Ruotsissa pulaa kätilöistä: synnyttäjiä Suomeen

AntakaaTilaa

Suomalaisten on jo aika luopua omista monilapsihaaveistaan:

Ruotsia vaivaa kätilökato, uutisoi Expressen. Paikoin työvoimapula on äitynyt niin pahaksi, että raskaana olevia naisia on jouduttu passittamaan Suomeen synnyttämään, lehti kertoo.

Lehden mukaan etenkin kesäkuukaudet ovat pahentaneet tilannetta, sillä synnyttäjiä on ollut paljon ympäri maata.

Expressenin mukaan raskaana olevia naisia onkin jouduttu siirtämään toisiin sairaanhoitopiireihin ja joissain tapauksissa jopa Suomeen saakka.

Eräässä tapauksessa nainen jouduttiin lähettämään Taalainmaalta Turkuun, kun hoitopaikkaa ei ruotsista löytynyt kuuden tunninkaan etsintöjen jälkeen, lehti kertoo. Naisia kerrotaan lähetetyn Suomeen myös ainakin Uppsalasta.

https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/expressen-ruotsissa-pulaa-katiloista-naisia-passitettu-suomeen-synnyttamaan/6509238

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajattele

      Ruotsalaisen Petra Vinberg Linderin jakama kuva veren tahrimista housuista kiteyttää hyvin sen, millaista kätilön työ todellisuudessa voi oikein olla. Nainen kertoo työvuoronsa olleen todella kiireinen, ja yön aikana hän oli saattanut maailmaan kolme vauvaa. Työvuoron aikana hän ei olisi voinut kuvitellakaan pitävänsä ruokataukoa, saati sitten käyvänsä vessassa.

      https://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/petra-julkaisi-silmia-avaavan-kuvan-katilon-tyosta-asiat-menevat-koko-ajan-pahempaan-suuntaan/6510332

      • AnnaTilaa

        Synnyttäjät Suomen sairaaloihin löytyvät helposti vaikka synnytysaallon ruuhkauttamasta Ruotsista:

        Wiktoria Ahlin, 25, kiidätettiin reilu viikko sitten helikopterilla Uppsalasta Turun yliopistolliseen sairaalan keskososastolle, sillä hänen synnytyksensä pelättiin alkavan ennenaikaisesti eikä Uppsalan sairaalassa ollut tilaa.

        Vain pieni osa hoitajista puhuu ruotsia, joten kommunikointi henkilökunnan kanssa on välillä hankalaa. Ahlen ja hänen miehensä Linus osaavat kyllä englantia, mutta sairaalatermejä on vaikea ymmärtää vieraalla kielellä.

        Myös epätietoisuus tulevasta ahdistaa. Wiktorian lapsivesi alkoi vuotaa reilu viikko sitten, mutta laskettu aika on vasta marraskuussa. Synnytys saattaa alkaa hetkenä minä hyvänsä tai vasta kuukausien päästä. Ahlen ei myöskään tiedä, milloin hän pääsee palaamaan Uppsalaan.

        – Päivät ovat todella pitkiä. Me vain odotamme ja odotamme, hän kertoo MTV Uutisille.

        Hoitajien ystävällinen ja ymmärtäväinen suhtautuminen on kuitenkin helpottanut Ahlenin oloa vieraassa maassa. Hän kertoo olevansa todella tyytyväinen saamaansa hoitoon.

        – Hoitajat ovat olleet aivan fantastisia. Heillä todella on aikaa potilaille, hän kiittelee.

        https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/turun-keskososastolle-kiidatetty-wiktoria-kiittelee-hoitajiaan-ruotsissa-en-paasisi-nain-usein-ultraan/6523768#gs.eoRnuVw


    • KauhunSyksy

      Afganistanilaisen perheen käännytys johti Jyväskylässä maanantaina 4.9.2017 mielenosoitukseen ja käynnisti samalla poliisin suuroperaation. Kyseessä olevaan afgaaniperheeseen kuuluu isä, äiti ja kahdeksan kuukauden ikäinen lapsi. Sinä suomalainen teet monta lasta, afgaaniperhe lennätetään lentokoneella Afganistaniin imeväisikäisen vauvan kanssa. Tänne ei mahtunut.

      https://yle.fi/uutiset/3-9815137

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      69
      4313
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      68
      4158
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3572
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3143
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2812
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2572
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2354
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      25
      1491
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1292
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      75
      1079
    Aihe