Auttaa kaikkeen vaivaan

veio4

Kipuilevia ja epätoivoisia avun hakijoita ohjaillaan antamalla pieniä toivon kipinöitä. Useimmiten lääkkeeksi tarjotaan samaa kuin mistä ongelma on tullut, vain erilailla koristellussa paketissa.

Liian moni luo itsestään vääriä mielikuvia muille ympärillään oleville, koska elävät sen varassa mitä muut heistä ajattelevat.

Usein apu on lähempänä siellä mitä olette oppineet vihaamaan, siellä missä fiilisaddikti tympääntyy eli ihan normaali elämässä.

Kokeilkaa vaihteeksi tylsistymisenne rajoja. Tilatkaa porukalla ja katselkaa ryhmässä ja keskustelkaa siitä mitä olette nähneet ja löytäneet ja miksi.

http://www.suomalainen.com/webapp/wcs/stores/servlet/fi/skk/liikenne-(3-dvd)-p6420114114181

6

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veio4

      Niin ja
      Kipuilevia ja epätoivoisia avun hakijoita ohjaillaan ja RaHaStEtAaN rankasti antamalla pieniä toivon kipinöitä.

    • veio4

      Ikävintä on se miten monet nuoret on saatu siihen tilaan missä ei oikeastaan edes haluta parantua, vaan, voisi verrata alkoholismiin, haetaan apua sieltä mistä sitä ei löydy. Katkolla käydään vain jotta jaksaisi taas juoda.
      Epäaitojen tunteiden oravanpyörässä, fiiliksissä, haetaan apua juuri niistä, jotain hieman uutta vaihteeksi jolla jaksaisi taas fiilisten avulla hetken köpötellä huomatakseen ettei se auttanutkaan.

      Todellista apua opitaan kiertämään kaukaa.

      • Mutta sinäkin rahastat. Valitettavaa.


      • Toisaalta näin blogiisi eksyttyäni pidän asiasisältöäsi varsin hyvänä.
        "Ongelmakuljettajien lisääntyessä, enenevässä määrin oikein ja ennakoivasti ajava on yllätys liikenteessä."
        Suunnilleen tästä olen usein kuullut isänikin valittavan. Kuinka ihmiset ovat alkaneet toimia laumana liikennesääntöjen vastaisesti, jolloin hän niitä noudattavana joutuu hyvinkin hankaliin kohtiin.

        Olen muuten kuullut, että hattupäiset herrasmiehet ovat liikenteen pahin uhka. Etenkin, mikäli heillä on vaimo vieressä. Mitä mieltä olet tästä?


      • veio4
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Mutta sinäkin rahastat. Valitettavaa.

        Niin se on, mutta mikä on rahastusta.?
        Itselleni ei jää mitään, paitsi jään miinuksen puolelle. Tai no muutama kymmenen penniä joka ostosta eli pitäisi myydä niin paljon ettei ikinä onnistu saadakseni omani.


    • Nyt täytyy kyllä myöntää etten jaksanut lukea ollenkaan ja veikkaan ongelmasi olevan jotain täyttä hevonvitunpaskaa.

      Mene suihkuun ja nukkumaan. Huomenna töihin. Muuta neuvoa ei tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1576
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      488
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      186
      425
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe