Hei!
Tutustuin äsken vasta VPN (CyberGhost) käytänössä. Tuli mieleeni kysymys. Maksatteko VPN yhteyksistä ? Mikä olisi hyvä VPN palvelujen tarjoaja? Kanna taako maksaa jos en paljon käytä VPN yhteyksia ? Kiitos!
VPN yhteyksistä?
9
2265
Vastaukset 9
- VPNkäyttäjä
Pitää koittaa käyttää enemmän VPN:ää. Tilasin 2 v. sopimuksella NordVPN:n. Käytän lähinnä kännyn (OpenPlus 5 Android) kanssa. Onko hyvä ? Oli vähän heti ongelmia tilauksen kanssa!
Piti yrittää kirjottaa Englanniksi viesti asiakaspalveluun. Eikö noi maksetut toimi nopeammin ilmaiset ? Luin jostain etttä ilmaisissa saattaa olla heikompi kryptaus ja saattaa olla rajoitettu määrä dataa ? Reilut kolma taalaa kuukaudessa. Nyt vielä koe ajalla. Mitä nyt olen kokeillut!
Ihan hyvä! - Notta-tuota
Vertailutesteissä NordVPN on todettu helppokäyttöiseksi ja toimivaksi. Itsellä ei kokemusta siitä ole.
Usein valittavissa on useampikin tunnelointimenetelmä. Suositeltavin lienee OpenVPN. Pääasia kuitenkin ettei PPTP. Mikäli prosessorissa on AES-piiri niin kannattaa käyttää bittien sekoittamiseen AES systeemiä jonkin muun sijaan. Piiri hoitaa bittien sekoittamisen eikä se kuormita prosessoria.
Ilmaisuudella ei ole merkitystä salauksen laatuun. Hyvä salaus tulee samalla hinnalla kuin huonompikin. Ilmaisissa on yleensä rajoitettu nopeus ja joitain palveluita ei voi käyttää (vaikkapa torrentteja).
Maksullinen toimija saa rahoituksensa asiakasmaksuina mutta ilmaispalvelun pitää rahoittaa toimintansa vaikkapa myymällä käyttäjätietoja tai mainoksilla. Toisaalta mistä sen tietäisi vaikka maksullinenkin myisi asiakkaidensa tietoja. Vain Tor-verkko takaa ettei kukaan sivullinen seuraa. Valitettavasti se on melko hidas eikä sovellu ainoaksi reitiksi.
Sitten on vielä huomattava että sähköpostit, pikaviestit ja nettipuhelut kulkevat ainakin osan matkaa salaamattomana. Näihin on kyllä ratkaisut (PGP, OTR, ZRTP, jne) mutta niiden käyttö on vähäistä. - eräs.vaihtoehto
Kannattaako F-Securen Freedomeen investoida? Vai onko raskas kuten F-Securen tekeleet yleensä tahtovat olla?
- Notta-tuota
Samoja tekniikoita kaikki VPN yhteydet käyttävät, joten tuskin tahmauksessa eroja löytyy.
F-securen viritys näyttää aivan kelvolliselta. Suurin puute on se että p2p liikenne on estetty. Myöskään BSD-tai Solaris-koneilta ei yhteyttä saa. Nörttejä saattaa myös harmittaa ettei kotireitittimeen saa F-securen VPN-putkea kuten vaikkapa Mullvadilla. - Anonyymi
Itse petyin F-securen vpn palveluun. Hankin alunperin sen tukeakseni suomalaista yritystä, mutta he eivät pysty tarjoamaan ulkomaiden suoratoistopalveluiden kirjastoja. Voit siis katsoa ainoastaan Suomen Netflix-sisältöjä freedomella, nordVPN palvelu muiden muassa lupaa, että näet myös muiden maiden kirjastoja.
Selaustietojen tallennuksessa on myös isoja eroja. Käsittääkseni esimerkiksi nordVPN on Panamalainen yritys ja heidän lainsäädäntönsä mahdollistaa netin käytön niin, ettei mitään selaustietoja tallenneta. Suomessa F-Secure on pakotettu tallentamaan lokitietoja ja luovuttamaan ne viranomaisille tietyissä tilanteissa. Mitä nämä tilanteet ovat, sitä en tiedä.
Itse päätin siirtyä F-Securesta nordVPNään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse petyin F-securen vpn palveluun. Hankin alunperin sen tukeakseni suomalaista yritystä, mutta he eivät pysty tarjoamaan ulkomaiden suoratoistopalveluiden kirjastoja. Voit siis katsoa ainoastaan Suomen Netflix-sisältöjä freedomella, nordVPN palvelu muiden muassa lupaa, että näet myös muiden maiden kirjastoja.
Selaustietojen tallennuksessa on myös isoja eroja. Käsittääkseni esimerkiksi nordVPN on Panamalainen yritys ja heidän lainsäädäntönsä mahdollistaa netin käytön niin, ettei mitään selaustietoja tallenneta. Suomessa F-Secure on pakotettu tallentamaan lokitietoja ja luovuttamaan ne viranomaisille tietyissä tilanteissa. Mitä nämä tilanteet ovat, sitä en tiedä.
Itse päätin siirtyä F-Securesta nordVPNään.Juupa hakkeroitu:D
- Anonyymi
Jokainen VPN toimii vähän eri tavalla eri käyttäjillä. Yhdellä Ghost VPN toimii parhaiten, joillain (kuten minulla) se ei toimi kunnolla. Olen käyttänyt myös ExpressVPN;ää, sekä NordVPN;ää ja molemmissa yhteydet hidastelee rajustikin. Parhaiten omassa koneessani/yhteydelläni toimii ProtonVPN joka on edelleenkin käytössä. Sivustojen aukeamisessa ei ole yhtään viivettä, eikä multiplayer-peleissä.
- Anonyymi
Pitääkö Nordvpn:stä maksaa vero 24 %, vai onnistuuko luottokortilla valitsemalla vain maaksi esim. USA?
- Anonyymi
Tuolta löytyy aika kattavat arvostelut noista suosituimmista: https://www.vpnpalvelut.com/vpn-arvostelut/
Kannattaa lukaista läpi, ja valita itselleen paras oman käyttötarkoituksen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
- 77632
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398