Hei!
Tutustuin äsken vasta VPN (CyberGhost) käytänössä. Tuli mieleeni kysymys. Maksatteko VPN yhteyksistä ? Mikä olisi hyvä VPN palvelujen tarjoaja? Kanna taako maksaa jos en paljon käytä VPN yhteyksia ? Kiitos!
VPN yhteyksistä?
9
2119
Vastaukset
- VPNkäyttäjä
Pitää koittaa käyttää enemmän VPN:ää. Tilasin 2 v. sopimuksella NordVPN:n. Käytän lähinnä kännyn (OpenPlus 5 Android) kanssa. Onko hyvä ? Oli vähän heti ongelmia tilauksen kanssa!
Piti yrittää kirjottaa Englanniksi viesti asiakaspalveluun. Eikö noi maksetut toimi nopeammin ilmaiset ? Luin jostain etttä ilmaisissa saattaa olla heikompi kryptaus ja saattaa olla rajoitettu määrä dataa ? Reilut kolma taalaa kuukaudessa. Nyt vielä koe ajalla. Mitä nyt olen kokeillut!
Ihan hyvä! - Notta-tuota
Vertailutesteissä NordVPN on todettu helppokäyttöiseksi ja toimivaksi. Itsellä ei kokemusta siitä ole.
Usein valittavissa on useampikin tunnelointimenetelmä. Suositeltavin lienee OpenVPN. Pääasia kuitenkin ettei PPTP. Mikäli prosessorissa on AES-piiri niin kannattaa käyttää bittien sekoittamiseen AES systeemiä jonkin muun sijaan. Piiri hoitaa bittien sekoittamisen eikä se kuormita prosessoria.
Ilmaisuudella ei ole merkitystä salauksen laatuun. Hyvä salaus tulee samalla hinnalla kuin huonompikin. Ilmaisissa on yleensä rajoitettu nopeus ja joitain palveluita ei voi käyttää (vaikkapa torrentteja).
Maksullinen toimija saa rahoituksensa asiakasmaksuina mutta ilmaispalvelun pitää rahoittaa toimintansa vaikkapa myymällä käyttäjätietoja tai mainoksilla. Toisaalta mistä sen tietäisi vaikka maksullinenkin myisi asiakkaidensa tietoja. Vain Tor-verkko takaa ettei kukaan sivullinen seuraa. Valitettavasti se on melko hidas eikä sovellu ainoaksi reitiksi.
Sitten on vielä huomattava että sähköpostit, pikaviestit ja nettipuhelut kulkevat ainakin osan matkaa salaamattomana. Näihin on kyllä ratkaisut (PGP, OTR, ZRTP, jne) mutta niiden käyttö on vähäistä. - eräs.vaihtoehto
Kannattaako F-Securen Freedomeen investoida? Vai onko raskas kuten F-Securen tekeleet yleensä tahtovat olla?
- Notta-tuota
Samoja tekniikoita kaikki VPN yhteydet käyttävät, joten tuskin tahmauksessa eroja löytyy.
F-securen viritys näyttää aivan kelvolliselta. Suurin puute on se että p2p liikenne on estetty. Myöskään BSD-tai Solaris-koneilta ei yhteyttä saa. Nörttejä saattaa myös harmittaa ettei kotireitittimeen saa F-securen VPN-putkea kuten vaikkapa Mullvadilla. - Anonyymi
Itse petyin F-securen vpn palveluun. Hankin alunperin sen tukeakseni suomalaista yritystä, mutta he eivät pysty tarjoamaan ulkomaiden suoratoistopalveluiden kirjastoja. Voit siis katsoa ainoastaan Suomen Netflix-sisältöjä freedomella, nordVPN palvelu muiden muassa lupaa, että näet myös muiden maiden kirjastoja.
Selaustietojen tallennuksessa on myös isoja eroja. Käsittääkseni esimerkiksi nordVPN on Panamalainen yritys ja heidän lainsäädäntönsä mahdollistaa netin käytön niin, ettei mitään selaustietoja tallenneta. Suomessa F-Secure on pakotettu tallentamaan lokitietoja ja luovuttamaan ne viranomaisille tietyissä tilanteissa. Mitä nämä tilanteet ovat, sitä en tiedä.
Itse päätin siirtyä F-Securesta nordVPNään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse petyin F-securen vpn palveluun. Hankin alunperin sen tukeakseni suomalaista yritystä, mutta he eivät pysty tarjoamaan ulkomaiden suoratoistopalveluiden kirjastoja. Voit siis katsoa ainoastaan Suomen Netflix-sisältöjä freedomella, nordVPN palvelu muiden muassa lupaa, että näet myös muiden maiden kirjastoja.
Selaustietojen tallennuksessa on myös isoja eroja. Käsittääkseni esimerkiksi nordVPN on Panamalainen yritys ja heidän lainsäädäntönsä mahdollistaa netin käytön niin, ettei mitään selaustietoja tallenneta. Suomessa F-Secure on pakotettu tallentamaan lokitietoja ja luovuttamaan ne viranomaisille tietyissä tilanteissa. Mitä nämä tilanteet ovat, sitä en tiedä.
Itse päätin siirtyä F-Securesta nordVPNään.Juupa hakkeroitu:D
- Anonyymi
Jokainen VPN toimii vähän eri tavalla eri käyttäjillä. Yhdellä Ghost VPN toimii parhaiten, joillain (kuten minulla) se ei toimi kunnolla. Olen käyttänyt myös ExpressVPN;ää, sekä NordVPN;ää ja molemmissa yhteydet hidastelee rajustikin. Parhaiten omassa koneessani/yhteydelläni toimii ProtonVPN joka on edelleenkin käytössä. Sivustojen aukeamisessa ei ole yhtään viivettä, eikä multiplayer-peleissä.
- Anonyymi
Pitääkö Nordvpn:stä maksaa vero 24 %, vai onnistuuko luottokortilla valitsemalla vain maaksi esim. USA?
- Anonyymi
Tuolta löytyy aika kattavat arvostelut noista suosituimmista: https://www.vpnpalvelut.com/vpn-arvostelut/
Kannattaa lukaista läpi, ja valita itselleen paras oman käyttötarkoituksen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2605971Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki943549PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1373511Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423113Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne843033Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv1042847Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172480Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1132432- 1812062
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn101595