Millä rahalla nämä mamut näitä autoja ostelee?
Eivät ole ainakaan työtä tekemällä sellaisia rahoja tienanneet.
Eivät ole ainakaan työtä tekemällä sellaisia rahoja tienanneet.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Niillä rahoilla mitkä te pistätte kaljaan ja tupakkaan.
Jos eivät olekaan kaikkia ylimääräisiä päivärahoja kotimaahansa lähettäneet...?
Tottakait heille pitää yhteiskunnan autot kustantaa. Ei se kotiutuminen muutoin onnistu. Kyllä pitää olla autot kuten muillakin työttömillä. Onhan heillä jo nyt paremmat kännykät kuin meidän omilla työttömillä. Miksei autotkin voisi olla parempia. Jokseenkin varman arvelun pohjalta voinee sanoa, että apua autoon saa. Sossu voi antaa harkinnanvaraista avustusta aivan kuten haluaa. Sitä ei kukaan voi kontrolloida ja se on täysin lakien mukaista toimintaa. Sitten tietysti seurakunnat saavat myös rahojaan antaa aivan kuten haluavat. Ja samoin se on SPR:n kohdalla. Kyllä siellä osataan harkita myös autoavustukset. Eikä niistä huudella lehstölle.
Varmaan pitää olla setelirahaa kun autot maksaa niin paljon. Ei niitä juopot risupuskien juntit pysty osteleenkaan. Heipat ja tsemppiä!
Kyllä he osaavata taidon säästää ja myös tehdä töitäkin välillä.
Kajaanilaiset fasisti ääliöt eivät osaa muuta tehdä kuin polttaa tupakkia,juoda kaljaa sekä paskoa housuunsa!
Näitä ääliöitä piisaa lohtajalla,huuhkajanvaarassa sekä myös vuolijoella asti jotka koittavat toki sossun luukulla ravata vaikka mitään sieltä eivät tule saamaan kunnolla ja sitten päätyvät huoraamaan kadulle
Ensinnäkään, mulla ei olisi varaa matkustaa pakolaiseksi mihinkään maaha, ei ole hilloa millä maksaa matkustamiset. Ei kellekkään jobbarille joka 'matkoja'järjestää.
Miten tänne tulevilla miehillä(missä naiset ja vanhukset ja muut sotaa kärsivät immeiset?), on varaa elää leveesti ja leuhkasti? Mistä ne saa heti rahat ajokorttiin, autoon, parturiin, vaatteisiin, asuntoon ja huonekaluihin, virkistykseen, harrastuksiin, uusiin polkupyöriin, ruokaan...????
Onko niillä hilloo tuohon kaikkeen tänne tullessaan? Ei kait pitäisi, koska sodan karmeuksista tänne tullaan...
Vai, maksetaanko me nuo kaikki...niinhän se on.
Suomalaiset seisoo leipäjonoissa ja vähävaraiset ovat ilman autoa ja kaikkea muuta,kuin mitä nuo sotakauhujen maasta tulevat 'lapsoset' (soldierit) saa.
Yksikään suomalainen joka haluaa tehdä töitä ei seiso leipäjonossa eikä ole ilman autoa.Te työtä vieroksuvat koulunsa kesken jättäneet vähä-älyiset vingutte että pakolaiset sitä,pakolaiset tätä,menkää töihin ja hankkikaa parisuhde niin ahdistus helpottuu.
Onneksi niillä autoilevilla mutaturvilla on ammattitutkinnot ja koulutukset. Vaikka eivät osaisi lukea ja kirjoittaa, kuten monasti eivät osaakaan.
On se hienoa katsoa, kuinka suomalaiset, Suomessa syntyneet ja Suomesta leipänsä saavat tyypit mollaavat OMAA KANSAANSA ja asettavat pelkästään elintasoa etsivät, rikolliset kusipäät oman kansansa edelle. Sanon vaan, että tulispa tulinen myrsky ja tappais kaikki järkeä vailla olevat suomalaiset, ne, jotka eivät anna arvoa oman kansan väelle, vaan pitävät yhteiskunnan elätettäviksi tulevia, raiskaavia ja rikoksia tekeviä puoli-ihmisiä omaa kansaa parempina.
