Googlettamalla tuli esiin keskustelu yli 10 vuoden takaa viiltelystä.
Hain ketjua, koska jälleen oli tarina nuoren itsemurhasta, johon liittyi viiltely.
On turhauttavaa lukea, että se viestittää pahasta olosta. Aivan käsittämättömän nerokas johtopäätös ammatti-ihmisiltä!
Ja kun googlasin lisää, ei tullut oikeaa vastausta mistään.
Psykiatrian tila on surkea, eikä psykologit tänä päivänä pääse parempaan: määrätään lääkkeitä, joiden sivuvaikutuksena on masennus ja itsemurha-ajatukset.
Apua oli lukemani tarinan tyttökin saanut, ja terapiaa. Mitä tällainen hoito on ja mistä kotoisin, jos se johtaa itsemurhaan?
Mutta viiltelystä. Kognitiivisen psykologian mukaan kyse on aivojen epävarmuuden sietokyvyn alentumisesta, ja hoito on tietysti kognitiivinen terapia, jossa keskitytään ajattelun organisointiin, pääasioiden havainnointiin ja omien ajatusten tiivistämiseen loogisiin ketjuihin analysoinnin kautta.
Minulle, vanhan koulukunnan psyklogille on raskasta lukea lääkityksen aivokemiahössöntössöstä, jolla aiheutetaan enemmän vahinkoa kuin hyötyä.
Luin juuri, että täysin terveetkin verrokit ovat päätyneet itsemurhiin osallistuttuaan lääketehtaiden koejärjestelyihin.
Mutta sinä nuori, muista, että kun ihminen - nuori tai vanha - oppii kantamaan vaikeutensakin kuin seppeleen päänsä päällä, hän on todella fiksu! - Kokeile, niin huomaat jujun!
Ei siihen moni aikuinenkaan kykene, mutta sinulla on vielä mahdollisuus se jopa oppia!
Itsensä viiltely
menneessämaailmassa
4
441
Vastaukset 4
- junttu7777
viiltelyn ehdäisy hoitoa vatipäille. pöntöstä kiinni ja 8 kertaa nuppia tiiliseinään. 3kk pimeään bunkkeriin. jos ei auta niin lobotomia seuraavaksi. loppuu ne pahat olot siihen.
- eki43pad
mä laittaisin vielä metalliputkella avo-hoitoa,muutamat kymmenent napakat iskut hermostoon ja maiharia kylkeen sen verran kipeästi että unohtaa...tyyliin pohjois-korea :) loppuu itsemurhan ajattelu
- Anonyymi
Yep yep
- Anonyymi
Tuo yep yep ei kyllä tarkoittanut siihen edelliseen kommenttiin vaan aloitukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092290Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???25920- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha564823- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 60581