Pihlajan jengi Kokkolassa?

Muistaako kukaan tätä 1970-luvun lopussa vaikuttanutta kuuluisaa jengiä, joka vaikutti Kokkolassa ja asuvatko vielä Ykspihlajassa? Tositapahtumiin perustuva näytelmä Pihlajan jengi sai ensi-iltansa Ykspihlajan kesäteatterissa heinäkuun alussa, mutta se jäi minulta väliin, joten ajattelin kysyä kävittekö katsomassa?
597346
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

Muistanpa hyvinkin siinä oli harvinaisen väkivaltainen jengi. Kukahan sen jengin pomo oli ei muistu meileen sitten millään?

Äänestä
  • Siinä tositapahtumiin perustuvassa näytelmässä pomon nimi on joku Raggan vaikea sanoa mitään ennenkö Pihlajalaiset ottaa kantaa.

    Äänestä

  • Muistan jonkun Ragganin taisi vetää turpiin kaikkia ketkä uhoili.

    Äänestä

  • Meitsi muistaa vaan raggareita ajelivat rundia kartsalla jollain mattamustalla letukalla ja ottivat misukoita kyytiin Isokadun lihatiskeiltä.

    Äänestä

  • mukulakivillä kirjoitti:

    Meitsi muistaa vaan raggareita ajelivat rundia kartsalla jollain mattamustalla letukalla ja ottivat misukoita kyytiin Isokadun lihatiskeiltä.

    Oliko jotain nynnyjä mamman poikia vai vetikö kovaa kamaa?

    Äänestä

Pimeetä viinaa myivät ja ajoivat vanhoilla huonokuntotoisilla amerikan autoilla. Porukalla hakkasivat ja yksin olivat pelokkaita nyhveröitä. Tyhmiä ja saamattomia otuksia. Tuskin näistä enään monikaan on henkissä. Alkoholi vei useimmat.

Äänestä
  • Jaa no ei elämästä selviä hengissä vaikka tekisi minkä parannuksen.

    Äänestä

Jännää miten jollain välähti tehdä Pihlajan jengistä näytelmä. Teatterikulttuuri kukoistaa Kokkolassa Suomi 100 juhlavuonna mitähän ne vielä keksii.

Äänestä
  • Muistan tämän jengin. Ei kovin kummosia tappelijoita olleet. Liikkuivat kahdella tai kolmella Valjantilla, osa porukasta makasi Sorbusoksenuksessa auton jalkatilassa tai takaluukussa.
    Tavalliset järkkäri pisti ne yleensä kuriin, ei edes poliisia tarvittu. Osa muutti huumeiden perässä ruotsiin ja kuoli siellä nuorena.

    1Äänestä

  • Luttulan jengistä voisi tehdä näytelmän kanssa se porukka osasi vetää pannuun parhaiten noina hyvinä aikoina.

    Äänestä

  • Poijunseppel kirjoitti:

    Muistan tämän jengin. Ei kovin kummosia tappelijoita olleet. Liikkuivat kahdella tai kolmella Valjantilla, osa porukasta makasi Sorbusoksenuksessa auton jalkatilassa tai takaluukussa.
    Tavalliset järkkäri pisti ne yleensä kuriin, ei edes poliisia tarvittu. Osa muutti huumeiden perässä ruotsiin ja kuoli siellä nuorena.

    oliko näin

    Äänestä

Vanhan KPO:n mäessä istuttiin illat autossa ovet säpissä ja auto koko ajan käynnissä, ettei jengiläiset yllätä.

Äänestä
  • Pelottiko Pihlajan jengi eniten vai se toinen jengi, jolla oli kirves takakontissa, jota heiluttivat ahkerasti kyräilijöille?

    Äänestä

Nuoria hurjapäitä olivat, joten häpeäpaalu olisi ollut heille torilla paikallaan.

Äänestä

Roskaväkeä.

Äänestä

Esitetäänkö Pihlajan jengi -näytelmä uudelleen onko siitä mitään tietoa?

