Yritys haluaa pyörittää uutta konetta kolmessa vuorossa, mutta työvoimaa ei löydy
Yrittäjät - Ke, 05/07/2017 -
Etelä-Suomen Sanomat kertoo, että Padasjoen Metalli on etsinyt työntekijöitä niin te-toimiston kuin vuokrafirmojen avulla, mutta viimeistään matka Lahdesta Padasjoelle (noin 50 kilometriä) saa kiinnostuksen hiipumaan.
- Töitä on ollut hyvin monta vuotta. Tilauskanta näyttää nyt hyvältä vuoden loppuun, kertoo Padasjoen Metallin toimitusjohtaja Juhani Niemi Etelä-Suomen Sanomissa.
Yritys on juuri tehnyt kokoonsa nähden suuren 600 000 euron arvoisen investoinnin aarporakoneeseen. Tämä työstö- ja porakone on "huoneen kokoinen." Tsekkiläiset asentajat ohjelmoivat sitä parhaillaan.
Padasjoen Metalli toimii Padasjoen lisäksi myös Lahdessa. Työntekijöitä on 25 Padasjoella ja pari Lahdessa, lisäksi yrityksellä on vuokratyöntekijöitä.
- Puolalaisia vuokrahitsareita ja yksi slovakki. Eri työvaiheisiin löytyy apua vuokrafirmoista, mutta ammattitaitoista työvoimaa vaativiin koneistustehtäviin ei tahdo löytyä, sanoo toimitusjohtaja Niemi Etelä-Suomen Sanomissa.
Yritys haluaisi saada täyden hyödyn irti uudesta koneestaan ja pyörittää sitä kolmessa vuorossa. Osaavia koneistajia ei kuitenkaan tahdo löytyä. Töitä olisi heti ainakin kahdelle.
Padasjoen Metalli on etsinyt työntekijöitä
5
1915
Vastaukset
- Anonyymi
En suosittele kyseistä yritystä, aika selkäänpuukotus meininkiä ja körttiläisyyttä sisältävä ”paja”
- Anonyymi
Höpö höpö! Jos on kunnon työntekijä niin siitä pidetään nykyään metallialalla kiinni.
- Anonyymi
Aina puhutaan siitä, että ei löydy työvoimaa, mutta koskaan ei siitä minkälaista palkkaa nämä yrittäjät tarjoavat ja ovat valmiita maksamaan.
- Anonyymi
Eikös menneet hallitukset ajanut tuotanto asiaa alas tässä maassa , kaikkien piti siirtyä konttoripöydän taakse ja tuotanto halpamaihin , nyt" nautitaan" noista visioista kun meillä noin viisaat päättäjät !
- Anonyymi
Näköjään toimihenkilöt uudistettu kaikki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1742139Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3131819- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821268Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251101
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972