Tiemerkinnät Kyrönjoen pohjoispuolella
Liikenneviraston sivuilta:
"Tiemerkintöjä käytetään parantamaan liikenteen turvallisuutta ja sujuvuutta. Merkintöjen taso määritellään tien merkityksen ja liikennemäärän mukaan."
http://www2.liikennevirasto.fi/julkaisut/pdf8/lo_2015-25_tiemerkintojen_suunnittelu_web.pdf
Hiiripellontie, Tuuralantie, Perttiläntie, Reiniläntie on saanut tiemerkinnät!
Täytyy kyllä ihmetellä, kuka vähäjärkinen tämän päätöksen on tehnyt. Tiet ovat aivan kammottavassa kunnossa ja sitten niihin maalataan tiemerkinnät?! Tämän päätöksen tekijät ovat olleet aivan sekaisin.
Nyt tiellä ei pysty ajamaan 40 - 50 km tunnissa lujempaa ylittämättä sulkuviivoja, jotka tuntuvat maalatun aivan järjettömällä logiikalla minne sattuu, oli näkyvyyttä tai ei.
Liikenteen turvallisuus ja sujuvuus heikkeni merkittävästi tiemerkintöjen vuoksi.
Ei mikään ihme, että Suomi on menossa konkurssiin kun virkamiesten päätökset ovat tätä tasoa.
Tiemerkinnät Kyrönjoen pohjoispuolella???
Voihanliikennevirasto
4
147
Vastaukset
- ExKyröläinen
Kun et kuvaa laittanut, niin mitä tarkoitat? Keskelle vedetty valkoinen katkoviiva, vai mitä?
- Voihanliikennevirasto
Keskelle vedetty valkoinen katkoviiva ja myös keltaiset sulkuviivat aivan miten sattuu. Lieneekö joku harjoitellut maalauskoneen käyttöä, niin sekopäinen viivoitus on.
- ExKyröläinen
Kesähessu?
- keskellätietä
Näyttää joku olevan yrittänyt Orismalaankin niitä laittanut, mutta onkohan maali loppunut kesken.
Mutta, eihän noita maalauksia oikeastaan tarvitakkaan, kun noilla ns, sivuteillä tullaan vastaan, sitä vasentakaistaa ajaen, tai oletettua keskiviivaa ajaen : >
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1132435- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271830- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169