Hyvä kommentti ja niin totta sinulla nimim. Tulispatulinenmyrsky
Kylläpä nyt nimim: olette_vaan_laiskoja, heitit semmosen kommentin turvastasi että ihan yököttää!
Olet ilmeisesti syntynyt kultalusikka suussa, perintöjä, hyväpalkkaisessa työssä, kaikki asiat natsannut kohdilleen?
Täällä Suomessa kikkii moni pienipalkkaisessa työssä, joko osa-aikaisena tai kokoaikaisena. Se palkka riittää just vuokraan ja ruokaan(ei aina edes noihin). Me, jotka olemme joko opiskelijoita, eläkeläisiä, yksikseen asuvia, yksinhuoltajia, jne, elämme ja kituutamme köyhyysrajoilla!
Parisuhteessa elävätkin kärsii köyhyydestä.
Olet kyllä alhainen mato, kun tuollaista kirjoittelet!
Ei auta apinamainen raivosi peittämään totuutta,töitä on jos haluja on.
käy kouluja, saat parempia töitä, elämä on valintoja täynnä.
Varkaudessa myös hienot autot näillä ....
Olen ollut työpaikassa, jossa ainakin kaksi mamua saivat verotietojen mukaan tuloja yli 30000 euroa vuodessa, tekivät kyllä kovasti ihan alimman tason suorittavina työntekijöinä ylitöitä; tuollaista kun jatkuu parikymmentä vuotta, niin kyllä siitä jo hieman autorahaakin jää. Sanon eli kirjoitan tämän vain rehellisyyden nimissä sillä en ole mikään mamuintoilija, pikemminkin päinvastoin sillä kyllä toisaalta tuo vapaamman liikkuvuuden tuoma rikollisuus on erittäin vähän tervetullutta.
Varakkaimmat matut ostavat kirjanpidollisilla kikkailuilla Migriltä kansalaisuuden, itselleen ja perheelleen.
Presidentti ehdokas Ilja Janitskinilla syöpä !!!! Onneksi syöpä paranee ruokasoodalla !!!
Suomen kansaa Iljan rinnalla mamutusta ja mädätystä vastaan !!!!!
Käytettyjä ja katsastettuja autoja saa jo alle tonnilla. Junttipelleille tiedoksi.
alle tonnin koslat suomijunteille, partapojille pitää olla parempia... tuumii tädit rahahanojen ääreltä
Kateellisena katson miten matut ajelee autoilla, hienot ja puleeratut hiukset, älykännyt ja hienot kellot ranteessa, hyvät ja nuodikkaat vaatteet, ostoskori täynnä ruokaa marketissa, myötätuntoa ja ymmärrystä sos.puolelta, terapontia kun on niin kauheaa tuo elo, ilmaiset asunnot ja huonekalut, virkistykset ja muut kivat,,,saattaahan se pälli levitä jos ei ole noita kaikkia olemassa elämään.
Mistä minä saan kaikki nuo palvelut?(Kajaanilainen ja Suomalainen)
Mene töihin,äläkä lutraa viinaksilla,sillälailla saat sinäkin.
kyllä työssä käyvääkin ärsyttää nää muualta tulleet trendipellet,jotka vaan maleksii tennareissaan kaupungin ylläpidolla.Toki nähnyt töissäkin,esim.linja-autokuskeina,naisia hoitoalalla.Mutta pellet ovat vain lomalla meidän maassa.
Kela ja sossu maksavat pirssit ja bensat.
Täällä ei näköjään saa kirjottaa negaa matuista, heti poistetaan kommentit! Vaikken mielestäni ees pahasti arvostellut...
Selvästi näiden mamujen autojen ostoissa on jotakin hämärää koska heitä puolustavat kommentit ovat nuin typeriä.
mamut siperiaan sanon minä!!!!
Eiköhän ne autot ole ostettu meidän suomalaisten verorahoilla niille vihatuille ihmisille.
Suomalinen on ja saa olla vaikka puilla paljailla, apua ei tule.
Mutta kun oksettava mamu pyytää, niin jo kiireellä vastataan joo, mitä sinä tarvitset.
