Padasjoen Metalli on etsinyt työntekijöitä

LÖYTYYKÖHITSAREITA

Yritys haluaa pyörittää uutta konetta kolmessa vuorossa, mutta työvoimaa ei löydy
Yrittäjät - Ke, 05/07/2017 -

Etelä-Suomen Sanomat kertoo, että Padasjoen Metalli on etsinyt työntekijöitä niin te-toimiston kuin vuokrafirmojen avulla, mutta viimeistään matka Lahdesta Padasjoelle (noin 50 kilometriä) saa kiinnostuksen hiipumaan.

- Töitä on ollut hyvin monta vuotta. Tilauskanta näyttää nyt hyvältä vuoden loppuun, kertoo Padasjoen Metallin toimitusjohtaja Juhani Niemi Etelä-Suomen Sanomissa.

Yritys on juuri tehnyt kokoonsa nähden suuren 600 000 euron arvoisen investoinnin aarporakoneeseen. Tämä työstö- ja porakone on "huoneen kokoinen." Tsekkiläiset asentajat ohjelmoivat sitä parhaillaan.

Padasjoen Metalli toimii Padasjoen lisäksi myös Lahdessa. Työntekijöitä on 25 Padasjoella ja pari Lahdessa, lisäksi yrityksellä on vuokratyöntekijöitä.

- Puolalaisia vuokrahitsareita ja yksi slovakki. Eri työvaiheisiin löytyy apua vuokrafirmoista, mutta ammattitaitoista työvoimaa vaativiin koneistustehtäviin ei tahdo löytyä, sanoo toimitusjohtaja Niemi Etelä-Suomen Sanomissa.

Yritys haluaisi saada täyden hyödyn irti uudesta koneestaan ja pyörittää sitä kolmessa vuorossa. Osaavia koneistajia ei kuitenkaan tahdo löytyä. Töitä olisi heti ainakin kahdelle.

5

1782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En suosittele kyseistä yritystä, aika selkäänpuukotus meininkiä ja körttiläisyyttä sisältävä ”paja”

      • Anonyymi

        Höpö höpö! Jos on kunnon työntekijä niin siitä pidetään nykyään metallialalla kiinni.


    • Anonyymi

      Aina puhutaan siitä, että ei löydy työvoimaa, mutta koskaan ei siitä minkälaista palkkaa nämä yrittäjät tarjoavat ja ovat valmiita maksamaan.

    • Anonyymi

      Eikös menneet hallitukset ajanut tuotanto asiaa alas tässä maassa , kaikkien piti siirtyä konttoripöydän taakse ja tuotanto halpamaihin , nyt" nautitaan" noista visioista kun meillä noin viisaat päättäjät !

    • Anonyymi

      Näköjään toimihenkilöt uudistettu kaikki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8612
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5882
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      284
      4888
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4645
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      72
      4179
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      162
      3958
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3788
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1731
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1292
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      899
    Aihe