Isä ja sijaisveli tuomittiin sijaislapsen hyväksikäytöstä – kyseessä kokenut sijaisperhe, piina kesti kolme vuotta
Rikos Julkaistu 15.07.2017 13:20
Pitkäaikaisen sijaisperheen isä ja sijaisveli tuomittiin eilen tekoaikaan 6–9-vuotiaan sijaislapsen hyväksikäytöstä Keski-Suomen käräjäoikeudessa.
Hyväksikäyttö kesti oikeuden mukaan noin kolme vuotta perheen kodissa. Perhe kertoi toimineensa sijaisvanhempina noin 20 vuotta, ja sijaislapsia oli ollut hoidossa lähes 20. Tyttö oli sijoitettu heille kiireellisesti.
23-vuotias, tekoaikaan alaikäinen sijaisveli oli oikeuden mukaan sukupuoliyhteydessä tytön kanssa useita kertoja. Oikeuden mukaan veli sai lapsen ottamaan sukupuolielimen suuhunsa. Tyttö kertoi, että tekoja tapahtui kodin lisäksi myös ulkosaunalla ja rikkinäisessä peltoautossa.
Poika huijasi lasta käskemällä tätä sulkemaan silmänsä ja väittämällä, että pyydettyjen tekojen kohteena olisi pehmolelu, tuomiossa kerrotaan. Lisäksi poika yritti oikeuden mukaan kerran olla lapsen kanssa sukupuoliyhteydessä leikkimajassa, mutta tämä ei onnistunut.
Tyttö pelkäsi joutuvansa kauas vanhemmistaan
Oikeuden mukaan reilun vuoden päästä veljen hyväksikäytön alettua myös sijaisisä alkoi hyväksikäyttää tyttöä.
62-vuotias mies oli oikeuden mukaan nuollut tyttöä useita kertoja yöllä, kun tämä oli nukkumassa. Tyttö kertoi, että tätä oli jatkunut ehkä kerran viikossa siihen saakka, kunnes hän pääsi pois sijaisperheestä.
Tyttö ei aluksi uskaltanut kertoa asioista, koska pelkäsi joutuvansa toiseen sijaisperheeseen vielä kauemmas vanhemmistaan niin, ettei näkisi vanhempiaan juuri koskaan. Kun asia tuli ilmi, oikeus uskoi tytön loogisena, johdonmukaisena ja keskeiseltä sisällöltä muuttumattomana pysynyttä kertomusta.
Oikeuden mukaan miesten syyllisyydestä ei jäänyt varteenotettavaa epäilyä. Se otti huomioon, että teot olivat omiaan aiheuttamaan erityistä vahinkoa lapselle, joka oli kokenut luottamusta sijaisisäänsä ja -veljeään kohtaan. Lisäksi lapsi oli erityisen riippuvaisessa asemassa sijaisisäänsä.
Veli tuomittiin nuorena henkilönä tehdystä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vuoden ja 4 kuukauden ehdolliseen. 62-vuotias sijaisisä tuomittiin törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vuoden ja kuuden kuukauden ehdolliseen sekä 80 tunniksi yhdyskuntapalveluun. Molemmat miehet määrättiin korvaamaan tytölle 8 000 euroa, eli yhteensä 16 000 euroa.
Miehet kiistivät syytteet.
Kinnusen valtakunnassa tapahtuu
27
4469
Vastaukset 27
- hyihelvetti
Kaikenlaisiin paikkoihin viattomia lapsia sijoitetaan, missä päin Viitasaarta tämä tapahtunut?
- ei-suojelua
Tollaisten äijien naamat pitää laittaa lehteen etusivule ja pyhänä kirkon jalkapuuhun.
- hyihelvetti
Jaa, onko oikein "palkittu" sijaisperhe! Lehdessä ja mediassa paistatellaan "hyväntekijöinä". Luulen, että ainoa kärsinyt on lapsi/lapset! Kyllä äijien nimet esille ja miehet jalkapuuhun. Ei helvetissä lapsia enää tällaisiin paikkoihin!
- kauheuksien.kauheus
Kyllä tuollaisilta sairailta nuolijoilta pitäisi ottaa lapset pois hoidosta ja passitaa mielisairaalaan.
- panisgusaiz
Uhrin kannalta asialla revittely on tietenkin kiusallista ja jopa vahingollista.Oleellista onkin se miten kaupungin valvonta on toiminut.Kuka tai ketkä ovat olleet vastuussa sijoituspaikan valvonnasta.Kuka kantaa vastuun? Olisi varmaan kaupunginjohtajallakin töitä!
- Sikoja
Tuomiot ovat Suomessa näin raaoista teoista liian pieniä. Tässäkin tapauksessa on lapsen luottamuksesta kyse. Jo kovia kokenut aiemmin ja joutuu vielä tälläiseen paskasakkiin. Viitasaarella ja lähiseudulla ei ole kuin muutama 20vuotta toiminut lasten sijoitusperhe,?
- tthgjm6
Eihän Viitasaarella montakaan sijaisperhettä ole. Keitä nämä lapsiinsekaantuja rikolliset ovat? Ei liene vaikea arvata...
- Kumpumäenpvy
Nimet näkyy olevan netissä, kun oikein osaa hakea. Näköjään isänmaallista porukkaa,mitenkähän tuo tuomio vaikuttaa sotilasarvoon...
- Tarkkanapitääolla
Mihin sotilasarvoon? En usko tällä miehellä on mitään sotilaallisia ansioita? Oletkohan oikeassa henkilössä?
- Lippakieli
Siis otsikoksi : Isä ja sijaisveli tuomittiin sijaislapsen hyväksikäytöstä?
- Etsivä.löytää
Laita ensin hakuun murha.info, sitten löytyy.
- Anonyymi
Lippakieli kirjoitti:
Siis otsikoksi : Isä ja sijaisveli tuomittiin sijaislapsen hyväksikäytöstä?
Se on todella häpeällistä että tällaisia lapsen hyväksikäyttäjiä on sivistyneessä yhteiskunnassa-hyi!
- yliastujankomennossa
Samaan häpeäpaaluun pitää sitoa ne viranhaltijat ja virkamiehet jotka ovat tällaista sallineet vuosien ajan.On tainnut rohkeus pettää kun olisi pitänyt kavereita polttaa.Hyvävelijärjemstelmän lonkerot ovat levinneet kuin syöpä eikä siellä jonkun asiakasparan kohtelu paina mitään.
- JompLau
Hyvävelijärjestelmä raadollisimmillaan.
- kaikkirahanvuoksi
Sama sijoituspaikka, joka oikein korkeimmalta taholta palkittu ja kaupungin kaiken maailman tuet nostanut. Ja oliko sijaisperheen rouva joku viitasaaren Valma vielä, mikä suuri kunnia. Sokea on akka ollut vai varmaankin rahanhimossa silmänsä ummistanut kun ei mitenkään ole reagoinut.Kyllä tässä on vuosien ajan moni katsonut sormiensa läpi. Lapsiparat mihin kauhujen taloon ovat joutuneet.
- ei.hyssytellä
Sitoutumaton, kepulainen paikallislehti vaikenee koko jutusta. Nyt ei taida olla tiettyjen ihmisten jahti menossa, kun ollaan hyshys. Tämä juttu on niin paha, että olisi aiheellista kirjoittaa. Minusta puolustuskyvyttömiin lapsiin kohdistuneet rikokset ovat kaikista raadollisimpia ja ne pitäisi tuomita kaikista kovimmilla tuomioilla. Viitasaari on pikku paikka, ja puskaradio tietää ketkä ovat tämän törkeyden takana.
- pakkohoitoon
Huoltsikalla käydessäni joku Savosta-, ilmeisesti Keiteleeltä tai Vesannolta kotoisin oleva henkilö puhui jostain pienehköstä Viitasaaren nuolija miehestä. Juku paikallinen saattaa tietää, et onko Viitasaarella joku tällaiset vähäiset tuntomerkit täyttävä mies joka olisi syyllistynyt mainitunlaiseen rikokseen? Näin maallikkona ajattelen että miksi tällaisten rikollisten nimiä ei nosteta reilusti kansan tietoisuuteen? Tietäisi lapsia varoittaa mahdollisesta vaarasta...
- totuusesiinheti
Ei sanota eikä mainita kun sattuu kuulumaan ns.parempiin piireihin.Viranomaisten ja viranhaltijoiden on paljon kivempaa jahdata mielestään epämiellyttäviä rivikuntalaisia kuin tosi törkeitä rikollisia jotka kuuluvat eliittiin.Seutu ei puhu eikä pukahda koska joutuisi penkomaan hyvävelijärjestelmän lonkeroita.
- Tiedäthän
Arviosi osui kohdalleen. Seutu on hyvävelimiesten ja - naisten hyppysissä ja perhe on ollut tämän joukkion mielestä niiin ihanan asiantunteva. Mutta ei unohdeta sitä, että vastaavat viranhaltijat ovat valvontavelvollisia ostettujen palvelujen osalta. Ai niin, mutta Isoin Hyvä Veli suojelee.
- BoyBoy2
Tämä on hyvin tiedostettu Viitasaarella ja koko maakunnassa.
- aikakultaamuistot
Viitasaare poliisista on nuoruuden kuva. Sikaimaisista sikamaisin elukka-joukko. Olin joutunut putkaan jostain epäilyistä koska en ihan ollut uskonpuhdaspulmunen, ja kiistin ehdottomasti epäilyn mikä minuun kohdistui. Poliisi piti ilman ruokaa kaksi vrk putkassa , onnistuin rikkomaan turvaikkunan saappaalla hakkaamalla, mutta päätin yöllä että jos sama poliisi avaa oven aamulla niin syöksyn kimppuun ja revin silmät päästä ja upotan sormet kurkkuun ja nyvin henkitorven esiin jotta ymmärtäää tehneensä väärin. Mutta oven avasikin nuori poliisiharjoittelija, Ilkka oli nimi, sanoi että oli väärinkäsitys ja päästi pois. Tälläkin hetkellä jos näkisin sen poliisin joka teki mulle sen, tappaisin sen paljain käsin, en epäröisi hetkeäkään. Toivottavasti se on jo kuollut, siitä on jo aikaa. Mutta summa summaarum, tänään asiat on toisin. Toki asiat voisi olla paremminkin. Mutta omalta kohdaltani olen selvinnyt hyvään työhön ja pitkään jo ongelmitta.
- hyi.helvetti
Tälle perverssiporukalle pitäisi antaa lähdöt Viitasaarelta.
- Anonyymi
Oho!
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 681340
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081255
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89896
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43676
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67596
- 53577