Lasketaanko Puola euroalueeseen koska se on sitoutunut ottamaan euron käyttöönsä. Lähinnä kysyn siksi koska ajattelin nostaa matkallani Nordean Mastercardilla valuuttaa. Euroalueen maissahan saa 5/krt kuussa nostaa ilman kuluja jonka jälkeen 0,40€ nosto. Nordean sivuilla hinnastossa sanotaan näin: "Konttoreissa ja/tai automaateilla tehdyt valuuttamääräiset käteisnostot Nordea Bank AB (publ), Suomen sivuliikeen kansainvälisillä korteilla Tanskassa, Iso-Britanniassa, uusissa 1.5.2004 liittyneissä EU-maissa sekä EU-maiden ulkopuolella 2,00 € 3 %.
Tuonko siivun se siitä nostosta vetää Puolanmaalla?
Rahan nosto automaatista.
Pihtari88
3
768
Vastaukset
- voi.olla.niinnii
Puola ei kuulu euroalueeseen, siellä on oma raha zlody. Jos haluat varman tiedon niin kysy pankista. Täältä saa usein koijareilta ihan huuhaa neuvoja.
- huuhaaneuvot
Eiköhän se Puola liittynyt EU:n 1.5.2004, vaikka vieläkin zlotyt käytössä ovat
- onko.vaikee.käsittää
Euroopan Unioni eli EU on eri asia kuin euroalue. Euroalue tarkoittaa maita joiden valuutta on euro.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2599036IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126279Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661370Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.79985Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60877Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311703Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696