Lenkkeilen aktiivisesti erilaisilla ulkoilualueilla pääkaupunkiseudulla. Ja olen kiinnittänyt huomiota, että miksi tietyillä koiran omistajilla on käsitys, että koiran saisi pitää vapaana ulkoilupuistoissa ja esimerkiksi puistomaisilla fresbeegolf alueilla? Tietyille alueille ei kaupunki erillisiä kieltomerkkejä ole mahdollisuus asentaa mutta sielläki voimassa kaupungin järjestyssääntö jossa kerrotaan koira tulee pitää kytkettynä.
Esimerkiksi Helsingin kaupungin järjestyssääntöjen mukaan koira tulisi pitää kytkettynä em. alueilla. Usein samat koiran ulkoiluttajat syyllistyy myös koiran jätöksien keräämättä jättämiseen. Varmaan mukava esimerkiksi heittää fresbeegolfia kun huomaamattaa kävelee keräämättömiin koiran jätöksiin, vapaana juoksennelleen koiran jäljiltä.
Mikähän siinä on ettei voida viedä koiraa koirapuistoon jos se jätöksien kerääminen on niin vaikeaa kun useilla alueilla missä tätä tapahtuu löytyy kunnollinen koirapuisto.
Oma ja monen muun näkemys on jos ei pysty noudattamaan mitä laissa ja erilaisissa määräyksissä säädetään koiran pidosta niin ei pitäisi koiraa ottaa tai sellaiselta tulisi ottaa koira pois.
Huolestuttava havainto ulkoilualueilla
PärSaukko
1
228
Vastaukset 1
- Reka2
Suomenniemellä ei ole kunnollisia koirapuistoja vaan typeriä häkkejä. Ja miten edellinen kirjoittaja erottaa hihnassa olleen ja vapaan koiran paskan? Itselläni on iso labbis uros enkä voi sietää koiranomistajia jotka eivät kerää koiriensa jätöksiä pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062215- 103886
- 66823
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57551