Kaveri oli kuullut että joku oli mamu saanu oli saanut 45 tuhatta € harkinnanvaraista auton ostoon. Olivat vielä sanoneet että elä laita diisseliä. Ei kyllä suomalaiset saa tämmöstä kohtelua.
Saa ne ainakin tuon verran ja enemmänkin kun ne vaan osaa olla vailla.Ja nehän osaa.
Mun kaveri kuuli että kaikki mamut saa kymppitonnin kuussa puhtaana käteen! Ja lisää saa jos pyytää! Tää on tosi kamalaa!
Jos jaksatte niitä autokauppiaitten ilmoituksia lukea, niin kyllä monesta paikasta saa auton matkaan ilman käsirahaa. Ja sitä muutaman tonnin autoa sitten useamman vuoden maksaa. Vilkaiskaa varsin niitä auton rekkaritietoja. Testasin kerran parin auton kohdalla ja kyllä ne oli rahoitusyhtiön omistuksessa. Niin on kyllä munkin.
Niin saa auton ilman käsirahaa.Mutta lyhennykset on hoidettava joka kuukausi.
Herää kysymys mikä taho sen maksaa,jos henkilö ei ole töissä,vaan on näitä ostari lonnijoita.
Ainakaan suomalais työttömän työmarkkinatuesta ei lyhennellä autoa,niin pieni se on.
Sosiaalisella luotolla ostavat autonsa ym. muuta, mutta takaisinmaksusta ei ole mitään takeita.
Seurakunta tukee autonhankinnassa heitä. Onhan heidän pystyttävä lapset viemään tarhaan ja ei nyky-yhteiskunnassa ilman autoa voi pärjätä. Menkää isämmaan puolustaja luuserit töihin niin voitte ostaa itsellekkin auton niin ei tarvii täällä kateellisena ulista.
Eli kantasuomalaisen köyhän on vietävä lapset jalkaisin tarhaan.Ei helkuta,mistä näitä well come refugees ja rasmus syöttiläitä sikiää.Sen tiedän,että hyvin harvat heistä on markkinaehtoisesti yksityissektorilla töissä,jos ylipäätään ovat töissä.He paratavatkin mailmaa muiden rahoilla.
He ovat saaneet kärsiä tänne tullessaan ja ovat ansainnet kaiken hyvän mitä voimme heille tarjota. Tuskin sinäkään vaihtaisit paikkaasi pakolaisen kanssa? Mistä näitä rasisteja sikiää?
En vaihtaisi todellakaan paikkaani näiden geelitukka "pakolaisten" kanssa,Vaan jäisin puolustamaan maatani,kuten isoisäni sukupolvi teki.Mikä olikaan työpaikkasi...
Olen kuullut, että nämä mamut ostelee autoja ihan omilla rahoillaan. Panostavat kovien töiden tekoon, ihan selkä märkänä hiestä. Tämä on vaan huhu puhetta, mutta kuulemma käyvät suomalaisten naisten luona lvi-hommissa sillä aikaa kun niiden suomalaiset miehet ovat töissä. Joten ei pidä mamuja solvata, hoitavat suomalaisten miestenkin koti hommat. Jääpähän enempi aikaa autotallissa kitata kaljaa.
Miettikääpä miten nämä on saaneet ajokortin kun eivät suomea osaa, nii i.
Olen Pete 11v ja oon MAMU ja mul on 130 volvoo
Muuten hyvä mutta niillä on ooppelit, tarkista näkösi.
Kyllä on oikeus ja kohtuus, että maahanmuuttajat saavat auton, asunnon ja huomattavan rahasumman kuukautta kohti. Eihän sitä muuten näin ankeassa ilmastossa jaksa olla.
Kukkakaupalla rikastuneet ja huumerahoja pestään pizza paikoissa ja ei makseta veroja sillä ne ostelee autonsa. Sossu maksaa vielä montatonnia ja ilmaiset asunnot ja älykännykät ja merkkivaatteet ja vermeet. Näitä pitäisi vielä suvaita ja hyysätä kun vähäosaiset kantasuomalaiset on ihan paljon vaikeammassa tilanteessa kaikin puolin.
Sitä samaa persujargonia, vaihtakaa levyä