Äänestä
  • Tietääkseni se on ulkoilma -esitys elikkäs taitaa jäädä näillä sateilla esittämättä.

    Äänestä

Taitaa olla haudassa suurinosa.

Äänestä
  • Mites ne ny haudassa olis ko minäkään en ole, että mikäs pahan tappais.

    Äänestä

Terveisiä täältä Ykspihlajan kulttuuriviikoilta ilma on mitä parhain ja musiikki pauhaa Sahalla. Keskiyöllä seurataan Salaviinanpolttajat -elokuvaa ulkona, joka on kuulemma vertaansa vailla, moi, moi.

Äänestä
  • Aivan liian kallista lystiä lähteä kaupungista Ykspihlajaan vain todetakseen lipujen suolaisen hinnan. Näkyykö siellä Pihlajan jengiä?

    Äänestä

Aina, kun Kokkolassa oli joku oli popkonsertti nämä Pihlajan jengiläiset luuhasivat siellä häiriköimässä ja aika usein Himangallakin.

Äänestä
  • Oliko se sitä pihilajan jenkkiä jokka sen persuksen paljastivat Sleepy Sleepersin keikalla Kokkolasa ???

    Äänestä

  • Se oli "makkonen" olis päässyt keikalle mukaan , mut ei selvistäpäin ollutkaan miestä.

    Äänestä

  • Kokkolasasesitte kirjoitti:

    Oliko se sitä pihilajan jenkkiä jokka sen persuksen paljastivat Sleepy Sleepersin keikalla Kokkolasa ???

    Nappula

    Äänestä

  • Kokkolasasesitte kirjoitti:

    Oliko se sitä pihilajan jenkkiä jokka sen persuksen paljastivat Sleepy Sleepersin keikalla Kokkolasa ???

    oliko ns. ukkuloita ja akkuloita niinsanotusti : pörrrsssiipp paliiaana !!!

    näitähä näkee

    Äänestä

Kaunis ilma tänään Ykspihlajassa huomiselle luvataan taas sadetta.

Äänestä

Keskipohjanmaa -lehdessä käsitellään sata tarinaa-juttusarjan 56. osassa Ykspihlajan historiaa ja nykyisyyttä. Kannattaa lukea mitä merimies kertoo.

Äänestä
  • Niin mitä se kertoi!
    Tehokkuus astunut satamissa notkumisen sijaan. Tekniikan avulla kuskataan pienellä porukalla moninkertainen määrä tavaraa.

    Äänestä

  • Ihan hyvää muistin virkistystä kerrata vanhoja tarinoita, mutta juttu oli kyllä sieltä kuivimmasta päästä mitä voi olla.

    Äänestä

Muistaakseni joku poika ammuttiin noihin vanhoihin pahoihin aikoihin Pihlajassa Satamakadulla siitä kohisi silloin koko maakunta.

Äänestä
  • Se romanipojan ampuminen tapahtui 1960-luvulla romanimiehen erheellisestä harhalaukauksesta eikä Pihlajan jengillä ollut tietääkseni osaa eikä arpaa tapaukseen, koska olivat silloin vielä pikkupoikia.

    Äänestä

Näytelmä oli aivan mahtava kuten myös näyttelijät 😍 Olisi kyllä kiinnostavaa kuulla lisää tästä oikeasta Pihlajan jengistä.

Äänestä

Ouluntien jengi veteli ympäri korvia niitä pihlajan kloppeja, näin on jutut

Äänestä

No voi voi ja höpö höpö , Kokkolassa ei ole ikinä mitään "jengejä" ollut.
Ylikypsiä teinihelevetti poikia . Oli kovat nimet ittelleen keksinyt. Esim.
Kostaja , Kuolema , Touho , SirkkaLiisa . KolariOlavi. Ode. Yms...Ja nyt ollaan keski-ikäsiä osa jo
vaareja , vajakkeja tai vainaita. Jengi : saa nauraa !

