Logistiikka-ala ja kortin lähtö

Moro! Lähti kortti tossa vko takaperin ja alotan syksyllä logistiikka-alalla. Miten tuo kortin lähtö vaikuttaa asiaan? (kerkeän olla 4pvä koulussa ja saan kortin takasin.
84048
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itse olin puolisen vuotta kortitta ammattikoulun aikana.

En puhunut kenellekään asiasta ja kävin ajotunneilla normaalisti. Varmistin että kortti on takaisin kun inssin aika koitti

Äänestä
  • Ok. Eli tuskin tulee mitään. Kumminki ekalla viikolla saan kortin takas.

    Äänestä

Ei hyvä alku ,jos kaahailun takia menetit kortin. Kovat nopeudet ja logistiikka-ala ne on kaksi asiaa jotka ei sovi ollenkaan yhteen. Tiedän jo etukäteen,että ei jää viimeiseksi kerraksi kun kortti lähtee sinulta ylinopeudesta. Lähipiirissä on useita nuoria jotka vakuuttavat ja vannovat,että se oli ainoa kerta ensimmäinen ja viimeinen. Ja kas vuosi ja taas kortti pois. Kun on vauhtigeeni veressä niin sille ei vaan voi mitään. Suosittelen,että lähdet autourheiluharrastukseen mukaan niin saat purettua vauhdin radalla pois ja sitten ammattiliikenteessä ajat juurikin sitä 80 km/h kylmän viileästi.Siellähän ei ole mihinkään kiire,maltti on valttia ja palkka juoksee.

Äänestä

Älä sure taitaa mennä ensimmäiset puolitoista vuotta ennen kuin edes näet kuorma-auton. Opiskellaan matematiikka,englantia ja ruotsia ja kaikkea muuta paskaa. Tositoimiin pääset vasta kun olet työharjoittelujaksolla. Minulla on ollut näitä harjoittelijoita jotka ovat suoraan sanoneet,että harjoittelussa he ovat oppineet 2 viikossa enemmän kuin 3 vuodessa koulussa.
Nuoret naisopiskelijat ovat sitten ihan oma lukunsa. Ei ole aikaa edes harjoittelujaksolla tehdä yhtään mitään kun älypuhelin vie kaiken huomion. Ei kuulemma ole edes aikomus alalle kunhan saa kuorma-autokortin jotta voi sitten omaa hevosta kuljetella kuorma-autolla . Oikein hirnun ilosta! Opeta nyt sitten näitä.

Äänestä

Ei tuu sanomista, ellet oo ryypänny korttias

Äänestä

jos+kortti+on+menetetty+12.7+ja+kortti+tulee+takasin+jo+ennen+syyskuuta+niin+kyseessähän+on+vanha+kunnon+raskas+kaasujalka.+Jos+kortti+otetaan+pois+juopumuksesta+niin+oikeudenkäyntiin+joudut++odottamaan+vähintään+sen+3+kk+ja+siihen+sitten+rangaistus.+Mikä+on+ihan+oikein.+Jos+otat++niin+et+aja!Vanha+iskulause+ja+pätee+edelleen+ihan+100%.+Alkoholisteja+ei+tarvita+kuljetusalla.+Näin+se+on!

Äänestä
  • Bussissa
    2.8.2017 9:14
    Ei kai LAKI kiellä olemasta kännissä missään työssä. Tietenkään esim autoa et saa ajaa kännissä, tai anniskella alkoholia.

    Itse esim. kun teen välillä karaokejuontoja niin niissä saa ihan luvan lanssa olla kännissä, kenelläkään ei ole asiaan sanomista

    Bussissa
    4.8.2017 11:17
    Niin mutta LAKI ei kiellä esim. kioskimyyjää tai kaupan kassaa olemasta kännissä. Ellei myy alkoholia.

    Monet firmat vaatii myös trukkikorttia mutta LAKI ei sitä vaadi.

    Eli firman omat säännöt ja laki on asia erikseen

    Äänestä

Bussissa hepun juttuja ei kannata ottaa vakavasti. Oli laki mikä tahansa niin jokainen täysijärkinen
suomalainen ymmärtää ettei työssä ollessa olla kännissä tai edes vähän nauttineita. Jokainen vastuullinen työnantaja antaa lopputilin heti jos tällaista tapahtuu. On naurettavaa alkaa mainostamaan tällä keskustelufoorumilla sitä,että kännissä voi olla työpaikalla. Bussissa on alkoholisti senhän me kaikki olemme jo ajat sitten todenneet. Nyt onneksi työterveyslääkärit ovat alkaneet puuttua tähän ongelmaan siten etteivät suosittele ajokortin voimassaolon jatkamista
50-vuotistarkastuksessa ammattikuljettajille joilla on selvästi alkoholiongelma. Kas AKT:n lakimiehet ovat alkaneet ulkailemaan näitä työterveyslääkäreitä oikeustoimilla jos juopot eivät saa ajaa kuten ennenkin. Ihan Bussissa hepulle erityisesti: Firman omat säännöt ja laki on eri asia.
On firman johdolla myös aivot ja siksi firmat ei halua alkoholiongelmaista kuljettajaa riveihinsä,koska se voi käydä tosi kalliiksi yritykselle. Eli potkut kaikille juopoille jos mokaavat työaikana. Näin on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


relaxation kirjoitti:

Moro! Lähti kortti tossa vko takaperin ja alotan syksyllä logistiikka-alalla. Miten tuo kortin lähtö vaikuttaa asiaan? (kerkeän olla 4pvä koulussa ja saan kortin takasin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu