tostako vaan lapset kouluun jenkeissä?

ljcdh

eli kysyisin tyhmän kysymyksen. Eräs pariskunta joilla on lapsia, muuttaa opiskelemaan amerikkaan. Olen hämmentynt sitä että noiko vaan voi ottaa 3 lasta ja laittaa heidät sikäläiseen kouluun, ilman mitään kansalaisuutta? Onko se edes käytännössä mahdolista? Olettaisin että heillä on opiskelija viisumit vanhemmille ja jonkunverran säästöjä tai lainaa, mutta onko tuo edes mahdollista lapset panna sikäläiseen kouluun, vuodeksi tai kahdeksi?

5

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppeliini1

      Googeloi kyseisen kaupungin koulut. Kaiken infon saat koulujen sivuilta.

      • jnkjnbbkn

        no en ala, kysymys oli yleinen, ei ole mitään koulua varsinaisesti.


      • IAmARobot

        Vaikeaa antaa yleispätevää vastausta, koska se riippuu vanhempien (sekä lapsien) tarkasta viisumikategoriasta ja mahdollisesti myös siitä osavaltiosta, mihin he sijoittuvat (vaikuttaa ainakin oppivelvollisuuteen yms.)
        Jos ovat opiskelemaan menossa ja ovat kerran lapsia omaava pariskunta, on varsin todennäköistä, että se yliopisto tai vastaava mihin ovat menossa opiskelemaan myös joko järjestää tai ainakin auttaa lasten koulunkäynnin järjestämisessä.
        Silläkin saattaa olla vaikutusta, lähtevätkö he sinne opiskelemaan koko tutkintoa, vaiko vain tilapäisesti (vuoden/kaksi) esim. tekemään gradua tms.


    • Okhuygy

      Tottakai lapset pääsevät kouluun. Jos he ovat täysin suomenkielisiä, niin ensin käyvät ESL-koulua (english as a second language). Kun hyvä kielitaito saavutetaan, nijn sitten siirrytään tavalliseen kouluun.

      • bhshdyfhdjh

        kouluun vaikkeivat veroja maksa tuohon maahan tai ole kansalaisia? Onpa outo systeemi. luulisi koulun sitten maksavan lapsiltakin jotain, tosiaan, ehkei olekaan ilmainen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe