Kalifornia on paratiisi,

pelot_turhiako_

Minä ole pelännyt lämpenemisen johtavan meren nousuun, ja rannikkojen tuhoutumiseen se takia.
Onko minun pelkoni turha?

Entä, mitä sanotte tästä?


Sunnuntai | Kolumni
Kalifornia on paratiisi, joka voi tuhoutua minä päivänä hyvänsä – miten ihmiset voivat elää sellaisen tiedon kanssa?
Edellinen paha maajäristys Los Angelesissa koettiin vuonna 1994. Nyt odotetaan paljon pahempaa. Jopa suurempaa kuin vuoden 1906 järistys, joka tuhosi San Franciscon, kirjoittaa kolumnissaan Esa Lilja.


http://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000005291403.html

3

2172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä. Ollan kuitenkin kaukana Usasta. Onko sinulla siteet sinne siksi pelkäät ? Elä nyt nuorena ihmisenä ilman pelkotiloja. California voi jäädä lopulta meren alle. Mutta elämäsi kerkiit Suomi elää hautaan asti ja viellä lapsesi,lapsen lapsesi jne. Kun on aika Usassa,Filipinit, Thaimaa meri vie kaupunkeja.

    • Anonyymi

      Olet oikeassa Usa California voi miloin vain jäädä meren syömäksi ja kadota. mutta oletan olet Suomessa ja sinulla ei siteitä USA ? joten nuorena henkilönä ajattele elämä ,opiskelua töihin pääsyä, kaikkea mukavaa mikä kuuluu nuoruus.

    • Anonyymi

      Vuosaari Helsinki 98. Aurinko Lahti on kuin Ranskan riviieera!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      134
      9049
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5274
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3576
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2444
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      2
      2019
    6. 69
      1815
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      131
      1809
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      228
      1592
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1407
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      36
      1193
    Aihe