Malli on eri jo noissa vuosimalleissa (nuo vuosimallit esimerkkinä)... Miten nuo teknisesti eroavat? Nettimotossa on tarjossa alle sata ajettuja kumpaakin vuosimallia, hinta 1300€-2000€. Kumpaan kannattaisi ryhtyä vai ei kumpaankaan :-)
GTR -89 vs. -98
5
262
Vastaukset
- viis16
vielä jatkan... kokemusta ei pyöristä ole käytännössä juuri mitään. 1500 km tälle kesälle kyykkypyörällä, ei muuta. Nyt vain haluttaisi kokeilla edullista matkapyörää...
- Jutustelija1
Kyllä ne aika samaa vanhaa tyyliä edustaa, en suosittele kumpaakaan. Ei ollut paras aikanaan ja nyt vanhana ongelmat kasaantuu. Osta mieluummin vaikka Yamaha FJR 1300 alkupään malli, se oli tullessaan moderni matkapyörä ja hyvä laite. Lisäksi on sen verran nuorempi että säkällä saat vielä kasassa olevankin vaikka on niilläkin jo ikää.
- Vuodesta1976motoillut
En tiedä miten ne eroavat. Mutta niissä vanhemmissa imuventtiilit alkavat kantaa ja jos ei huolehdi venttilivälysten säädöstä tulee kansiremontti. Mikä näihin onkin moniin tehty . Kawassa on parempi kate kuin FJR:ssä mutta on FJR muuten huomattavasti uudempaa suunnittelua. Ei kawakaan mikään huono ajettava ole mutta se 45 lisä kaakkia...... ainakin niissä vanhemmissa on selkeä kardaanihissi(siis kawoissa)
Jos etsit edullista matkapyörää niin osta yamaha 900 diversion ei lopu ajamalla . Sekin on yheksänkytluvun suunnittelua. Mulla on nyt diversion (aj 160t) ja ennen sitä oli 05 mallin FJR . Olihan se melkoinen kulttuuri shokki hypätä XJ:n sarviin FJR:n jälkeen. Mutta 30t km:n jälkeen siihen on jo tottunut ja alkanut jopa tykkäämään . Jos olis varaa niin ostaisin taas uudemman FJR:n mutta kun täällä pääkaupunkiseudulla kaikki rahat menee asumiseen Kele...- viis16
Nettimoton halvin FJR 4200 euroa... On kuitenkin aikalailla kalliimpi... Minkähänlainen Yamaha FJ??? Samoissa alle kahden tonnin kulkineista kyse...
Vielä Kawoista... Onko se venttiilien säätö iso juttu jos ei muita murheita ole???
- Nowiiisi
Itselläni on vm. -88 GTR, jossa kilometrejä noin 160tkm. Olen sillä muutaman vuoden ajellut ja reilu kymppitonnin. Ei ole ollut mitään vikoja ja tuo venttiilien säätö on ihan tavallinen homma, jos niitä on ennenkin tehnyt, vaikka vanhemmissa autoissa. Vähän näppäryyttä vaatii venttiilikopan kannen takaisin paikalleen saaminen. Venttiileissä ei ole mitään säätöpaloja, vaikka joku niin minullekin sanoi. Eli vain rakotulkki ja muut työkalut siihen tarvii.
Omasta mielestäni mukava, jämäkkä ja tehokas pyörä ajeltavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136965Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1064700L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa493952TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133334Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6742001Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2251376- 661338
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551283Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521277Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12962