Päiväsakko

Tuli ajettuun 30km/h nopeusrajoituksen alueella 65km/h auton mittarin mukaan. Nyt tässä jännät hetket edessä. Saa nähdä mitä tulee tuomioksi ?
Ihan oma moka, ei siinä mitään mutta kun pännii vaan niin perkuleesti !! Kyseessä oli työmaa alue ja lähdin valoista liikkeelle liika nopee !! Heti valojen jälkeen 30 alue mitä en huomannut. Kamera auto otti kuvan.
Eli ylinopeus oli muutaman sekunnin jos nyt jotain auttaa ? Työmiehet olivat jo päättäneet päivän tai ainakaan eivät olleet näkyvillä.
Mitä olette mieltä tulemasta. Sakkoa tulee mutta lähteekö kortti ?

14

1636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurristi

      Poliisin käsikirjan mukaan päiväsakkoja tulee 20, liukuma 16-24 päiväsakkoa. Ellei paikalla olisi ollut työmaata, niin kyse olisi ollut ns. rutiinijutusta. Mutta, nyt todennäköisesti lähtee myös kortti määräajaksi, sillä kyse on vakavasta piittaamattomuudesta, työmaan kohdalla suurin sallittu 30 km/h.

      • Tämän 65 arvioin koska jarrutin välähdyksen jälkeen. Täytyy toivoa että oli vähemmän ;) mittari näyttää n.3 km/h yli . Tähän ilmeisesti tulee vielä 3 km/h vähennys poliisin mittaukseen tms ??
        Näiden mukaan ylinopeus jää alle 30 . Kai tässä jotain toivoa on selvitä ilman kortin menetystä ?


      • Onko tietoa koska poliisi on yhteydessä asiasta ? Joutuuko kauankin odottamaan ?


      • jurristi
        Sahaaja kirjoitti:

        Onko tietoa koska poliisi on yhteydessä asiasta ? Joutuuko kauankin odottamaan ?

        Jos sinulla käy tuuri, niin jutun saanut poliisi on seuraavana päivänä lähtenyt kuukauden kesälomalle ja ryhtyy vasta sen jälkeen hommiin. Senkin jälkeen katsotaan kuinka paksu nippu pöydällä on muita juttuja ja kuinka kiireellisiä ne ovat. Ihan noin mututuntumalla, ennen joulua, jos ylinopeutesi on pinon alinpana.
        Jos ylinopeutesi olisi jäänyt rikesakkoon, niin ehdollinen rikesakko pitää laittaa postin kuljetettavaksi kolmen viikon kuluessa rekisteriin merkitylle ajoneuvon omistajalle/haltijalle.


      • Saa muutkin kommentoida kuin jurristi . Toki kiitos siitäkin.
        Kuinka asia nyt etenee? Kuuleeko poliisi ennen tuomiota minua ja onko sanomisillani mitään merkitystä ?


      • jurristi
        Sahaaja kirjoitti:

        Saa muutkin kommentoida kuin jurristi . Toki kiitos siitäkin.
        Kuinka asia nyt etenee? Kuuleeko poliisi ennen tuomiota minua ja onko sanomisillani mitään merkitystä ?

        Tottakai saa, myönnän, että palstalla on paljon minua pätevämpiäkin. Sinut kutsutaan poliisiasemalle ja pyydetään ottamaan ajokortti mukaan. Jos näin , niin se ennakoi, että se jää sinne. Kun juttu ratkaistaan rv:llä, eli kansankielellä sakolla, niin sinulta tietysti kysytään myönnätkö vai kiistätkö ja onko mitään lisättävää. Se merkataan rv lomakkeeseen, mutta sinua ei erikseen kuulustella.
        Siinä vaiheessa, kun sakko kirjoitetaan, niin sanomisillasi tuskin on merkitystä, mutta jos valitat sakosta, niin oikeudessa saat kertoa tuomarille mitä haluat. Vasta sen jälkeen hän päättää, miten selityksiisi suhtautuu.


