VPN yhteyksistä?

VPNkäyttäjä

Hei!

Tutustuin äsken vasta VPN (CyberGhost) käytänössä. Tuli mieleeni kysymys. Maksatteko VPN yhteyksistä ? Mikä olisi hyvä VPN palvelujen tarjoaja? Kanna taako maksaa jos en paljon käytä VPN yhteyksia ? Kiitos!

9

2261

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VPNkäyttäjä

      Pitää koittaa käyttää enemmän VPN:ää. Tilasin 2 v. sopimuksella NordVPN:n. Käytän lähinnä kännyn (OpenPlus 5 Android) kanssa. Onko hyvä ? Oli vähän heti ongelmia tilauksen kanssa!
      Piti yrittää kirjottaa Englanniksi viesti asiakaspalveluun. Eikö noi maksetut toimi nopeammin ilmaiset ? Luin jostain etttä ilmaisissa saattaa olla heikompi kryptaus ja saattaa olla rajoitettu määrä dataa ? Reilut kolma taalaa kuukaudessa. Nyt vielä koe ajalla. Mitä nyt olen kokeillut!
      Ihan hyvä!

    • Notta-tuota

      Vertailutesteissä NordVPN on todettu helppokäyttöiseksi ja toimivaksi. Itsellä ei kokemusta siitä ole.

      Usein valittavissa on useampikin tunnelointimenetelmä. Suositeltavin lienee OpenVPN. Pääasia kuitenkin ettei PPTP. Mikäli prosessorissa on AES-piiri niin kannattaa käyttää bittien sekoittamiseen AES systeemiä jonkin muun sijaan. Piiri hoitaa bittien sekoittamisen eikä se kuormita prosessoria.

      Ilmaisuudella ei ole merkitystä salauksen laatuun. Hyvä salaus tulee samalla hinnalla kuin huonompikin. Ilmaisissa on yleensä rajoitettu nopeus ja joitain palveluita ei voi käyttää (vaikkapa torrentteja).

      Maksullinen toimija saa rahoituksensa asiakasmaksuina mutta ilmaispalvelun pitää rahoittaa toimintansa vaikkapa myymällä käyttäjätietoja tai mainoksilla. Toisaalta mistä sen tietäisi vaikka maksullinenkin myisi asiakkaidensa tietoja. Vain Tor-verkko takaa ettei kukaan sivullinen seuraa. Valitettavasti se on melko hidas eikä sovellu ainoaksi reitiksi.

      Sitten on vielä huomattava että sähköpostit, pikaviestit ja nettipuhelut kulkevat ainakin osan matkaa salaamattomana. Näihin on kyllä ratkaisut (PGP, OTR, ZRTP, jne) mutta niiden käyttö on vähäistä.

    • eräs.vaihtoehto

      Kannattaako F-Securen Freedomeen investoida? Vai onko raskas kuten F-Securen tekeleet yleensä tahtovat olla?

      • Notta-tuota

        Samoja tekniikoita kaikki VPN yhteydet käyttävät, joten tuskin tahmauksessa eroja löytyy.

        F-securen viritys näyttää aivan kelvolliselta. Suurin puute on se että p2p liikenne on estetty. Myöskään BSD-tai Solaris-koneilta ei yhteyttä saa. Nörttejä saattaa myös harmittaa ettei kotireitittimeen saa F-securen VPN-putkea kuten vaikkapa Mullvadilla.


      • Anonyymi

        Itse petyin F-securen vpn palveluun. Hankin alunperin sen tukeakseni suomalaista yritystä, mutta he eivät pysty tarjoamaan ulkomaiden suoratoistopalveluiden kirjastoja. Voit siis katsoa ainoastaan Suomen Netflix-sisältöjä freedomella, nordVPN palvelu muiden muassa lupaa, että näet myös muiden maiden kirjastoja.

        Selaustietojen tallennuksessa on myös isoja eroja. Käsittääkseni esimerkiksi nordVPN on Panamalainen yritys ja heidän lainsäädäntönsä mahdollistaa netin käytön niin, ettei mitään selaustietoja tallenneta. Suomessa F-Secure on pakotettu tallentamaan lokitietoja ja luovuttamaan ne viranomaisille tietyissä tilanteissa. Mitä nämä tilanteet ovat, sitä en tiedä.

        Itse päätin siirtyä F-Securesta nordVPNään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse petyin F-securen vpn palveluun. Hankin alunperin sen tukeakseni suomalaista yritystä, mutta he eivät pysty tarjoamaan ulkomaiden suoratoistopalveluiden kirjastoja. Voit siis katsoa ainoastaan Suomen Netflix-sisältöjä freedomella, nordVPN palvelu muiden muassa lupaa, että näet myös muiden maiden kirjastoja.

        Selaustietojen tallennuksessa on myös isoja eroja. Käsittääkseni esimerkiksi nordVPN on Panamalainen yritys ja heidän lainsäädäntönsä mahdollistaa netin käytön niin, ettei mitään selaustietoja tallenneta. Suomessa F-Secure on pakotettu tallentamaan lokitietoja ja luovuttamaan ne viranomaisille tietyissä tilanteissa. Mitä nämä tilanteet ovat, sitä en tiedä.

        Itse päätin siirtyä F-Securesta nordVPNään.

        Juupa hakkeroitu:D


    • Anonyymi

      Jokainen VPN toimii vähän eri tavalla eri käyttäjillä. Yhdellä Ghost VPN toimii parhaiten, joillain (kuten minulla) se ei toimi kunnolla. Olen käyttänyt myös ExpressVPN;ää, sekä NordVPN;ää ja molemmissa yhteydet hidastelee rajustikin. Parhaiten omassa koneessani/yhteydelläni toimii ProtonVPN joka on edelleenkin käytössä. Sivustojen aukeamisessa ei ole yhtään viivettä, eikä multiplayer-peleissä.

    • Anonyymi

      Pitääkö Nordvpn:stä maksaa vero 24 %, vai onnistuuko luottokortilla valitsemalla vain maaksi esim. USA?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe