Alkio-opisto 2017-2018

Alkioon

Onkos ketään tulossa kyseiseen opistoon? Itse menen lääketieteeseen suuntaavalle linjalle vuodeksi. Haluaisin mielelläni tietää, onko ketä muita tulossa ja mille linjalle. :)

6

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkiolaiseksi

      Mä olen näillä näkymillä tulossa kans! Tosin menen biologian ja luonnontieteiden linjalle. :)
      Mua kiinnostaisi myös kuulla mitä ihmiset ovat pitäneet Alkiosta. Aiotteko asua asuntolassa vai hankkia oman kämpän? Millaiset kulkuyhteydet on Jyväskylään ja muualle? Millaista opiskelu on, ehtiikö opiskelun ohessa käymään esim. osa-aikaisesti töissä? Kaikki tieto on tervetullutta :D

    • täntien

      Opiskelu Alkio-opistossa - kuten kansanopistoissa yleensäkin - on tiivistä kokopäivätyötä. Opiskelu on myös kallista ja siksi opetuksesta kannattaa ottaa kaikki irti. Muuta työtä ei kannata ajatellakaan.

      Yleensä kansanopistovuosi on elämän hienoimpia vuosia. Yhteisö on tiivis ja elinikäiset ystävyyssuhteet tavallisia.

    • Sinnemyös

      Mä olen tulossa psykalle! Ja poikaystävän kanssa tehtiin vuokrasopimus Jyväskylään :)

    • AlkioonKanssa

      Hep! Täällä kanssa tuleva lääkislinjalainen, koiran kanssa muutetaa sinne alkiorantaa kaikkien riemuks (tai riesaks).

    • Sinnemyös

      Koiru 😍😍😍

    • Anonyymi

      Piti herättää tämä vanha ketju.
      Olen miettinyt Alkioon hakeutumista ensi syksyksi (lääkis/psyka) mutta mietityttää näin 27 vee, korkeakoulututkinto jo pohjalla, se että saanko opintotukea vielä noihin opintoihin. Onko kellään kokemusta samankaltaisessa tilanteessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      138
      11235
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5749
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      86
      5214
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4483
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4276
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe