minkä takia te olitte jääriä ja sössitte elämänne

Eikö teillä ole käsityskykyä?

Velat on velkoja ja ne pitää maksaa.
7339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hehhehheeeeh, aika heikko trolli joka on kuultu jo noin 7568 kertaa aiemminkin.

Mut vedetään silti taas vastapalloon: miksi sinä olet se isoin luuseri (velkaa tai ei) etkä vieläkään ole käsittänyt että toisten asiat ei sulle kuulu ja sun olis jo tähän hetkeen mennessä pitänyt hommata oma elämä.
Eikö sulla ole käsityskykyä.
Velat on velkoja ja niitä ei välttämättä pidä maksaa.
Timantit on ikuisi-aaa-aaa- (Cheeck) (mutta velat vanhenee 15-20 vuodessa) jotta revipä siitä hermos minä revin laskuni, watun luuseri.

Äänestä

Me otamme rahaa sieltä mistä sitä irtoaa. Tyhmät lainaajat eivät tarpeeksi hyvin tarkista taustojamme ja sehän on silloin heidän vika jos lainaavat.
Ja MEHÄN lainaamme, niin paljon kun irtoaa.
Maksamiset on sitten vähän niin ja näin. Maksetaan jos jaksetaan. Jos huvittaa.
Useimmiten ei huvita.
Kyllähän sitä kaikenlaista pikku firaapelia keksii ja ilman pankkitiliä kannattaa olla. Käteisenä kaikki rahaliikenne.
Osoite on poste restante.
Nyt ei ehdi kirjoittelemaan enempää. Laiva lähtee kohta.

Äänestä

Kun erilaiset pikavippi- ja lainafirmat suorastaan tyrkyttävät rahojaan pois niin pitäähän ne ottaa eikä takaisin maksaminen kiinnosta paskan vertaa.

Vippifirmojen ongelma, mitäs antoivat rahat pois.

Äänestä

Sairastuin vakavasti. Onko sulla itsellä mitään käsityskykyä siitä, että aina sitä velkaa ei tehdä tarkoituksella eikä kaikki elämässä mene kuten suunnittelee?

Ja mitä sä täällä roikut kyselemässä ja pilkkaamassa? Jos sulla on asiat kunnossa, niin hanki vaikka joku järkevä harrastus ja nauti elämästäsi.

Sähän voisit vaikka kierrellä yläkouluja vapaaehtoisena kertomassa nuorille, ettei pikavippejä kannata ottaa eikä velkoja jättää maksamatta. Kaikille ei nimittäin kerrota kotona ja sitten etsitään hädissään täältä neuvoja.

Äänestä

itsellä ei edes duunista saatava kuukausiliksa riitä suojaosaan niin eipä nuo velat pahemmin mitään ole muuttaneet, kun vouti ei mitään saa.

Hetken oli ainakin hauskaa tuhlata velkarahoja ja 15-20 vuoden päästä katsotaan uusiksi.

Äänestä

eikö elämä ole vapanpaa kun ei ole kellekään mitäänvelkaa.
ei niin kovista etteikömuista mistä rahat on saatu tai otettulainaksi.

se tarkoittaa kaikkihanat suljetaan jos onluottotietomerkintä.

tänäpäivänä et saa kämppää jos on merkintä.

Äänestä

Raamattu kertoo näin veloista.

Maksakaa se mitä kullekin kuuluu tai on määrätty,älkää olko kenellekkään velkaa silloin kun minä tulen takaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmetttelen kirjoitti:

Eikö teillä ole käsityskykyä?

Velat on velkoja ja ne pitää maksaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu