Lisää pituutta heti?

sauvoihin

Kuinka pitkiä sauvoja käytätte perinteisen hiihdossa?

Oma pituus on 180cm, sauvat 152.5cm (piikin kärjestä kahvan päähän), josta tulee suhteeksi 152.5/180=0.85, mikä on ihan suositusten mukainen.

Finlandia-hiihdossa on paljon tasaista, jossa mennään tasatyöntöä (jos puhti riittää). Kannattaisiko olla pidemmät sauvat, vai puutuuko ylämäissä?

Luistelusauvani ovat 164cm (164/180=0.91), teen usein tasatyöntövetoja luistelun lomassa.

8

1862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asd

      pidempi sauva saattaa muuttaa hiihtotekniikkaa huonompaan suuntaa, joten kannattaa kokeilla pidempää sauvaa etukäteen.
      omien kerroin 0.875 eli suht pitkät

      • zzz

        Poikkasin tuossa taannoin 148,5 cm pertsa sauvan. Ostin 150cm pitkät ja yritin hiihdellä. Lyhensin nyt kuitenkin tuon 1,5cm ja hiihtäminen helpottui heti. Kerroin on nyt 0,865. Lainaa joltain kaverilta pikkuisen pitempää sauvaa ja käy koittamassa. Tuntuu aluksi hyvältä, mutta 40km jälkeen saattaa olkapäät olla kipeät.


      • joutsen
        zzz kirjoitti:

        Poikkasin tuossa taannoin 148,5 cm pertsa sauvan. Ostin 150cm pitkät ja yritin hiihdellä. Lyhensin nyt kuitenkin tuon 1,5cm ja hiihtäminen helpottui heti. Kerroin on nyt 0,865. Lainaa joltain kaverilta pikkuisen pitempää sauvaa ja käy koittamassa. Tuntuu aluksi hyvältä, mutta 40km jälkeen saattaa olkapäät olla kipeät.

        Sauvojen pituus riippuu millä korkeudella hiihtäjän olkapäät ovat. Kaulan pituus ja otsan korkeus vääristävät laskelmaa.


      • asd
        joutsen kirjoitti:

        Sauvojen pituus riippuu millä korkeudella hiihtäjän olkapäät ovat. Kaulan pituus ja otsan korkeus vääristävät laskelmaa.

        eli sama suomeksi: sauvan pituus riippuu henkilöstä.
        kaksi saman pituista henkilöä omaamat usein eri pituiset raajat. toisella on pidemmät jalat ja toisella selkä ja käsienkin pituudet vaihtelevat.
        sitten kun tuohon päälle laitetaan vielä hiihtotyyli, osa hiihtää pystymmässä ja osa kumarammassa niin sekin vaikuttaa ja sitten vaikuttaa vielä hiihtäjän oma tuntemus, jos sauva tuntuu pitkältä niin sitä kannattaa lyhentää, tosin ei ensimmäisen lenkin jälkee.

        joutsen älä suutu tästä viestistä, asiasi on aivan oikein mutta koetan selventää sitä, jotta kaikki ymmärtäisivät sen.


    • junnun isä

      tasa maalla perinteisen sauvatkin voivat olla hiukan pitemmät koska pertsaakinhan hiihdetään nykyään valtavasti tasa työnnöllä pojallani on kahdet sauvat kumpaankin hiihto tyylin näkiseen maastoon noin kaksi senttiä lyhyemmät kuin helppoon maastoon ..

      • asd

        minä en hiihtä kuin yksillä sauvoilla yhtä tyyliä oli maasto minkälainen tahansa. kesälle minulla on kylläkin omat sauvat rullahiihtoon.
        mutta kuinka monella on varaa ostaa kahdet "ylimääräiset" sauvat. minua ei ainankaan innosta maksamaan omaista rahoistani kaksia sauvoja, mutta kuten nimimerkkisikin sen jo kertoo ettei lapsesi ole vielä kovin vanha niin hän pärjää halvemmillakin sauvoilla, mutta mietippä tilannetta jossa jo kaksien sauvojen hinnalla saa uudet sukset ja rahaa jää vielä ylikin (swix ct1:n suositushinta 249€). enkä minä ainankaan suostu enää hiihtämään vanhoilla/halvemmilla/huonommilla sauvoilla kuin mitä omani nyt ovat. aikuiset kilpahiihtäjät eivät pääse mihinkään liian löysillä sauvoilla, sillä ne antavat liikaa periksi eikä hiihdosta tule sitten mitään. kokemusta tuosta asiasta kesältä kun tuli testattua rullaluistelu sauvoja, eihän niillä tehnyt mitään kun taittuivat alle.
        saat kyllä olla todella tarkkana sauvojen kanssa että tulee saman mittaiset aina mukaan. minäkin olen ottanut joskus epähuomiossa vapaan ja luistelusauvan mukaan mutta onneksi huomannut asian kuten kävi myös uusien monojeni kanssa alku talvesta. monot olivat läjässä ja nappasin siitä kaksi mukaani niin sain vapaan ja pertsan monon, jalkaan laittaessa huomansin eron (fisherin uusia monoja ei erota heti, jos ei ole tutustunut niihin).


    • tosiaan heti

      Aivan järkkylyhyet noi sun kepit. Ite oon 174cm, pertsaan 160 ja vapaaseen 165cm, reipasta kuntohiihtoa, ei mitään kisameininkiä.

      • edelliseen

        Sori eihän ne mun sauvat ole kuin p.155cm ja v.160cm(oma pituus 174cm), suhteessa kuitenkin selvästi pidemmät kuin sinulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3577
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2607
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2082
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1902
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe