Vastasiko Lasnamäki dokumentti totuutta ?
Voiko siellä asua niinpaljon erilaisia ihmisiä, ja he kaikki tulevat silti keskenään toimeen ?
Lasnamäki dokumentti oli minusta...
11
3952
Vastaukset
- oli
Jokunen vuosi sitten majailin Lasnamäessä lyhyitä jaksoja onneksi. Oikeasti asuin Suomessa onneksi.
Sehän on suomalaisen pikkukaupungin kokoinen väkimäärältään. Tietysti siellä voi asua erilaisia ihmisiä. Minusta ei kyllä näyttänyt dokumentissa eikä livenä, että ne olisivat tulleet keskenään hyvin toimeen. - soome
Lasnamäessä asuu paljon ja kaikenlaista porukkaa, enemmän ja vähemmän sovussa. Koska siellä asuvilla on myös sosiaalisia ongelmia niin siitä voit arvata jatkon...
- pelkuri
Ainakin Lasnamäen Citymarket on parempi kuin yksikään Citymarket suomessa. Ei ne asunnot NIIN huonossa kunnossa ole, mitä se ruma parvekkeen reuna antaa ymmärtää.
Kun katsoo suomen asuntotarjontaa esim. www.oikotie.fi niin eipä kodit kovin siistejä ole. Suomessa olisi joillakin rahaa, mutta ei kukaan jaksa tehdä mitään.
Onhan se Lasnamäki aika karu paikka ASUA. Ja aina tuulee... - negatiivisuus
pelkuri kirjoitti:
Ainakin Lasnamäen Citymarket on parempi kuin yksikään Citymarket suomessa. Ei ne asunnot NIIN huonossa kunnossa ole, mitä se ruma parvekkeen reuna antaa ymmärtää.
Kun katsoo suomen asuntotarjontaa esim. www.oikotie.fi niin eipä kodit kovin siistejä ole. Suomessa olisi joillakin rahaa, mutta ei kukaan jaksa tehdä mitään.
Onhan se Lasnamäki aika karu paikka ASUA. Ja aina tuulee...Negatiivisyys sehän se myy, eihän ihmiset katsoisi
ohjelmia, eikä nojatuolimatkailijoilla olisi kirjoittamisen aihetta jos hyvääkin kertoisivat.Ihmettelen suuresti kunnäillä palstoillakin ei ole kuin negatiivista kerrottavaa Virosta ja muodossa ,toiset kertoi,toisille tapahtui,tai läpipaistavaa potasakaa. Oikein naurattaa kun tietää totuuden asuessa jo vuosia yli puolet vuodesta Virossa ja hyvin kaikki mennyt tähän asti ainakin.Mutta en olekaan jokapaikkaan nokkaani työntänyt,en kännissä heilunut. Asuin muuten 70 - luvulla Kauppiaankadulla Helsingissä,silloin kun nää "musta tuntuu kirjoittelijat oli vielä margariinipaketissa" Joka kuukausi kerrostalon lasi ulko ovenläpi tuli joku huumehörhö ,tukapasta syttyneitä tulipaloja,pistoolihippasta rappusissa se oli arkipäivää aivan vankilan portin vieressä. Olis kiva kun joku kirjoittelisi Helsingin päivä-yöelämastä. Ei se ruusuista täälläkään ole,mut hengissä siitäkin selvitty. Kiva olis lukea totuudenmukaisia tarinoita eikä väritettyjä,mutt saapihan nauraa ihmisten mielikuvituksille, ei rajaa niissä näy !!
- tyyris tyllerö
Matts Dumellilla on aina ollut sensaatiohakuinen ote ohjelmissaan. Totta, että siellä asuvista on valtaosa venäläispohjaisia ja puhutuin kieli ja kauppojen lappuset venäjäksi. Venäläiset ovat hiukka soromnoo väkeä ja köyhillä ei varaa korjata vuokra-asuntoaan. Päiväseltään olen matkannut bussilla 60 ja käynyt niin Citymarketit kuin ostoskeskukset ja elekielellä pärjännyt. http://www.balticsworldwide.com/tallinn
- puolet on 50%
Käyvätko asukkaat yhä keskustassa ostoksilla ?
Joko raideliikenne on sinne kunnossa ?- täti tomera
Ratikkalinja 5 mm lopetettu. Ei uusia tulossa.
Lasnamäen ostarit edukkaimpia kuin Keskustan, bussi 60 Narva mt -Lasnamäki.
kartta käteen ja Katsoppa reitti http://soiduplaan.tallinn.ee/m.asp?S=-1&T=4299&k=1 - Pirita Rocks
Koko Lasnamäki on nykyään pyörillä.
Raide on unohdettu ja kuopattu ! - masa21
Pirita Rocks kirjoitti:
Koko Lasnamäki on nykyään pyörillä.
Raide on unohdettu ja kuopattu !Ei ole täälä kuule pyörien päällä kaikki asukkaat,ei todellakaan.Onneksi bussit kulkee ja jos on varaa niin taksot myös.Myös kävelemällä pääsee ihin vain jos ei ole niin kiire.
- katso baarit
masa21 kirjoitti:
Ei ole täälä kuule pyörien päällä kaikki asukkaat,ei todellakaan.Onneksi bussit kulkee ja jos on varaa niin taksot myös.Myös kävelemällä pääsee ihin vain jos ei ole niin kiire.
Lasnamäella
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9329204
https://www.google.fi/maps/search/tallinn lasnamäe kauplused/@59.433
891,24.8529386,13z/data=!3m1!4b1
Lasnamäen kauppaa netistä
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979