Kouluun meno pelottaa

Auttakaaaaaa

Mua pelottaa kouluun meno elokuussa. Olen menossa 8-luokalle uuteen kouluun muuton takia ja en ole koskaan aiemmin vaihtanut koulua (aiemmassa oli ylä- ja ala-asteet samassa). Mua pelottaa uudet ihmiset ja tavat siellä, se on ilmeisesti isompi koulu kuin aiempani. Musta tuntuu että kaikki vaan kiusaa ja arvostelee mua koska en ole erityisen kaunis jne. Teistä varmaan tämä kuulostaa naurettavalta mutta kaipaan neuvoja ja vinkkejä miten voisin selviytyä ja saada kavereita... Itsetuntoni ei ole kauhean hyvä ja olen aika ujo. Eli jos teillä on kokemusta asiasta (varmaan onkin) niin saatte mielellään auttaa! Tämä asia ahdistaa mua tosi paljon.

5

276

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auttakaaaaaa

      Voitteko pliis antaa jotain vinkkejä?

      • Älä ajattele negatiivisesti. Lähe ennakkoluulottomasti vaan mukaan. Kyl se siitä lähtee.


    • Aivan turha tuollaisesta on murehtia. Ajattele sitä että vain 2 vuotta peruskoulua jäljellä!

    • opinahjo

      Kesän aikana moni muuttaa ja vaihtaa koulua joten on meitä muitakin samassa veneessä:)Pienestä kyläkoulusta isoon monisatapäiseen oppilaitokseen oli iso muutos mutta tavat oppii ja kavereita saa varmasti usko pois.Älähän panikoi meet ja oot ihan vain normisti kyl se siitä sitten lähtee menemään.

    • ajantuhlaajanytjaaina

      Mihin kouluun olet menossa :3

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4054
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      94
      2419
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2072
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1601
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1536
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1222
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1148
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1125
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1062
    Aihe