Huijarit myyvät tekaistuja majoituspaikkoja

VAROHUIJAREITA

Poliisi varoittaa lomamatkailijoita: Huijarit myyvät tekaistuja majoituspaikkoja
Verkkouutiset

Poliisi kehottaa tarkkaavaisuuteen ja tarkistamaan majoituksen tarjoajan todenperäisyyden ennen maksua.

Lapin poliisilaitos kertoo vastaanottaneensa kaksi rikosilmoitusta tapauksista, joissa huijarit ovat onnistuneet saamaan rahat olemattomasta lomamajoituksesta.

Ensimmäisessä tapauksessa oli varattu ja maksettu ennakkoon puolet loma-asunnosta Mallorcalla. Tämän jälkeen varaajat huomasivat lehtijutusta, että jotakuta jo huijattua oli haastateltu lehteen ja että hänellä oli ollut sama varauskohde kuin heillä.

Toisessa tapauksessa oli varattu hotellihuone Kreetalta, mutta perheen saapuessa Kreikassa hotellille selvisi, ettei heidän varaustaan löytynyt hotellin varausjärjestelmästä ja etukäteen maksetut rahat olivatkin menneet hotellin sijaan jonkun muun tilille.

Poliisi kehottaa tarkkaavaisuuteen ja tarkistamaan majoituksen tarjoajan todenperäisyyden ennen maksua.

"Kannattaa kiinnittää huomiota palveluntarjoajan nettisivujen ulkoasuun ja osoitteeseen, onko niissä jotain erikoista – löytyykö esimerkiksi kaksi nettisivua samalle kohteelle tai onko nettisivujen osoite jotenkin poikkeava. Huijarit voivat vaikkapa kopioida oikean hotellin nettisivut ja muuttavat sinne omia yhteystietojaan", poliisin tiedotteessa todetaan.

On myös hyvä varmistua siitä, että kontaktin yhteystiedot, esimerkiksi sähköposti ja puhelinnumero, täsmäävät majoitusta tarjoavan tahon virallisten yhteystietojen kanssa.

"Eikä ole haittaa siitäkään, että syöttää netin hakuun majapaikan tai yhteyshenkilön nimen, hakutukokset kun voivat paljastaa, onko kenties muitakin huijattu. Huijarit voivat tehdä hommansa hyvinkin taitavasti ja käyttää mm. sähköistä varauslomaketta", poliisi ohjeistaa.

Kategoriat: Suomenkieliset uutiset

0

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on totta mikä ei?

        Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
        Kuhmo
        23
        1455
      2. Viesti sinulle

        Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
        Ikävä
        64
        1227
      3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

        Hyvää matkaa.
        Ikävä
        98
        1000
      4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

        Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
        Ikävä
        105
        924
      5. Persujen Puhoksen retki

        Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
        Perussuomalaiset
        304
        829
      6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

        Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
        Ikävä
        21
        797
      7. Lopetetaanko tämä

        Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
        Ikävä
        120
        725
      8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

        Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
        Sinkut
        215
        708
      9. Kyllä tiedän sun

        Likaiset pelit selän takana
        Ikävä
        61
        675
      10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

        Joka sinua syyttää?
        Ikävä
        100
        626
      11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

        Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
        Maailman menoa
        296
        596
      12. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

        Enää ei naurata.
        Haapavesi
        13
        594
      13. Just saying

        Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
        Ikävä
        104
        538
      14. Pilkettä sunnuntain silmässä

        😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
        Sinkut
        73
        481
      15. Tehdään yhdessä itsestämme

        Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
        Ikävä
        40
        480
      16. 35
        475
      17. Päivän aivopieru Trumpilta

        Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
        Maailman menoa
        57
        454
      18. Voisin antaa sulle nyt

        Halin❤️
        Ikävä
        47
        450
      19. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

        Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
        Tanssii tähtien kanssa
        24
        446
      20. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

        Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
        Kotimaiset julkkisjuorut
        79
        436
      Aihe