Äänestä

Pihlajan joo jengi alkoholisteja narkkareita no kostajahan pyöritti koko porukkaa ruotsia myöten siis joskus 82 aikoihin niin sattui minullekkin kohtaaminen kyseiseen porukkaan silloin 80 luvun alkuvuosina eli olin omalla 100a datsunilla liikkeellä kaupungissa iltarundilla olimme parkissa rantakadulla ainin grillillä tilaamassa ruokaa kun joku tuli kysymään voisko joku ajaa yhden auton ykspihlajaan toki lupasin ja kaverini hyppäs omaniauton rattiin tarkoituksenaan ajaa perässä no kello oli jotain ilta yhdeksää kun sitten istahdin jenkki farkun kuskinpaikalle parisekunttia nii tajusin virhe puukko takaa kaulalle sanottiin aja oli ajettava silmiä kirveli sellanen pölly kävi autossa kyydissä jotain ruotsalaisia ja kappas kostaja istuu vänkärin penkillä aja lohtajalle sinne mentiin porukka veyi pöllyä ja viinaa helvetti että pelotti okei lohtajalle kasitien risteyksen huoltarille ja jengi paino sisälle lähellä oli etteivät ryöstäneet paikkaa en tiedä näkikö kostaja pelokkuuteni mut sai jengin takaisin autoon kostaja sano aja takas kokkolaan jenkkiparkkiin joka oli siin kirkkoa vastapäätä no ensiheitin kostajan pihlajaan ja ajoin auton kyseiselle jenkkiparkille kyydissä olevat olivat sammunert okei otin parhaimmat silloiset td kasetit mukaani sekä autonavaimet jotka heitin kotimatkalla sunttiin olin kotona joskus viidenaikaan aamulla ja eikös kostaja saanu myöhemmin linnatuomion ammuttuaan jotain jalkaan no kuitenkin kai tuo on elos vielä cruisailee kaupunkimaasturille hd llä huivikasvoilla miten päivääkään ei ole tehnyt töitä paska jätkä mut viisas rikollinen

Äänestä
  • Puhut paskaa Kostaja ei ole ikinä asunut pihlajassa. Asui tuohon aikaan Luttulassa eikä koskaan liikkunut pihlajan jengin kanssa.

    Äänestä

  • Roikkuko se sun kaveri sillä apinakiikulla sit kokoajan perässä?

    Äänestä

  • Menisit_hoitoon kirjoitti:

    Roikkuko se sun kaveri sillä apinakiikulla sit kokoajan perässä?

    Luokkakaveri Porasen Pauli teki omasta elämästään tuon näytelmän, kirjankin teki samasta aiheesta.
    https://www.suomalainen.com/products/mina-ja-pihlajan-jengi

    Sivumennen sanottuna en muista että "kostaja" olisi asunut Pihlajassa, enkä muista hänen asuneen Luttulassakaan, ainakaan minun siellä majailuni aikana. Holminkadulla asui ja kai muuallakin Kokkolassa 70 luvulla ja sen jälkeen, en tiedä mitä sille nykyään kuuluu.
    Hatarat muistikuvat vähän tuolta 70 luvulta, tietystä elämäntyylistä johtuen.
    Kängiä pyöri keskustassa paljon iltaisin, ympäri korttelia käveltiin ja leveiltiin ja oltiin "koviä jätkiä" ainakin omasta mielestä, heh.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luokkakaveri Porasen Pauli teki omasta elämästään tuon näytelmän, kirjankin teki samasta aiheesta.
    https://www.suomalainen.com/products/mina-ja-pihlajan-jengi

    Sivumennen sanottuna en muista että "kostaja" olisi asunut Pihlajassa, enkä muista hänen asuneen Luttulassakaan, ainakaan minun siellä majailuni aikana. Holminkadulla asui ja kai muuallakin Kokkolassa 70 luvulla ja sen jälkeen, en tiedä mitä sille nykyään kuuluu.
    Hatarat muistikuvat vähän tuolta 70 luvulta, tietystä elämäntyylistä johtuen.
    Kängiä pyöri keskustassa paljon iltaisin, ympäri korttelia käveltiin ja leveiltiin ja oltiin "koviä jätkiä" ainakin omasta mielestä, heh.

    Kuka ampui Paulia jalkaan?Oliko Eetu?

    Äänestä

Suurin osa on tainut kuolla viinaan ja muihin lieveilmiöihin .

Äänestä

Alkoholi ja haimatulehduksiin kuolleet jo kymmeniä vuosia sitten .

Äänestä

Saisko nimiä kehiin ketä nämä jengiläiset oli?

2Äänestä
  • Joku nuorisoporukka joka kokoontui yhteen ja teki sen aikaisia tihujaan. Tällaisia ns. jengejä on varmaan ollut kokkola eri aikoina täynnään. Nykyään onneksi rauhallisemmat viihteet eikä tarvitse porukalla keksiä ulkosalla kaikenlaista jäynää tekemisen puutteessa. Tämä pihlajan jengi lienee yksi monista, jonka pohjalta muistelo on kehitelty. Varmaan onnistunut produktio jos oli viihdyttävä.

    Äänestä

Eikös siellä satamassa pyörinyt monenlaista viinan ostajaa,ja tais siellä jokunen "laiva"tyttökin
pyöriä.Baareissa oli monen väristä seilaajaa..

Äänestä
  • Ranta-baari. Sirkka emäntänä.

    Äänestä

Mihin jengiin Hampi kuului.Viina vei hänet myös.Miten se Arska N sekin on kuollut?

1Äänestä

Joo o, luin just kirjan pihlajan jengistä. Lukekaa jos kiinnostaa, itse en niin pitänyt.

Äänestä
  • Tietty jonkun pikkupoikina 60- ja 70 - luvun pihlajassa heiluneen nuorison muistoja. Voi olla tietysti ajan kultaamaa ja muistojen värittämääkin, millä draamaa kehitetty. Nykyaikana ei sentään enää heiluta ulkona, eikä näin ollen tule tarinoitakaan, kun on muutakin tekemistä.

    Äänestä

Alkoholi vei kaikki .

Äänestä
  • kaikki vie kaikki.

    Äänestä

Mikä oli kovin porukka 2000-luvun taitteessa Kokkolan rundilla?

Äänestä
  • Allan ja ryyppyremmi .Poliisit kuskasivat päivittäin putkaan selviämään .

    Äänestä

Ylös

Äänestä

Milleniumin alussa pyöri bmw:t rundilla.

Äänestä
  • Pakkelilla paikatut ruostetta kukkivat jenkin romut siellä pyöri ja rähinöijiä joka kuseskeli minne sattuun, vittuili poliisille ja puukotteli ihmisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pakkelilla paikatut ruostetta kukkivat jenkin romut siellä pyöri ja rähinöijiä joka kuseskeli minne sattuun, vittuili poliisille ja puukotteli ihmisiä.

    Oliko kokolan pihilän jee j4ee jenkki jessulla valkoinen faliantti missä musta katto... malli 67-69...muistan kun se ostettiin osarilla Kalajoelle ja maksut jäi rästiin niin romutettiin autopurkaamolla ja pari muutaki plymouthia meni aika äkkiä purkuun samasta syystä...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pakkelilla paikatut ruostetta kukkivat jenkin romut siellä pyöri ja rähinöijiä joka kuseskeli minne sattuun, vittuili poliisille ja puukotteli ihmisiä.

    Niissoli pelti kuitenki sen verran hyvää laatua ja paksumpaa ettei ottanut ruostetta yhtä herkästi kuin japanin pelti. Vissi ero

    Äänestä

Vieläkö pihlajan (jauho)jengi on säätiön pesulassa töissä? 🔺️

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hurja_Jengi kirjoitti:

Muistaako kukaan tätä 1970-luvun lopussa vaikuttanutta kuuluisaa jengiä, joka vaikutti Kokkolassa ja asuvatko vielä Ykspihlajassa? Tositapahtumiin perustuva näytelmä Pihlajan jengi sai ensi-iltansa Ykspihlajan kesäteatterissa heinäkuun alussa, mutta se jäi minulta väliin, joten ajattelin kysyä kävittekö katsomassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu