Mäyräkoira muutakin kuin metsästysrotu?

Sanni_ja_tulevat_mäykyt

Hei,

Kirjoittelen tänne tiedon nälkäisenä sekä tulevaisuudessa mäykyn hankkijana. Olen selannut kirjoja, kysynyt ihmisiltä sekä lukenut tietoa netistä (lähdekriitikin kanssa) mäyräkoirasta rotuna.

Ymmärrän hyvin, että jokaisella koiralla on pientä riistavaistoa selkärangassa rodusta riippumatta. Olen huomannut mäyräkoiraryhmissä, ettei niissä puhuta kauheasti siitä, että rotu sopisi myös ei metsästäviin -koteihin perheenjäseneksi.

Mietin myös löydänkö koskaan kasvattajaa, joka jakaisi saman ajatuskaaren kanssani sen suhteen, että toki mäyräkoiraa käytetään metsästykseen, mutta miksei se voisi myös olla aktiivinen seurakoira (jos koirat pitää lajitella joko metsästys, kilpa tai seurarotuihin). Paino sanalla aktiivinen, sillä energiaa riittää sukulaisnakkien kokemuksella.

En ole löytänyt esimerkiksi facebookista ryhmää, johon koottaisiin nakit ja ihmiset sekä kasvattajat, jotka eivät metsästä / jäljestä, vaan tekevät muita asioita koiransa kanssa.

Toki luin, että mäyräkoira jalostusuroksilla on metsästysnäyttö pakollinen ja sen ymmärrän hyvin, sillä koiran metsästysominaisuudet tuovat sen yleisluonteeseen ihanan itsenäisyyden, myöskin itsepäisyyden. Tietenkin jokainen koira on yksilö rodusta riippumatta.

Nyt kaipaankin teidän mielipiteitänne. Mitä mieltä olette? Pysytään asiallisessa keskustelussa, toista osapuolta provosoimatta.

Kiitos paljon kun jaksoitte lukea! :)

10

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minelan

      Mäyräkoira n mitä ihanin kotikoira. Olen kasvattanut niitä kennelnimellä Minelan 29 vuotta. En edes myy pentujani metsästäjille, koska he kohtelevat koiriaan usein liian kovalla kädellä ja metsästykseen liittyy monia vaaroja

    • Mäyräkoirantunnisteet

      Mäyräkoira on yksi naurettavimmista roduista. Muistuttaa erehdyttävästi lenkkimakkaraa, keikkuu kävellessään kuin idiootti tynkäjaloillaan ja haukkuu kuin henkeä vietäisi. Kaiken lisäksi ruma kuin lantakasa.

      • voetokkiinsa

        Puhut itsestäsi, eikös :-D


    • t48erh3

      alkeellinen otus, ei opi sisäsiistiksi ja karkailee tilaisuuden tullen, eikä ymmärrä edes sen vertaa, että isompia ja nopeampia pitäisi väistää, vaan lähättäytyy vaikka vilkasliikenteiselle tielle

    • mäykytmäykytmäykyt

      Mäyrä koirat on maailman paras rotu,ihania,viisaita,kultaisia,kilttejä,hyvätapaisia,oppivaisia ja tuhat muuta kehua.

    • minelan

      Ensinnäkin mäyräkoiralla ei ole pakollista testiä sen käyttöominaisuuksista, ja se testi ei takaa mitään.Itse kasvatan pienemässä määrin kk-mäyräkoiria, joista ehkä 3 on käynyt testeissä. Kantanarttuni, jonka olin hankkinut näyttelykoiraksi, oli kokeen paras koira. Siinä hyytyi hymy jo ns.metsälinjaisten omistajien ja kasvattajien huulilta, eivät enää pilkanneet koiraani, joka nyt on FIN KVA-L.
      minulla on vielä 3 sijoituskoiraa ja olen miettinyt jos vielä teettäisin joistain niistä pennut.

      • Sanni_ja_tulevat_mäykyt

        Okei, mielenkiintoista. Olen ilmeiseesti saanut väärää tietoa sitten eräästä mäykkyryhmästä kun sieltä kyselin samaa joku puol vuotta takaperin.


    • minelan

      Valitettavasti mäyräkoiraihmiset ovat jakautuneet kahteen eri leiriin, on metsästystä kasvattavia ihmisiä.Ja sitten on niitä, jotka kasvattavat koti - ja näyttelykoiria. Itse kuulun jälkimmäiseen ryhmään. Minulle koira on ystävä ja kaveri.
      Tiedoksi vain, että olen kasvattanut kk-mäyräkoiria 29 vuotta hyvällä menestyksellä, mutta nyt minulla on enää 3 sijoituskoiraa omistuksessani.Jos haluat niin goolesta löytyy esim. Minelan Balsamista tietoja ja tarkemmat tiedot löytyvät Kennelliiton JALOSTUSTIETOJÄRJELMÄSTÄ.

    • happpadappaa111

      Jos mäyräkoirasta meinaa saada kivan lemmikin, pitää olla taitava ja aika "ankarakin" omistaja, jotta koira ei hypi silmille. Lisäksi pitää huolehtia, että saa purkaa energiaansa ja metsästysviettiään. Ystäväni mäyris on tosi aggressiivinen ja oppimaton ja hyppii ja puree ja räyhää. Omistaja kasvatti kuin jotain kilttiä rotua ja lopputulos on ikävä. En ymmärrä lemmikkiä, joka ei osaa olla nätisti kontaktissa ihmisiin, ei kiva rotu.

      • MINELAN

        No nyt 60-vuoden kokemuksella ja 29 vuotta mäyräkoirakasvattajana en tunne rotua, niin


        .tämä pitkä kokemus on mennyt hukkaan. Minelan kasvateista löytyy tietoa SKl. . esim hakusanalla Minelan Balsami ja en ole koskaan ole ollut niillle ankara. Mutta en juuri tästä asenteesta johtuen en ole myynyt pentujani metsästäjille
        3 kertaa osallistuin luolakokeisiin, jota pidän eläinrääkkäyksenä kettua kohtaan.Metsästäjät hieman nauroivat koiralleni, kas kun näyttelykoira on tuotu luolakokeisiin. Kun tulosten kertoma aika tuli, niin koirani oli kokeen paras koira A49. kyllä näiden naureskioiden hymy hyytyi.ETTÄ sillain näyttelykoirasta tuli käyttökoira ja kva-l.
        YKSIKÄÄN PENNUOSTAJA EI OLE VALITTANEET KOIRASTAAN, OVAT HYVÄLUONTEISIA, NIITÄ KEHTAA ESITELLÄ.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      184
      5052
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4453
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      257
      3034
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2922
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      54
      1853
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe