Lisää pituutta heti?

sauvoihin

Kuinka pitkiä sauvoja käytätte perinteisen hiihdossa?

Oma pituus on 180cm, sauvat 152.5cm (piikin kärjestä kahvan päähän), josta tulee suhteeksi 152.5/180=0.85, mikä on ihan suositusten mukainen.

Finlandia-hiihdossa on paljon tasaista, jossa mennään tasatyöntöä (jos puhti riittää). Kannattaisiko olla pidemmät sauvat, vai puutuuko ylämäissä?

Luistelusauvani ovat 164cm (164/180=0.91), teen usein tasatyöntövetoja luistelun lomassa.

8

1856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asd

      pidempi sauva saattaa muuttaa hiihtotekniikkaa huonompaan suuntaa, joten kannattaa kokeilla pidempää sauvaa etukäteen.
      omien kerroin 0.875 eli suht pitkät

      • zzz

        Poikkasin tuossa taannoin 148,5 cm pertsa sauvan. Ostin 150cm pitkät ja yritin hiihdellä. Lyhensin nyt kuitenkin tuon 1,5cm ja hiihtäminen helpottui heti. Kerroin on nyt 0,865. Lainaa joltain kaverilta pikkuisen pitempää sauvaa ja käy koittamassa. Tuntuu aluksi hyvältä, mutta 40km jälkeen saattaa olkapäät olla kipeät.


      • joutsen
        zzz kirjoitti:

        Poikkasin tuossa taannoin 148,5 cm pertsa sauvan. Ostin 150cm pitkät ja yritin hiihdellä. Lyhensin nyt kuitenkin tuon 1,5cm ja hiihtäminen helpottui heti. Kerroin on nyt 0,865. Lainaa joltain kaverilta pikkuisen pitempää sauvaa ja käy koittamassa. Tuntuu aluksi hyvältä, mutta 40km jälkeen saattaa olkapäät olla kipeät.

        Sauvojen pituus riippuu millä korkeudella hiihtäjän olkapäät ovat. Kaulan pituus ja otsan korkeus vääristävät laskelmaa.


      • asd
        joutsen kirjoitti:

        Sauvojen pituus riippuu millä korkeudella hiihtäjän olkapäät ovat. Kaulan pituus ja otsan korkeus vääristävät laskelmaa.

        eli sama suomeksi: sauvan pituus riippuu henkilöstä.
        kaksi saman pituista henkilöä omaamat usein eri pituiset raajat. toisella on pidemmät jalat ja toisella selkä ja käsienkin pituudet vaihtelevat.
        sitten kun tuohon päälle laitetaan vielä hiihtotyyli, osa hiihtää pystymmässä ja osa kumarammassa niin sekin vaikuttaa ja sitten vaikuttaa vielä hiihtäjän oma tuntemus, jos sauva tuntuu pitkältä niin sitä kannattaa lyhentää, tosin ei ensimmäisen lenkin jälkee.

        joutsen älä suutu tästä viestistä, asiasi on aivan oikein mutta koetan selventää sitä, jotta kaikki ymmärtäisivät sen.


    • junnun isä

      tasa maalla perinteisen sauvatkin voivat olla hiukan pitemmät koska pertsaakinhan hiihdetään nykyään valtavasti tasa työnnöllä pojallani on kahdet sauvat kumpaankin hiihto tyylin näkiseen maastoon noin kaksi senttiä lyhyemmät kuin helppoon maastoon ..

      • asd

        minä en hiihtä kuin yksillä sauvoilla yhtä tyyliä oli maasto minkälainen tahansa. kesälle minulla on kylläkin omat sauvat rullahiihtoon.
        mutta kuinka monella on varaa ostaa kahdet "ylimääräiset" sauvat. minua ei ainankaan innosta maksamaan omaista rahoistani kaksia sauvoja, mutta kuten nimimerkkisikin sen jo kertoo ettei lapsesi ole vielä kovin vanha niin hän pärjää halvemmillakin sauvoilla, mutta mietippä tilannetta jossa jo kaksien sauvojen hinnalla saa uudet sukset ja rahaa jää vielä ylikin (swix ct1:n suositushinta 249€). enkä minä ainankaan suostu enää hiihtämään vanhoilla/halvemmilla/huonommilla sauvoilla kuin mitä omani nyt ovat. aikuiset kilpahiihtäjät eivät pääse mihinkään liian löysillä sauvoilla, sillä ne antavat liikaa periksi eikä hiihdosta tule sitten mitään. kokemusta tuosta asiasta kesältä kun tuli testattua rullaluistelu sauvoja, eihän niillä tehnyt mitään kun taittuivat alle.
        saat kyllä olla todella tarkkana sauvojen kanssa että tulee saman mittaiset aina mukaan. minäkin olen ottanut joskus epähuomiossa vapaan ja luistelusauvan mukaan mutta onneksi huomannut asian kuten kävi myös uusien monojeni kanssa alku talvesta. monot olivat läjässä ja nappasin siitä kaksi mukaani niin sain vapaan ja pertsan monon, jalkaan laittaessa huomansin eron (fisherin uusia monoja ei erota heti, jos ei ole tutustunut niihin).


    • tosiaan heti

      Aivan järkkylyhyet noi sun kepit. Ite oon 174cm, pertsaan 160 ja vapaaseen 165cm, reipasta kuntohiihtoa, ei mitään kisameininkiä.

      • edelliseen

        Sori eihän ne mun sauvat ole kuin p.155cm ja v.160cm(oma pituus 174cm), suhteessa kuitenkin selvästi pidemmät kuin sinulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5404
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      26
      4677
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      28
      2681
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2324
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2058
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2008
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1637
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1581
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1380
    10. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      17
      1364
    Aihe