Päivä Venetsiassa, vinkkejä

italianotar

Hei!

Tarkoituksena olisi lähteä ensi kuussa Italiaan. Tukipaikkana Milano, josta tarkoituksena olisi käydä mm. Venetsiassa päiväseltään.

Kuinka paljon on hyvä varata aikaa yleisesti Venetsian pääkohteiden kiertämiseen ja muuhun hengailuun? Tarkoituksena on matkata Venetsiaan Junalla siten, että aikaisin aamulla lähtisimme kohti Venetsiaa ja illan junalla takaisin.

Kaikki vinkit nähtävyyksiin, kulkutapoihin jne otettaan mielellään vastaan!

12

960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyviä_neuvoja
    • käymisenarvoinen

      Menet junalla niin juna-aseman läheltä kun kävelet sillan yli vasemmalle löydät sieltä Cannaregio -alueen, jossa on muutenkin edullisempaa kuin esim. San Marcon aukion luona. Myös syöminen on edullisempaa Cannaregion alueella ja jäätelöä voi vielä löytää 1, 50e. Cannaregion alueelta voit kävellä mm. Rialton sillalle ja San marcolle asti jos jaksaa. Muita vaihtoehtoja voisi olla vaporetto venebussi. Nähtävää on paljon jo pelkästään juna-aseman luona löytyy useita siltoja, kirkkoja ja myös vihreä puisto

    • staiattenta

      Ole varovainen. Milanossa on paljon muslimeja ja hyökkäyksiä!

      • Eioleollut

        Kerrotko nyt muutamasta viimeisestä hyökkäyksestä?


      • Pari_esimerkkiä

        Pari kertaa puukon kanssa heiluneet rautatieasemalla tänä kesänä. On kyllä poistettu jo maasta nämä sankarit.


    • viimekesa

      Rialton silta, Markuksen tori ja kirkko. Kirkkoon voi olla pitkä jono, kuten muihinkin turistipaikkoihin. Taidenäyttelyjä, Hemingwayn baari. Gondoli-ajelu.
      Hyvät kengät, hellehattu ja vesipullo ovat parhaat ystäväsi.

    • 8765

      Koko Venetsia on sinällään nähtävyys, kauttaaltaan kaunis ulkoilmamuseo.
      Turisteja on aivan valtavasti, ja Elokuussa kuumuus on yleensä läkähdyttävä.

    • Nermola

      Venetsia on siitä ihana paikka että kun saavut paikan päälle, tekee vaan mieli istuskella piazzoilla, juoda viiniä ja syödä ilmakuivattuja kinkkuja ja mozzarellaa. Siitä tunnelmasta nauttiessa suunnitelmat tuppaa unohtua. Jos haluatte pari päänähtävyyttä niin varmaan tosiaan Rialton silta ja San Marcon tori mitkä taidettiinkin jo ylempänä mainita.

      Onko teillä aikaa matkustella enemmänkin ympäri pohjois-Italiaa? Jos rakastutte alueeseen enemmänkin niin miksei sinne muuttaisi? Tässä jutussa kerrotaan miten italialaisen kylä pormestari maksaa 2000e jokaiselle kylään muuttavalle :) https://dreamworkandtravel.com/living-abroad-bormida/ Tottakai silloin tarvitsee varmaan tehdä töitä netin kautta tai muuta koska kylässä ei varmaan ole kauheasti töitä muuten tarjolla

    • Nepparinen

      Venetsia on aivan upea paikka, hienoa että pääsette käymään siellä. Itselle on käynyt niin että tekee vaan mieli istuskella piazzalla ja juoda viiniä ja syödä ilmakuivattuja kinkkuja ja juustoja. Jos pari nähtävyyttä haluaa käydä niin varmaan juuri tuo Rialton silta ja San Marcon tori mitkä taidettiinkin jo tuolla yläpuolella mainita.

      Ehdittekö matkustella enemmänkin pohjois-Italiassa? Mitäs jos sinne jopa muuttaisi? Tässä on juttu siitä miten italialaisen kylän pormestari maksaa 2000e niille jotka muuttaa heidän kyläänsä ja laskee vuokran jopa 50 euroon kuussa. https://dreamworkandtravel.com/living-abroad-bormida/ Toki töitä pitäisi varmaan tehdä netin kautta koska en tiedä paljonko tuolla olisi työmahdollisuuksia.

    • Satunnainen-matkailija

      Älä unohda Muranoa ja Duranoa! Ovat lyhyen vesibussimatkan päässä Venetsiasta. Päivässä ehtii hyvin tutustua kumpaankin, sillee päällisin puolin.
      Murano on maailmantunnettu upeista lasiveistoksistaan ja Durano värikkäistä pienistä rakennuksistaan kanaalin varressa ...niinku aikuisten Legoland :)

    • Viaggiatore

      Yhden kerran käynyt kesäaikaan Venetsiassa ja oli tukahduttavan kuuma,vesi haisi ja turisteja niin paljon että jonottaa sai joka paikkaan. Siitä viisastuneena 2 muuta kertaa olen käynyt siellä pääsiäisen aikaan. Ei ruuhkaa,ilma ja vesi eivät haise. Kevät on paras aika tutustua Venetsiaan

    • Faijahommia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      154
      4116
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1755
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1013
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      911
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      886
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      869
    Aihe