Omg, propsit yms.?

Mitä nämä termit tarkoittaa:

Omg
kiksi (tyyliin saada kiksejä)
propsit
leksu
poskari
reppari
lokittaa
a.p.
peelo
2357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

OMG=Oh My God
saada kiksit=saada "potkua" jostakin
propsit=pisteet
leksu=?
poskari=poskisauhu, esim. aloitteleva tupakoitsija ei osaa vetää savua keuhkoihin vaan vetää poskareita. Voi tarkoittaa myös poskipunaa tai poskiontelon tulehdusta.
reppari=reppu, voi toki tarkoittaa muutakin
lokittaa=pummia
a.p.=aamupäivä, voi tarkoittaa muutakin
peelo=http://www.pelulamu.net/peelo/
Teineillä on omat sanastonsa ihan kaupungista riippuen, siksi on mahdotonta varmasti sanoa kaikista sanonnoista mitä nuo teilläpäin mahdollisesti tarkoittavat.

Äänestä

Omg on lyhenne oh my godess sarjakuvasta....missähän yhteydessä olet tuonkin kuullut.?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Mitä nämä termit tarkoittaa:

Omg
kiksi (tyyliin saada kiksejä)
propsit
leksu
poskari
reppari
lokittaa
a.p.
peelo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu