niin identiteettivarkaus on vain yksi.
Tekijä on myös syyllistynyt väärän henkilötiedon antamiseen matkalippujen tarkastajalle, mistä rangaistus tulee RL 16:5 §:stä.
Konna saattaa olla ketjun aloittajan tuttava, joka on opetellut jostain hänen henkilötietonsa, tai esim. hänen veljensä, jolla tiedot tietysti on. Konna on selittänyt tarkastajille, ettei hänellä ole mitään papereita mukana, mutta kun kaikki tiedot täsmää, niin... Yleensä erehdyttäjät ovat jostain saaneet toisen henkilöpaperit, joko löytäneet, tai varastaneet, nekin ovat omia rikoksiaan.
- rikosilmoitus
Rikosilmoitus täytyisi heti tehdä! Vaatia rangaistusta vahingonkorvausta. Muuten poliisit eivät tutki.
- jurristi
Joo, noin se menee. Jätät rikosilmoituksen ja toimitat sen ulosottovirastoon, etkä tietenkään maksa.
Poliisi syöttää tapauksen tietokoneilleen ja jos hyvä tuuri käy, niin tekijä voi vaikka narahtaa kiinni.
Vahingonkorvausta on ehkä turha vaatia, pelkästä harmista ei makseta mitään.
Nimimerkki ihan_mälsää kertoo asioita, jotka tekee poliisi, ei asianomistajan tarvitse tehdä muuta kuin rikosilmoituksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006524
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313900törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303315Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3811792- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471053Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889