Valuutan vaihto

Eikokemustavielä

Missä kannattaisi vaihtaa euroja Sri lankan Rupioiksi?
Vai kannaatako ottaa mukaan euroja ja vaihtaa kadulta erilaisista vaihtopisteistä?
Miten pärjääkö euroilla, luin jostain että dollareilla ainakin pärjäisi hyvin?
Miten, pärjääkö kortilla myös monessa paikassa?

2

3413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prasse

      kannatta otta mukana euroa vaihtaa euroa Sri lankssa Rupioiksi? voi vahita ei ihan kadulta...? mutta erilaisista vaihtopisteistä? tai pankista tai hotellista
      pareaa ihan hyvin euron kauta,ja kylla parjaa kortilla myos monessa paikassa,esim iso kaupassa ja hotellissa,voi myos nosta raha kortin kauta

    • hikkaduuahikkadaa

      Kävimme Sri Lankassa alkutalvesta, vaihdoimme suurimman sallitun määrän Rupioita Forex:ilta. Valuuttaa pystyi vaihtamaan hotellissa (kurssi oli huono). Pankit vaihtavat myös paremmalla kurssilla, mutta muista ottaa passi mukaan muuten eivät vaihda.
      Vaihdoin myös niistä "kopeista" maksoivat hyvän kurssin, mutta pitää tingata "no commision", laske rahat heti saatuasi ne uudelleen. Sattui kahdesti, että oli 100-300 Rupiaa "unohtunut" pois laskuista, huumorilla eteen päin.
      Muista mainita kaupoissa, joissa myydään matkamuistoja olevasi suomesta hinnoissa on itänaapurilisä (kokemus Hikkaduasta), hinnasta 20 % pois.
      Käytä paikallisia "oppaina" TUK-TUK kuskeja, kusettavathan nekin, mutta kaupoista sai alea kun pojat puhuivat jotain omistajille.
      Pikkuvinkki, ota mukaan lapsille tarkoitettuja tuliaisia, kuten: värikyniä, kumeja, penaaleita, kyniä, ilmapalloja, askartelutarvikkeita, värityskirjoja, vanhoja leluja yms. Hotelin siivoojat, TUK-TUK kuskit ja paikallisoppaat pitävät teitä kuin kukkaa kämmenellä saatuaan meille halvat tulijaiset, heille kallisarvoiset.
      Nauti lomasta syö paikallisia ruokia ja osta mausteita, riisiä tuliaisiksi, ovat aivan eri planeetalta kuin kotoa ostetut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2172
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1826
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1334
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      970
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      960
    6. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      187
      926
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      905
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      750
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      746
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      719
    Aihe