Lähes joka neljäs omakotitalo Suomessa rakentuu jo hirrestä.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsä/hirsitalot-mikkelin-asuntomessujen-vetonauloja-katso-kuvat-1.198628
Honkarakenne
10
1136
Vastaukset
- KovatRiskit
Osakehan on jo tuolta 1,25 euron pohjahinnoista noussut yhden vuoden aikana 2,68 euroon. Vuodessa nousua noin 95%:a. Onko vielä muka nousuvaraa kurssissa? Jos on pohjalta ostanut niin mikäs siinä odotellessa, jos vielä nousee, mutta riski on kova lähteä nyt vasta mukaan.
- supermeklari
Rakentaminen on suht vakaata ja Honka on hyvin sopeutunut muuttuviin markkinoihin. Sanoisin ettei ainakaan mikään riski. Jopa pientä nousuvaraa pitemmällä tätäimellä.
- Taituri55
Sisäilmakeskustelu siivittää Honkarakenteen kehitystä – yhtiö antoi positiivisen tulosvaroituksen
https://yle.fi/uutiset/3-9883098
- Viisasraha
Hienosti menee Honkarakenteella. Oletteko huomanneet, että Honkarakenteen toimitusjohtaja (Marko Saarelainen) on noussut erään toisen pienen pörssifirman (Tulikivi) suurimpien omistajien listalle?
- Sisäpiiriseuraaja
Näin tapaus Honkarakenne eteni
27-10-2016 osavuosikatsaus 1.1.–30.9.2016. Kerrottiin kovenanteista. Osakekurssi 1,34 euroa.
03-11-2016 Sistema Finance A.S. ilmoitti tekevänsä ostotarjouksen Honkarakenteen osakkeista 1,50 euroa kappale. Osakekurssi 1,73 euroon.
03-03-2017 Honkarakenne suuntasi 1,5 miljoonalla eurolla (1,5 euroa kappaleelta) osakkeita entiselle hallituksen puheenjohtajalleen. Osakekurssi 2,81 euroon.
16-02-2018 Osakekurssi 3,55 euroa.
Viisas osti Honkarakenteen osakkeita 1,34 eurolla, tuottoa 165 prosenttia tähän mennessä. Tulikivi on nyt samassa tilanteessa kuin Honkarakenne oli 27.10.16. Jokainen voi itse päättää, kannattiko Honkarakennetta ostaa 1,34 eurolla, vai 3,55 eurolla. Tulikiven suuren asiakkaan (Honkarakenne) toimitusjohtaja (Saarelainen) osti itsensä Tulikiven suurimpien omistajien listalla joulukuussa 2017. "Osta, kun sisäpiiri ostaa" pätee tässäkin. - 20000euroa
Huomasin juuri, että Honkarakenteen toimitusjohtaja (Marko Saarelainen) on ostanut joulukuussa 2017 itsensä Tulikiven suurimpien omistajien listalle. Honkarakenne on Tulikiven suurimpia asiakkaita, joten tätä vihjettä kannattaa seurata. Ostin itsekin neljällä tuhannella eurolla.
- IsoRaha
Otin Honkarakenteella 150 prosentin voitot kotiin. Nyt aion toistaa tuon nuosun ja ostaa Tulikiveä.
- Anonyymi
Inderes kertoi edellispäivänä (21.09.2021 klo 19:53), että se aloittaa Honkarakenteen seurannan. Ennen Inderesin ilmoitusta Honkarakenteen osake maksoi 6,00 euroa. Inderes antoi Honkarakenteelle suositukseksi "osta" ja tavoitehinnaksi 8,00 euroa. Eilen Honkarakenteen osake nousi 15,67 %:a 6,94 euroon ja yksi verrokeista (Tulikivi) nousi eilen 8,42 %:a. Suosittelen seuraamaan Honkarakennetta ja vielä toistaiseksi Inderesin seurannan ulkopuolella olevaa Tulikiveä lähipäivinä. Inderesin seurannan aloituksella on tapana nostaa osakekurssia voimakkaasti.
Muistakaahan muuten, että kolmen pörssipäivän kuluttua (28.9.2021) Tilastokeskus (stat) tulee julkistamaan todella hyvät pientalojen rakennusluvat. - Anonyymi
Honkarakenne 1-6kk/2021:
Liikevaihdosta 74% tulee Suomesta ja 26% viennistä (vain Venäjä mainittu).
Tulikivi 1-6kk/2021:
Liikevaihdosta 42% tulee Suomesta ja 58% viennistä (suurimmat vientimaat olivat Saksa, Venäjä, Ranska, Ruotsi ja Belgia). - Anonyymi
Enegiamääräysten vuoksi hirsi- ja kevytbetoniseinien paksuus pitäisi olla puoli metriä, mutta hyväksytään kun primäärienergian kulutusta vähentää maalämmöllä.
Ympäristöystävällisempää olis rakentaa oikeasti lämpöeristetty talo ja sitten pudottaa energiankulutus lämpöpumpulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931692
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2141359- 831298
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55962Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9854- 46832
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35799