Liikkuminen Budapestissa

perhe_matkalla

Olemme lähdössä syyskuussa Budapestiin perheen kanssa.
Miten Budapestissa kannattaa liikkua (siis muuten kuin kävellen) ?
Metrot ja raitiovaunut kai kulkee hyvin?
Saako jostain ostettua esim viikon lippuja julkisiin kulkuneuvoihin? Tarviiko lapset omat liput (7v ja 2v)? Nuorempi lapsi on rattaissa, joten pääseekö niiden kanssa esim metroon?

Onko taksit "turvallisia"? Kannattaako pyytää esim hotellin/ravintolan henkilökuntaa tilaamaan taksin vai ottaa taksi lennosta?
Mitä maksaa (suurinpiirtein) matka esim lentokentältä keskustaan hotellille?

Kiitos jo etukäteen, jos joku viitsii vastata kysymyksiini.... ;)

4

1559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reppulainen

      Omasta Budapestin reissusta on muutama vuosi, mutta ainakin silloin oli mahdollista ostaa jonkinlainen yhdistelmäkortti jolla sai matkustaa julkisilla sekä sai sisäänpääsyn tiettyihin matkakohteisiin. Kortin sai ostaa eri pituisille ajanjaksoille, itse ostimme 3 vrk kortin. Itse liikumme pääasiassa metrolla jolla oli varsin vaivatonta liikkua. Löydät varmasti helposti lisätietoa ko. kortista Budapestin matkailusivuilta.

      • perhe_matkalla

        Kiitos näistä vinkeistä.
        Entä osaako joku kertoa vielä noista takseista jotain?


    • 200E

      Lentokentältä saa ostaa Bkk:n lippuja 24 ja 72 tunnin sekä viikon ajaksi.
      Kun tulet aulaan , lipunmyyntipiste on heti oikealla.
      Metrolla ja ratikalla on helppo kulkea.
      Tonavalla kulkee laivoja, mihin pääsee kyytiin julkisten lipuilla (sunnuntaisin lisämaksu)
      Lasten lipuista ei ole valitettavasti tietoa, mutta sekin varmaan selviää Bkk:n sivuilta.
      200 E bussilla pääsee lentokentältä lähimmälle metroasemalle, mistä voi jatkaa sinisellä metrolla keskustaan, matkaan menee noin tunti.
      Uudella 100 E bussilla pääsee suoraan keskustaan, emme ole sillä vielä kulkeneet, joten siitä ei ole muuta tietoa, mitä olemme lukeneet.

    • oottekojosiellä

      Ohjeen mukaan alle kouluikäiset savat matkustaa ilmaiseksi aikuisen kanssa. Unkarissa mennään kouluun 6-vuotiaina, eli siihen saakka ei tarvitse lippua. Yli 6-vuotias ulkomaalainen lapsi tarvitsee käytännössä aikuisten lipun, koska koululaislipun saa vain, jos on unkarilainen koululaiskortti, ja sen saa vain jos on Unkarissa koulussa.

      Taksia ei kannata ottaa lennosta, koska takseilla on vapaa hinnoittelu ja lennosta otettu taksi voi olla yllättävän kallis. Toki etupaneelissa ja oikeassa takaikkunassa on tarrat, joissa on kerrottu hinnat, lähtöhinta henkilömäärästä riippuen ja lisäksi kilometrihinta ja mahdolliset ilta-, yö- ja pyhälisät. Teksti on pientä ja se on unkariksi.

      Takseilla on myös eri hinnat sen mukaan onko tilattu (halvin), tolpalta vai lennosta (kallein). Ottakaa taksi tolpalta tai tilatkaa puhelimella. Katsokaa vaikka Fötaxi, City Taxi ja 6 x 6 taxi numerot etukäteen ja laittakaa puhelimeen talteen. Englanniksi voi tilata. Henkilökunta tilaa myös jos pyydätte. Lisäpalvelusta on tapana antaa vähän enemmän tippiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5079
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4027
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3579
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2699
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1853
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1777
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1650
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1468
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe