Auttaa kaikkeen vaivaan

veio4

Kipuilevia ja epätoivoisia avun hakijoita ohjaillaan antamalla pieniä toivon kipinöitä. Useimmiten lääkkeeksi tarjotaan samaa kuin mistä ongelma on tullut, vain erilailla koristellussa paketissa.

Liian moni luo itsestään vääriä mielikuvia muille ympärillään oleville, koska elävät sen varassa mitä muut heistä ajattelevat.

Usein apu on lähempänä siellä mitä olette oppineet vihaamaan, siellä missä fiilisaddikti tympääntyy eli ihan normaali elämässä.

Kokeilkaa vaihteeksi tylsistymisenne rajoja. Tilatkaa porukalla ja katselkaa ryhmässä ja keskustelkaa siitä mitä olette nähneet ja löytäneet ja miksi.

http://www.suomalainen.com/webapp/wcs/stores/servlet/fi/skk/liikenne-(3-dvd)-p6420114114181

6

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veio4

      Niin ja
      Kipuilevia ja epätoivoisia avun hakijoita ohjaillaan ja RaHaStEtAaN rankasti antamalla pieniä toivon kipinöitä.

    • veio4

      Ikävintä on se miten monet nuoret on saatu siihen tilaan missä ei oikeastaan edes haluta parantua, vaan, voisi verrata alkoholismiin, haetaan apua sieltä mistä sitä ei löydy. Katkolla käydään vain jotta jaksaisi taas juoda.
      Epäaitojen tunteiden oravanpyörässä, fiiliksissä, haetaan apua juuri niistä, jotain hieman uutta vaihteeksi jolla jaksaisi taas fiilisten avulla hetken köpötellä huomatakseen ettei se auttanutkaan.

      Todellista apua opitaan kiertämään kaukaa.

      • Mutta sinäkin rahastat. Valitettavaa.


      • Toisaalta näin blogiisi eksyttyäni pidän asiasisältöäsi varsin hyvänä.
        "Ongelmakuljettajien lisääntyessä, enenevässä määrin oikein ja ennakoivasti ajava on yllätys liikenteessä."
        Suunnilleen tästä olen usein kuullut isänikin valittavan. Kuinka ihmiset ovat alkaneet toimia laumana liikennesääntöjen vastaisesti, jolloin hän niitä noudattavana joutuu hyvinkin hankaliin kohtiin.

        Olen muuten kuullut, että hattupäiset herrasmiehet ovat liikenteen pahin uhka. Etenkin, mikäli heillä on vaimo vieressä. Mitä mieltä olet tästä?


      • veio4
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Mutta sinäkin rahastat. Valitettavaa.

        Niin se on, mutta mikä on rahastusta.?
        Itselleni ei jää mitään, paitsi jään miinuksen puolelle. Tai no muutama kymmenen penniä joka ostosta eli pitäisi myydä niin paljon ettei ikinä onnistu saadakseni omani.


    • Nyt täytyy kyllä myöntää etten jaksanut lukea ollenkaan ja veikkaan ongelmasi olevan jotain täyttä hevonvitunpaskaa.

      Mene suihkuun ja nukkumaan. Huomenna töihin. Muuta neuvoa ei tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1468
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1419
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      863
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe