Havaitaanko väkivalta?

vertaistuki

Mietin, havaitaanko yksityiskoulussa, jos perheessä harjoitetaan väkivaltaa lapsia kohtaan. Yksityiskouluihin laitetaan myös adoptiolapsia ja sijoitettuja lapsia.

Ajatellaanpa, että koulu on taloudellisesti hankalassa tilanteessa, ja tarvitsee kiperästi jokaisen oppilaan tuomaa avustusta.

Lisäksi yksityiskouluissa saattaa vallit "sisäänpäinlämpiävä ilmapiiri": hyvät tyypit tunnetaan ja heille annetaan valtaa kuten puheenjohtajuuksia yms. Huomataanko, jos sisäpiiriin kuuluva henkilö harjoittaa väkivaltaa lapsia kohtaan? Halutaanko tällainen huomata, jos väkivallan tekijällä on monta lasta koulussa?

Onko tullut vastaan kuvaamani kaltaisia tilanteita?

6

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olkaavalppaina

      Väkivaltaa harjoittavat vanhemmat (esim. sijaisperheiden vanhemmat) mieluusti esiintyvät näkyvästi. Totuus siellä kotioloissa saattaa olla toisenlainen. Omat lapset ovat tietenkin hierarkian huipulla avustaen vanhempiaan kaltoin kohteluissa. Sijoitettujen selkänahoista saatetaan repiä etuisuuksia omille ja itselle tyhjyyttään kumisevaa "sädekehää".

      Älkää menkö halpaan, vaikka raha on teille tietty tarpeen ja lapsia otetaan mieluusti paljon.
      Muistakaa, että olette kuitenkin lasten asialla, ette ITSEÄÄN KOROSTAVIEN kaltoin kohtelijoiden asialla. Sijaisperhe saattaa olla vain kulissi omien lasten esiin tuomiseen ja oman itsen valheellisen hyvyyden kissankultaiseen loistoon. Varokaa!

      • lapsettärkeämpiä

        Olisi hyvä kuulla, onko muilla kokemuksia lapsia kohtaan harjoitettavasta väkivallasta steinerkoulujen ja päiväkotien piirissä? Vaikuttaa siltä, että noista yhteisöistä tulee suljettuja, sillä lapset viedään niihin monessa polvessa. lastentarhanopettaja saattaa olla perhetuttava ja opettaja jo opettaja kahdessa polvessa suvun lapsille.

        Ymmärrettävää, ettei kukaan halua tuollaisessa "inside - uskonnossa" nähdä, jos sijoitettua lasta kaltoin kohdellaan. Lastentarhanopettajalla voi olla "liian paljon pelissä", että hän puuttuisi havaitsemaansa väkivaltaan. ja onhan se niin kiusallista.

        Vähän sama, kuin "lasten seksuaalinen hyväksikäyttö lestadiolaispiireissä". Pitääkin ottaa yhteyttä uskontojen uhreihin. Muistan, miten tuo lastentarhanopettaja sanoi: " Minulla on tässä ihan liian paljon pelissä":

        Raha se aina on se paljon.


    • väkivaltainenyhteisö

      On aina huono kun puhutaan: "Tunnen teidät jo niin hyvin ja olen hoitanut jo sinun lastasi ja nyt lapsenlasta." Tuollaisissa ehkä syvästi valheellisissa, kulissein kuorrutetuissa kuvioissa ei todellisuudessa tunneta toista lainakaan. Outoa, kun joku haluaa lapsensa esim. päiväkotiin täysin tutulle henkilölle. Luuleeko tuollainen henkilö, että hän saa neutraalia tietoa lapsestaan. Myös sijoitetut lapset halutaan tuohon valheellisen ystävyyden piiriin, jotta kaltoin kohtelu ei paljastuisi ja jotta koko suljettu yhteisö alkaisin sijaisvanhemman kanssa harjoittaa kaltoin kohtelua.

      Mielestäni sijoitettujen lasten laittaminen steinerkouluun pitäisi ehdottomasti kieltää. lapset ovat täysin lainsuojattomia, jos sijaisvanhempi sattuu olemaan "johtava, näkyvä" persoona, ja josta ei paljoa oikeasti tiedetä. Hän näet saattaa olla väkivaltainen.

    • raharatkaiseee

      Tietäkää se siellä sisäänpäin lämpiävässä päiväkoti - koulu -umpiossa, että yhdeltäkään sijaisperheeltä ei oteta lapsia pois, jollei siellä ole väkivaltaa tms. Voivat uskotella mitä tahansa, mutta väkivalta kukki vuosikausia. Myös esiintyvä ja mielistelevä jälkikasvu osallistui avittaen väkivaltaan. Joten olkaapa valppaina, kun sisäpiiriläisten lapsilla täytätte päiväkodit ja koulut.

      "Ystävät" / Otanpa yhteyttä uskontojen uhreihin!

    • kattokaameitäihmeessä

      Sijaisperheen aikuiset tyttäret osallistuivat sijoitettujen lasten kaltoin kohteluun. Esittivät kavereilleen, että muka hoitava sijoitettuja lapsia. Se ei pitänyt lainkaan paikkaansa. Nuo itsestään liikoja luulevat tyttäret auttoivat äitiään kaltoin kohtelussa. Kovia esittämään! Varokaa steinerpäiväkodit, eskarit ja steinerkoulut. Kammottavan talon tyttäret esittävät parempaa, mitä ovat. Hyi. Ovat olevinaan muita parempia ihmisiä.

    • varokaaväkivaltaa

      Mikäli kaltoin kohtelevalla sijaisperhellä on vielä sijoitettu lapsi, teen tässä julkisen lastensuojeluilmoituksen. Kyseinen steinerkoulu tietää kyllä, mistä on kyse.

      LASTENSUOJELUILMOITUS, jos lapsi asuu edelleen kaltoin kohtelevassa sijaisperheessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe