"Kunnan mailta" poistetut opasteet saivat sen aikaan, että eräs yritys lopettaa toimintansa...
"Kunnan mailta" poistetut opasteet.....
Tuttifrutti77
301820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kyseessä pienemmän haitan periaate. Pienempi haitta siitä että leirintäalue lopettaa kuin se, että se kilpailee Jätkänpuistoon tulevan leirintäalueen kanssa.
voih,nyt meillä ei ole enää hyvää tasokasta paikkaa johon turistit voisivat leiriytyä...
Höpö juttuja,eikö muuta voi kirjoitella.
Ettäkö muista vuosia taaksepäin, kun leirintäalueen omistaja ilmoitti lehdessä että paikkakuntalaisilta pääsy kielletty. Ootteko viimmevuosina käyneet siellä kannattaa käydä ennenkun alkaa maalaamaan piruja seinälle, nähtävyys lajissaan.
Eipä oo tullunna käytyä, koska olen paikkakuntalainen ja meiltä on sinne pääsy kielletty. Tosin, eipä ole oikein mitään hinkua sinne mennäkkään. Ennemmin meen takapihalle kuselle ja tupukille. Lykkatill.
Kyllä tämä yrittäjä on aiheuttanut vaikeutensa ihan omalla toiminnallaan. Turha sitä on kunnan syyksi vääntää.
Ihan sama laulu kun eräällä toisella matkailupaikalla Pesiönlahdessa, kunnan vika kun ei osata hoitaa asiota.
Kylläpä syyllinen löytyi taas helposti: kunta. Sitä kun ollaan niin viisasta, niin viisasta, ettei kukaan muu ole mitään. Tässä sitten lopputulos. Oisi kuunnellut ja hoitanut opasteasiat asianmukaisesti Ely-keskuksen kanssa, niinkuin me muutkin, niin ei tarvitsisi syytellä muita. Eli kun yhdellä sormella osoittaa muita, niin neljä osoittaa itseensä päin! Missä siis syyllinen?😭
Ompa löyhässä ollut firman elinkelpoisuus jos yhden kämäsen kyltin poisto saa toiminnan loppumaan,voi jeesus näitä juttuja!
Jos ei kylttiä oo missä on leirintäalue niin miten sinne turistit löytääå?
No voi pyhä yksinkertaisuus,jos ei internet /älypuhelin aikana yrittäjä ei osaa laittaa osoitetietojaan mihinkään kantaan niin joutaa kuolla,äläkä ala selittää ettei kaikilla ole niitä,kyllä on.
Vai on sulla ihan tienviitat kännykässä?? On se varmaan eto peli semmonen??
Milloin päättynee kunnan vuokrasopimus ? Mikäli ei jatka sopimusta joutuu purkamaan rakennukset .
Oletko oikeesti noin tyhmä? Menen osoitteen mukaan en viittojen! Et varmaan talvella pysy tiellä jos ei ole aurausviittoja.
Tyhmyyttä ei puutu minulta ainakaan...hyvä että sinulla on älyä muussakin kun kännykässä. No sitten! Kännykästä vaan osote, niin leirintäalueet löytyy...paljon on turhia opasteviittoja tienvarsilla.
Kyllä sä näköjään oot oikeesti tyhmä,ei maksa vaivaa jatkaa näin jonninjoutavan vähä-älyisen kanssa,väännäppä taas tästäkin jotakin mielestäsi hauskaa,esim. vähä-älyisyyttä minulta ei puutu.
Ajatteleppa miten viissas ite olit kun aloit viestittelemään että kaikilla on älykännykät ja niistä kun kahtoo niin ei tarvite opastetita.
Ei ole vuokrasopimusta, vaan Reino omistaa koko paikan ja voi lopettaa koko homman ja perustaa sinne vaikka aasi tarhan jos tahtoo ja tahtoohan se.
Me voitas olla aaseina siellä pientä maksua vastaan..siihen ei paljon tarvita., ei ainakaan nikiltä:"eikösipiläkäänauta ".
Jäähän tänne vielä kangasjoen leirintä.
Joo ja Myöhasellä on Näljängässä hienot majoitustilat ja Nikulan paikka suljetaan.
Onhan autokauppa raviradan lähellä.
LumperinA, voisitko ihan oikeasti lopettaa sen näsäviisastelun näillä palstoilla? Suoraan sanoen vitu.... lukea kommenttejasi!
Elä hyvä ihminen lue ,jos ottaa nuin pattiin! Omapa on vikasi...siis syytä ihteesi.
Parempi nykysysteemi että kylähullut kirjoittelevat palstoilla kuin että mölisivät ihmistenilmoilla.Paikalliset eivät pelkäisi kun tietävät suht harmittomiksi mutta matkailijat kyllä kauhistuisivat.
Yrittäjän on itse hommattava viralliset kyltit tien varteen,van kun ne maksaa.Heleppo nikulalla kuntaa syytää kun itse ei ole raskinut kylttejä hommata.Kannatta lopettaa poron pierulta haiseva ""leirintäalue",good bye
Tekee "hillityn alasajon ja myy omaisuuttansa"...
Hieno juttu! Kertakaikkiaan hieno juttu!
Katsokaahan uudesta paikallislehdestä,kuka poisti kyltit ja minkä takia.Onko yrittäjä tyrinyt jossakin toimissaan ja mitä kunta on tehnyt asiassa.Voihan sitä sitten ruikuttaa.
Toivottavasti sille lumperin pökiöllekin tulee ko. lehti niin voi taas vaihteeksi syyttää vaikka vääristelystä lehteä.Jos en vallan väärin muista oli niin asiantuntijaa kylttihommassa ja syytti kuntaa melko rumasti.
Nyt selevisi sehi, että kuka on Lumperi!
Sehän on herra Nikula itse. Puolustelee niin pontevasti asiaansa kylttien poistossa.
Sitä saa mitä tilaa!
Että minäkö oisin ihan toimitusjohtaja!!! En ala semmoseksi enkä tule!