Hankintakurssi

Hintaa

Mikä on hankintakurssi osakkeelle joka on osakkeen ostamisen jälkeen erotettu alkuperäisestä yhtiöstä omaksi yhtiökseen puolet ja puolet suhteessa. Onko osakkeen hankintakurssi uuden yhtiön lähtökurssi vai puolet alkuperäisen yhtiön hankintakurssista.

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verottaja_tiennee

      Luultavasti puolet alkuperäisestä. Toinen puolisko kohdistuu siihen toiseen yhtiöön.

      Paitsi jos verottaja on laskenut nettoarvoista toisin, jolloin tiedot saa verottajalta, tai jos toinen puolikas on alkuaan jaettu emoyhtiön osinkona, jolloin hankintameno saattaa kohdistua jopa kokonaan alkuperäiseen yhtiöön.

      • Hintaa

        Luulisi että asia on noin eli puolet alkuperäisestä hankintahinnasta mutta tämä julkaisu sekoittaa asiaa. Artikkelissa käytetään termiä "todennäköisesti" eli yhtiön lähtökurssi on "ehkä" oikea hankintahintakurssi. Iso ero verotuksessa kumpi on oikea kurssi. Mistähän saisi varman tiedon.

        Tapaus on Abbot/AbbVie 1:1 https://www.nordnetblogi.fi/abbott-laboratories-abt-ja-abbvie/11/01/2013/
        ->
        "Vanhan Abbott-omistuksen perusteella saatujen AbbVien osakkeiden hankintameno on AbbVien osakkeen käypä arvo jakohetkellä KHO:n asiaa koskevan ratkaisun valossa eli käytännössä hankintameno todennäköisesti määrittyisi suomalaisen verovelvollisen tapauksessa ensimmäisen kaupankäyntipäivän painotettuna keskikurssina."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2952
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2827
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1822
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1679
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1600
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      25
      1582
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1297
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1273
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1259
    Aihe