HEKA Vuokkiniemenkatu

titiriti

Onko kukaan hakenut? oletteko saaneet tarjouksen?
Millaista aluetta on? Koulut?

13

1417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skippasin

      Vauvapalstalla antavat ymmärtää, että neliöitä olisi ainakin jaettu... Itse kävin hakuaikana alueella pyörähtämässä, mutta mieli muuttui hakemisen suhteen, kun liikenteen melu oli jotain sanoin kuvaamatonta vaikkei ollut edes pahin ruuhka-aika Kehä I kulkee AIVAN talon vieressä ja liikennevirta on lähes katkeamatonta. Vaikka vieressä onkin pienehkö meluvalli, ei se tuntunut vaikuttavan meluun ollenkaan. Voin vain kuvitella, miltä ylemmissä kerroksissa kuulostaa, varmasti kiva "rentoutua" parvekkeella. Ilmakin pakokaasua täynnä, ei kiitos. Ihan vieressä parvekkeiden puolella on myös äärettömän ruma Myllypuron voimalaitos piippuineen....

      Lisäksi totesin, että heti parvekkeiden edessä on iso pientaloille kaavoitettu alue, jota ei ole vielä edes alettu rakentaa. Lisämelua ja silmäniloa riittää siis pitkäksi aikaa, kun työt kohtapuolin alkavat,

      Jotenkin olisin uuden asunnon varjolla kestänyt sen, että viereiset Kontula ja Myllypuro eivät ole erityisen hyvämaineisia lähiöitä, mutta todellisuus iski päin kasvoja paikanpäällä. Onneksi tuli käytyä, onpahan teillä parilla tuhannella hakijalla ainakin yksi kilpailija vähemmän!

    • Vuokkiniemenkatu

      Tarjottii rivitalosta 4h kk. Ilmeisesti kontulan koulu on lähin.

      • Szza

        Onko kukaan saanut kaksioista tajousta?


      • Vuokkiniemenkatu

        Lähikoulu on Kontula ison tien sillä puolella, mutta se on aika hyvä. Kontulan muut koulut ja Myllypuro ovat kulttuurisesti monimuotoisempia.


    • Uuteenkotiin

      Meille tarjottiin asuntoa. Vuokrasopparit kirjoitetaan vasta elokuun lopussa, joten te jotka ette ole vielä saaneet tarjousta, toivoa on! Voihan joku perua viime hetkellä ja jättää kirjoittamatta..

      • Gjyyjgyj

        Koska saitte tarjouksen?


      • Uuteenkotiinn
        Gjyyjgyj kirjoitti:

        Koska saitte tarjouksen?

        Oisko ollut 5. pvä.


    • Szza

      Tarjous tuli 2h tk😀

    • Mietitään

      Ollaan käyty useamman kerran katselemassa alueella. Hyvä varmasti tulee vuosien kuluessa. Lapsiperheenä lähinnä mietityttää kontulan ala-aste. Onko kenelläkään kokemusta siitä? Myös vesimaksu on perheellemme uusi juttu, mahtaakohan tulla isojakin kuluja vuokran päälle :D

    • MahtavaBisnes

      Isohko kolmio olisi tulossa. Kohta alkaa alivuokralaiset latvialaiset raksaduunarit tahkota mulle $$$$

    • vanhakanta_

      Itse toivon, että savuttomuus laajeni enemmän myös vanhempaan asunto kantaan. Onko parempi, että migreenikohtauksia tupakansavusta saavana lähden hakemaan tupakoitsijoiden mielestä ehkä heitä kiusatakseni savuttomaksi missä asun vai tarjoaako stadin asunnot mahdollisuuden muuttaa savuttomaan kohteeseen. Savuttomuus on yksi keskeinen hakuperuste mutta on toki muitakin.

      Migreenikohtausta tuskin kukaan haluaa jos tietää mitä se on, joten melkein tekis mieli vetää tupakoitsijaa turpaan "vertauskuvallisesti" pelkän tupakoinnin perusteella jos sieltä kantautuu hajua kenties myös jossain tapauksissa jopa savua asuntooni. Niin paljon sapettaa jos kenties muutoin hyvin alkanut päivä menee pilalle migreenikohtauksen takia jonka olis voinut hyvin välttää. Tupakoivia taas turha valita enemmistöksi savuttomaan.

      • laadilaa

        Totta. Sama juttu migreenikohtauksia ja astmakohtauksia tupakanhajusta omassa kotona. Ei kivoja. Terveystekijät tulisi huomioida paremmin.


    • Vierailija00700

      Haettiin neliöitä ja ilmeisesti ei saatu. Mieluummin kyllä otettas vanha vapautuva nykyiseltä alueelta missä lapsen koulu ja molempien lasten harrastukset ja miehen työmatka ok. Kontulan koulu ihan ok oloinen kun siellä ollut joskus piipahtamassa, ne muut alueen koulut ois meille ollu ehdoton ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2663
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      107
      1890
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1566
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      24
      1276
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      24
      1108
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1022
    7. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      993
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      988
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      126
      977
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      343
      853
    Aihe