Kesä on näyttänyt nurjat puolet. Pohjoisessa satoi lunta tänään. Tuleeko onkiessa järvestä pakastekalaa?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
15 - 20 asteessa pyörinyt, ei se nyt niin kylmää ole, paljon lämpimämpää kuin tammikuussa. Hyvä vaan, ettei ole helteitä ollut, tarjennut paremmin terassiakin rakennella. Pienet sadekuurot kyllä kiusanneet.
Heh....taitaa ne aikas jähmeitä olla..ne kalat...Lehdessä oli kuva vertaus ...joulukuulta....heinäkuulta.... ei mitään eroa ollut...Kun kauppareissulla kävelin mietin voiko näin palella heinäkuussa....yksi puolituttu tuli vastaan ja sanoi että on aivan jäässä .. kun on hiekkalaatikon reunalla istunut lasten touhutessa.. No ...huomiseksi se jo lämpenee ..uskotaan niin.
Pohjoinen on melko laaja käsite - itse vietin juuri reilun viikon "vain" pari sataa kilometriä napapiirin pohjoispuolella. Siellä oli mitä mainioin keli lukuunottamatta parin viimeisen päivän jatkuvaa vesisadetta (jolloin olinkin jo maalikylissä). Lämpötila oli parinkymmenen huippeilla ja tuuli sopivasti, jotta itse ei tarvinnut itse huitoa sääskiä. Mökkiä lämmitettiin vain ensimmäisenä iltana ja sen jälkeen siinä tarkeni vielä hyvin neljä päivää varaavan takan ansiosta.
Kala ei tullut pakastettuna vaan täysin tuoreina nousivat niin taimenet, siiat kuin ahvenetkin suoraan savustuspönttöön. Jäipä osa vielä suolakaloiksikin. Näin myöhään en ole koskaan ennen poiminut korvasieniä. Ei niitä tosin tullut kuin yhden kastikkeen verran. Kesä on myöhässä, minkä näki siitäkin, että mökin pihatuomikin oli vasta nyt kukassa. Horsma kukkii vasta hilla-aikaan, joten hillojakin saa vielä odotella mahdollisesti pitkäänkin.
Tällaisia havaintoja minulla.
Viileä kesä on vähempien sääskien ja mäkäräisten aikaa. Yleensä heinäkuulla hyttysiä on paljon. Muistan kauhulla hyttyspilviä nuoruuden Pohjoiskarjala ajalta.
Kukkapenkistä nousi useita pikkuitikoita. Mäkäräisiä.
Tänään tuli pitkästä aikaa pyöräiltyä ja shortsit jalassa. Juuri ja juuri tarkeni.
Lähtiessä oli pilvistä ja koleaa. Mutta sitten aurinko ei jaksanut piileskellä.
Sai heittää neuletakinkin pois matkalla. D-vitamiinia pitää yrittää saada, sitä luonnollista senza melanooma.
Hain niitä viininpunaisia ohdakkeita pellolta kimpun. Laitoin isoon maljakkoon
Ulos ja heti keikkui kimalaiset niissä.
Näin tänään tiklin, mikä napsi jotain vuotikaunokista. Lähti ja tirskahteli mennessään...
Varsin kaikenkirjava lintu.
Kylymää kylymää 10 asteen tienoilla pyörinyt lisäksi kovvoo pohjoistuulta monta monta päevee onneksi tutun mökillä kateltu tuvan ikkunasta järvelle, nyt on vähän lämpösempää luvassa nii saap karvahatulla heittää ves'lintua.
Autoni sisältä päästin eilen ulos perhosen.
Tyyliltään se oli kuin Koi.
Pieni ja hento, olemukseltaan rento.
Olen nähnyt toistaiseksi vain Kimalaisen.
Lukuun-ottamatta neljää kuningatarta, jotka laskin keväällä mökistä ulos.
Ei hyttystä yhtäkään.
Ilmat kerrotaan lämpiävän nyt.
Odottakaamme siis paukamia.
H.