      • Jos pelkällä sakolla selviän niin en valittele... Se mikä tässä myös pännii on se että tämä kamera auto kyttäsi siellä nopeuksia vaikka koko työmaa oli hiljainen !! Selkeetä rahan keruuta valtiolle.
        No odotellaan mitä tulee... Ei tässä kuitenkaan linnaan joudu ;))
        Kerron täällä sitten miten kävi...


      • Jaaha135

        Vittu että minua vituttaa, taitaa olla valtiolla tarvista pakoloisten puuroon kun pitää rahaa kerätä. Yhdet oikeat ylinopeussakot saanut joskus 12v sitten. Nyt kuukauden sisällä 2 kertaa posti tuonut yllätyksen. Toinen työmaa alue 9km/h ylitys ja nyt 7km/h 60 alueella. Kortti vain pois näistä kovista rikoksista.


      • jurristi kirjoitti:

        Jos sinulla käy tuuri, niin jutun saanut poliisi on seuraavana päivänä lähtenyt kuukauden kesälomalle ja ryhtyy vasta sen jälkeen hommiin. Senkin jälkeen katsotaan kuinka paksu nippu pöydällä on muita juttuja ja kuinka kiireellisiä ne ovat. Ihan noin mututuntumalla, ennen joulua, jos ylinopeutesi on pinon alinpana.
        Jos ylinopeutesi olisi jäänyt rikesakkoon, niin ehdollinen rikesakko pitää laittaa postin kuljetettavaksi kolmen viikon kuluessa rekisteriin merkitylle ajoneuvon omistajalle/haltijalle.

        Väärin! Oikeuasiamies on todennut että riittää että rikesakon POSTITTAA vuoden kuluessa vaikka laki sanoo toista


    • Siitä se vasta vitutus nousee jos vetäset vielä lähiaikoina kolmannen pienen ylitykset. Saattaa kortti lähteä siitäkin ! En pidä itseäni mitenkään rikollisena kun ajelin n.30 ylinopeutta :))

      • No niin. Poliisilta tuli kirje kotiin. Kyselevät kuljettajaa ja myönänkö vai kiistänkö...
        Vähennyksien jälkeen nopeus oli 54 km/h . Taisin selvitä ilman kortin menetystä ?
        Arvioin nopeuden näköjään väärin. No ei haittaa ;)
        Paljonko tulee tästä päiväsakkoja ?


      • jurristi
        Sahaaja kirjoitti:

        No niin. Poliisilta tuli kirje kotiin. Kyselevät kuljettajaa ja myönänkö vai kiistänkö...
        Vähennyksien jälkeen nopeus oli 54 km/h . Taisin selvitä ilman kortin menetystä ?
        Arvioin nopeuden näköjään väärin. No ei haittaa ;)
        Paljonko tulee tästä päiväsakkoja ?

        Ihan nolottaa, kun muut eivät tiedä, mutta 14 päiväsakkoa, liukuma 10-18 päiväsakkoa.


      • Joku haju minulla tästä päiväsakon määrästä oli mutta kun en löydä kovin varmaa taulukkoa niin päätin kysyä. Kiitoksia.


    • Hoi ! Herätellään ketjua :) Sattui pieni tilanne auton kanssa. Poliisi kyttäsi käsitutkan kanssa tien vieressä ja minä tulin risteyksestä ja kiihdytin auton vauhtiin. Ylinopeus ehkä n.15 yli sallitun. Seuraavassa risteyksessä oli poliisit jotka ottivat autot sivuun. Minua ei käsketty sivuun. Taisin tällä kertaa selvitä ilman sakkoja ? Tuskin ne postilla muistaa tässä tapauksessa ? Kattelivat kyllä kun menin tutkamiesten ohi ja ikää kuin seurasivat kameralla. Ehkä tutka ei ollut päällä tai eivät kerenneet ottaa nopeutta.
      Voivatko ottaa rekkarin ylös tms. ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1728
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      137
      1419
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      846
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      494
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      476
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      455
    Aihe