Mehiläisen kehittämä Hertta-veritesti huijausta ?

XXXLahtelainen

Lääkärikeskus Mehiläinen mainosti tätä Hertta Sydänkohtausriskitesti-CERTiä, uutta testiä alennettuun hintaan 125e. Se on heidän kehittämänsä uusi testi, jonka avulla sydänkohtausriskin voi nyt helposti todeta verinäytteestä. Otin sen testin, maksoin 125e ja parin viikon jälkeen tuli tulos, josta tässä lyhennys:
Matala riski.. .CERT-tuloksen perusteella hänen riskinsä saada seuraavien 10 vuoden aikana vakava sydän- ja verisuonitauteihin liityvä kohtaus on 5% ja kuolla näistä syistä 0,5% (väestössä vastaavat riskit keskimäärin 8% ja 1%)... Jos henkilöllä on diagnosoitu sepelvaltimotauti, CERT-tuloksen perusteella hänen riskinsä saada seuraavien viiden vuoden aikana sydän- tai aivoinfarkti on 6% ja riski menehtyä sydän- ja verisuonitautiperäisen kohtauksen johdosta 2% (sepelvaltimotautipotilailla vastaavat riskit keskimäärin 10% ja 4%).
Olen yli 70-vuotias ja eräs minun kaverini noin 60-vuotias mies oli samassa testissä ja kun katselimme yhdessä testien tuloksia, ne olivat täsmälleen samat!!! Tuntuu, että toinen testi oli toisen kopio. Onko joku teistä ollut samassa testissä? Oliko tulos sama?

4

4526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hertta-tiimi

      Hei Lahtelainen,
      Hertta-testi ei ole Mehiläisen kehittämä vaan suomalaisen Zora Biosciences Oy:n kehittämä testi. Testi pohjautuu yli 23000 potilaalla analysoituun aineistoon. Tulokset on julkaistu vertaisarvioiduissa lääketieteellisissä julkaisuissa arvotetuimpien kansainvälisten tutkijoiden kanssa. Testi ei siis ole humpuukia eikä huijausta vaan perustuu kovaan tieteelliseen näyttöön.

      Liittyen testin tuloksiin, voimme täsmentää seuraavaa. Testit eivät ole toistensa kopioita vaan olette saaneet saman tuloksen, eli päädyitte samaan riskiluokkaan ystäväsi kanssa. Tämä on hyvin mahdollista vaikka olettekin eri ikäisiä. Hertta-testin mittaamassa riskissä ikä ja sukupuoli eivät ole määrääviä tekijöitä, toisin kuin useissa sydänriskilaskureissa kuten esim. FINRISK-laskuri. Iästä riippumatta henkilöt voivat löytää itsensä samasta riskiluokasta. Hertta-testi luokittelee henkilöt eri riskiryhmiin tavalla, joka toimii myös LDL-kolesterolista riippumatta. Edellä mainitusta johtuen testi tuo käyttöön uuden ja paremman tavan mitata riskiä.

      Hertta-testi mittaa vakavan sydänkohtauksen riskiä. Tähän riskiin vaikuttavat elintavat, sukurasitus sekä mahdollinen lääkitys. Lukuisissa tutkimuksissamme olemme huomanneet, että kolesteroliarvot eivät kerro vakavan sydänkohtauksen riskistä. On mahdollista, että kohonneesta kolesterolista huolimatta vakavan sydänkohtauksen riski on matala ja toisin päin. Tämän vuoksi Hertta tuo lisätietoa riskistä kolesterolitestin (ja iän) lisäksi.

      Ilmeisesti olette saaneet tulokseksi matalan riskin, joten voimme onnitella teitä hyvästä tuloksesta!

    • Englanniksi_tutkimustiaa

      Laittakaa linkit näihin vertaisarvioituihin tutkimuksiin.

      Sekä niiden ulkomaalaisten labrojen sivuille, jotka myös tekevät Hertta eli CERT testiä, niin voin englanniksikin vähän opiskella asiaa.

    • Desimaalit_kehiin

      Siinä mielessä ymmärrän ketjun aloittajaa, että tutkimuksenne antaa epätarkan vaikutelman, jos se antaa vain kokonaisluvun tulokseksi, ilman desimaaleja.

      Nyt jos henkilö vaikka aloittaa Berberiinin, Statiinin tai Metformiinin käytön tai laihduttaa ja ostaa sitten UUDELLEEN CERT-testin, se saattaa näyttää edelleen samaa lukemaa, vaikka riskin onkin jo hieman vähentynyt?

      Lisäksi kaipaisin tarkempaa tietoa, miten PALJON mikäkin interventio laskee keramideja.

    • Tipimies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      158
      13561
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      75
      9823
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9182
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      41
      6789
    6. 150
      6195
    7. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      41
      5053
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      89
      4627
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      402
      1308
    Aihe