Finnair ja taas ja viimeisen kerran

Adiosfinski

Finnairin ahneus tekee nyt sen että tänä vuonna lennämme viimeisen kerran Finnairilla.
Voin vain kuvitelle sitä sadistia joka sormet kihelmöiden hajottaa perheen istumaan niin erilleen kuin ja voi. Koskaan muualla ei käy näin kuin Finnairilla ja suomen päässä, ei koskaan ja lennämme noin neljä kertaa vuodessa. Viime kesänä ykkös rivi, keskelle ja vika rivi aivan armotonta sadismia, paluumatka istuimme kaikki vierekkäin niin kuin aina muilla lentoyhtiöillä meno paluu. Emme tule ostamaan vierekkäisiä paikkoja on helpompaa vaihtaa lentoyhtiötä, paska maku jäi ja viime vuonna jo valitimme tästä Aurinkomatkoille. Nauttikaa nyt sitten käytävävaelluksistamme kun vaihdamme lehtiä ja muuta tavaraa. Ei pysty käsittämään ei sitten millään tuota ahneutta..., Luojan kiitos kesän toinen matka tehdään Tjäreborgilla ja Thomas cookilla

16

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammattiloukkaantumaton

      Maksa siitä paikkavarauksesta ja lopeta tuo lapsellinen itkeminen. Mainitsemasi sadisti on tietokone.

      • niinsemeneemuillakin

        Lufthansalla yhdeksän hengen seurue, kaikki istuivat keskipaikoilla, eli ei kukaan päässyt seuralaisensa viereen


    • Tottaniinmenee

      Samoin British Airwaysillä seurue hujan hajan missä sattuu. Tosin ei se mikään ongelma ollut.

      • PILTTIPOJAT

        ONKO MAMMA KATEISSA ?


    • Tyhmästäpäästäjne

      Aloittaja on idiootti joka ei osaa itse ajatella.
      Jos muut ovat maksaneet paikkavarauksensa jotta saavat haluamansa paikan niin jotka eivät halua paikkamaksua maksaa sijoitellaan niille paikoille joita ei ole varattu.
      Yksinkertaista ja näin toimitaan kaikissa lentoyhtiöissä.
      Jos ei halua maksaa niin ei kannata valittaa. Omaa tyhmyyttä.

    • Putinomania

      Viime perjantaina kaksi Viron passin omaavaa venäläisnaista lensi Finnairilla viimeisen kerran, kun kielloista huolimatta eivät suostuneet lopettamaan tupakontia WC:ssä. Bangkokissa saivat 20 000 bahtin (n 530€) sakon.

      • velijasisko

        Miten veli voi olla nainen?


      • Koplin_ketku
        velijasisko kirjoitti:

        Miten veli voi olla nainen?

        Venäläisiä ovat joka tapauksessa. Thaikkulehdessä mainittu nimetkin kuten rikollisille kuuluukin.


      • Ihmekeksintö
        velijasisko kirjoitti:

        Miten veli voi olla nainen?

        Mistä keksit sanan veli, ainakin kaikissa uutisissa suomessa kerrottiin SISKOKSISTA!


      • velijasisko
        Ihmekeksintö kirjoitti:

        Mistä keksit sanan veli, ainakin kaikissa uutisissa suomessa kerrottiin SISKOKSISTA!

        Luin iltalehdestä, en keksinyt. Sitä paitsi luki myös sisarukset, ei siskokset


      • 2kertaa
        velijasisko kirjoitti:

        Luin iltalehdestä, en keksinyt. Sitä paitsi luki myös sisarukset, ei siskokset

        Ja saivat kumpikin tuon sakon.


    • Ylipainomaksi

      Yksi kilo matkatavaroissa ylipainoa ja Finnairin sakko on siitä 55;00€.
      Alkaa olla jo rahauksen makua.

      • wjg788

        Jos koneen max. sallittu paino on 245000kg ja laskelmat kertovat koneen painon olevan 245001kg, niin kone on ylipainoinen ja se ei lennä, edes rahaa maksamalla.


      • Olematonliikapaino

        Kerrankin lähdin Barnaulista Moskovan kautta Helsinkiin. Minulla oli aika kevyt matkalaukku, painoa aika tasan 8 kg, ja sallittu oli 12 kg. Lähtöselvityksessä sanottiin minulla olevan laukussa ylipainoa niin ja niin paljon ja että siitä pitää maksaa niin ja niin paljon. Ison hallin kauimmaisessa nurkassa on luukku johon sitten vuorostaan menin jonottamaan, sieltä sain maksua vastaan kuitin ja sitten taas lähtöselvitykseen jonottamaan ja näyttämään kuittia siitä että olen maksanut siitä liikapainosta jota laukussani ei ole, ja siitä sitten koneeseen jne. Ei ollut ollenkaan rahastuksen makua, mutta oltiinkin Venäjällä, maassa jota suomalaisten(kin) on vaikeaa ymmärtää.


      • verkkarit.tiukalla
        wjg788 kirjoitti:

        Jos koneen max. sallittu paino on 245000kg ja laskelmat kertovat koneen painon olevan 245001kg, niin kone on ylipainoinen ja se ei lennä, edes rahaa maksamalla.

        Mistähän ne tietää matkustajien kokonaispainon kilon tarkkuudella. Pitäisi läskeille laittaa myös haitta-ja ylipainomaksu.


    • Olen lentänyt jo kauan työni takia ja minulla on profiilitiedoissani missä haluan istua. Istun aina suunnilleen samoilla paikoilla paitsi jos on tosi pitkä lento niin otan "comfortable seat" ja istun hieman mukavammin maksaen siitä hieman enemmän.
      Jos menemme porukalla varaamme paikat vierekkäin ja aina on onnistunut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe