Mikä Aapinen sinulla oli vuonna 1979

Aapisenmetsastaja

Olen yrittänyt muistella, millainen Aapinen minulla oli, kun aloitin koulun syksyllä 1979.

Sanotaan että omaa Aapista ei unohda ja itsekin olen eppuja opettanut, mutta en kyllä muista kuollaksenikaan, millainen Aapinen minulla oli. Omaani en siis enää ole löytänyt ja meitä oli vain pienessä koulussa 4 ekaluokkalaista, joten paljon apua ei ole luokkakavereistakaan.

Vain kevään osa on tallessa. Se on "Aapiskirja", missä oli iso A ja päällä kukko. Joskus yritin selvittää ja sitä A osaa ei kai saa enää mistään. Tuskin niitä poiskaan on kerätty, mutta kummallista on, kun muita ensimmäisen ja toisen luokan kirjoja on tallessa, ei vain Aapista.

En muista edes sitäkään, ketä kirjassa seikkaili ym. Varmaan muistuisi mieleen jos näkisi kuvia ym.

Millaisia Aapis muistikuvia teillä muilla 70-l alussa syntyneillä on jotka olette lähteneet 80-l taitteessa kouluun?

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aapisenmetsastaja

      Edelleen kyselen, että muistaako joku 70-80 luvun vaihteessa koulutaipaleen aloittanut, että millainen aapinen hänellä oli? :)

    • Aapisenmetsästäjä

      Uppis

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2095
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1836
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1796
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1513
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      170
      1334
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      57
      1297
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      65
      1104
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      991
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      952
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      939
    Aihe