Tervertuloa seuoihin Keuruulle!

L_Emmikki

Jämsän opistoseurojen valmistelut ovat edenneet suunnitellusti. Seurat pidetään tänä vuonna Iso Kirja -opistolla Keuruulla. Aattoseurat alkavat torstaina 20. heinäkuuta Keuruun kirkossa klo 19.
Päätoimikunnan puheenjohtaja Hannu Pönkä odottaa luottavaisin mielin seurojen alkamista. Hän kehuu innostunutta organisaatiota, joka on ottanut uudet haasteet hienosti vastaan.

Pönkä on kuullut pääsääntöisesti hyvää palautetta Jämsän opistoseurojen pitopaikan muuttumisesta. Seurojen kävijämäärä on kasvanut niin, että Jämsän opiston alue ei enää riitä seurojen järjestämiseen.

– Ihmiset ovat ymmärtäneet hyvin sen, että seurojen järjestäminen opiston alueella olisi muuttuneessa tilanteessa ollut erittäin vaikeaa. Olisimme joutuneet majoittamaan suuren väkimäärän etäalueelle noin yhdeksän kilometrin päähän Jämsänkoskelle.

Pönkä muistuttaa, että seurojen pääsisältö ei muutu.

– Saamme tänäkin kesänä kuunnella Jumalan sanaa ja tavata matkaystäviä. Vain ulkoiset puitteet paranevat. Kaikki mahtuvat lähialueelle majoittumaan, ja tilaa on myös keskuskentällä hyvin. Sateella on mahdollisuus ruokailla teltassa.

SEURAVIERAILLE TIEDOKSI:

- Seurakenttä avataan torstaina kello 10
- Majoitusalueelle voidaan sijoittaa yksi auto majoitusyksikköä kohden. Muut autot ohjataan pysäköintialueelle.
- Opistoseurojen järjestelyorganisaatio toivoo, että seura-alueelle majoittuvat suorittavat kenttämaksun etukäteen täällä. Ennakkoon maksaminen nopeuttaa leiriytymistä ja on myös viisi euroa edullisempi kuin jos kenttämaksun maksaa alueelle saavuttaessa.
- Kenttämaksu sisältää suihkujen käytön veloituksetta (ks. kartta suihkupaikoista alla). Risteyksessä 16 olevassa WC-/suihkurakennuksessa olevat suihkut ovat seuravieraiden käytössä seurojen ajan klo 6–24. Liikenne- ja turvallisuustoimiston läheisyydessä olevassa B-talossa olevat suihkut ovat seuravieraiden käytössä seurojen ajan vuoropäivin seuraavasti: naiset: torstaina ja lauantaina, miehet: perjantaina ja sunnuntaina.
- Opistoseurojen päiväkävijöiden pysäköinti on maksutonta.
- Kaikissa toimipisteissä käyvät maksuvälineinä yleisimmät pankki- ja luottokortit. Suosittelemme käyttämään pääasiassa korttimaksua.
- Sisämajoitusta ei tänä kesänä ole tarjolla seuraorganisaation kautta.
- Seura-alueelle ei saa tuoda lemmikkejä.

8

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jämsästä

      Keuruulla vahvistetaan VAIN ME -oppia. Epäuskoiset helvettiin!

      • jäikuinjämsänukkojunasta

        Totta turiset. Epäuskoiset voisivat tulla Sanan äärelle ja jos Jumala auttaa, niin voisivat saada voimaa parannuksen tekoon ja siirtyä uskovaisten leiriin. Koskee myös vapaitten suuntien omavanhurskaita, jotka luulottelevat olevansa uskovaisia.


      • Arvailua
        jäikuinjämsänukkojunasta kirjoitti:

        Totta turiset. Epäuskoiset voisivat tulla Sanan äärelle ja jos Jumala auttaa, niin voisivat saada voimaa parannuksen tekoon ja siirtyä uskovaisten leiriin. Koskee myös vapaitten suuntien omavanhurskaita, jotka luulottelevat olevansa uskovaisia.

        VAIN ME kelpaamme Jumalalle.

        VAIN ME voimme antaa synnit anteeksi.

        VAIN ME muodostamme Jumalan valtakunnan.

        Arvaa, minkä joukon omavanhurskautta.


      • missäedesjärki
        jäikuinjämsänukkojunasta kirjoitti:

        Totta turiset. Epäuskoiset voisivat tulla Sanan äärelle ja jos Jumala auttaa, niin voisivat saada voimaa parannuksen tekoon ja siirtyä uskovaisten leiriin. Koskee myös vapaitten suuntien omavanhurskaita, jotka luulottelevat olevansa uskovaisia.

        Eli ihan sama on ajattelu kuin itsellä kauan sitten, veeälpatu nauroi kun kerroin uskostani!!

        kunhan ei vaan ukolle naurettaisi sitetn siellä lopputulillä!


    • sisäpiiriseuraseon

      Ei näitä veeällien järjenjuoksua voi käsittää...siis ei mitään lookisuutta mitä teitä vaivaa, miettikää siellä keuruulla edes sitä ja jättäkää ne kysmymiset ...saanko minäkin vielä uskoa..vähemmälle.

      • en.ymmärrä

        ""Ei näitä veeällien järjenjuoksua voi käsittää.""

        Vanhoillislestadiolaisilla järjenjuoksu.

        ???


    • Vastoin järjestäjien neuvoa me kehotamme käyttämään käteistä maksamisessa.
      Se on turvallisinta näinä lopun aikoina.

    • 0009998

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      151
      4503
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      186
      3083
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      97
      2753
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      21
      2753
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      132
      2495
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      34
      2004
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1986
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1845
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      12
      1809
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1099
    Aihe