Itsensä viiltely

menneessämaailmassa

Googlettamalla tuli esiin keskustelu yli 10 vuoden takaa viiltelystä.

Hain ketjua, koska jälleen oli tarina nuoren itsemurhasta, johon liittyi viiltely.

On turhauttavaa lukea, että se viestittää pahasta olosta. Aivan käsittämättömän nerokas johtopäätös ammatti-ihmisiltä!

Ja kun googlasin lisää, ei tullut oikeaa vastausta mistään.

Psykiatrian tila on surkea, eikä psykologit tänä päivänä pääse parempaan: määrätään lääkkeitä, joiden sivuvaikutuksena on masennus ja itsemurha-ajatukset.

Apua oli lukemani tarinan tyttökin saanut, ja terapiaa. Mitä tällainen hoito on ja mistä kotoisin, jos se johtaa itsemurhaan?

Mutta viiltelystä. Kognitiivisen psykologian mukaan kyse on aivojen epävarmuuden sietokyvyn alentumisesta, ja hoito on tietysti kognitiivinen terapia, jossa keskitytään ajattelun organisointiin, pääasioiden havainnointiin ja omien ajatusten tiivistämiseen loogisiin ketjuihin analysoinnin kautta.

Minulle, vanhan koulukunnan psyklogille on raskasta lukea lääkityksen aivokemiahössöntössöstä, jolla aiheutetaan enemmän vahinkoa kuin hyötyä.

Luin juuri, että täysin terveetkin verrokit ovat päätyneet itsemurhiin osallistuttuaan lääketehtaiden koejärjestelyihin.

Mutta sinä nuori, muista, että kun ihminen - nuori tai vanha - oppii kantamaan vaikeutensakin kuin seppeleen päänsä päällä, hän on todella fiksu! - Kokeile, niin huomaat jujun!

Ei siihen moni aikuinenkaan kykene, mutta sinulla on vielä mahdollisuus se jopa oppia!

4

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • junttu7777

      viiltelyn ehdäisy hoitoa vatipäille. pöntöstä kiinni ja 8 kertaa nuppia tiiliseinään. 3kk pimeään bunkkeriin. jos ei auta niin lobotomia seuraavaksi. loppuu ne pahat olot siihen.

    • eki43pad

      mä laittaisin vielä metalliputkella avo-hoitoa,muutamat kymmenent napakat iskut hermostoon ja maiharia kylkeen sen verran kipeästi että unohtaa...tyyliin pohjois-korea :) loppuu itsemurhan ajattelu

    • Anonyymi

      Yep yep

      • Anonyymi

        Tuo yep yep ei kyllä tarkoittanut siihen edelliseen kommenttiin vaan aloitukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3220
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1952
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1791
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1212
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe