Tarvitsen hyvät värikynät piirtämiseen!

nuoritaiteilija

Moi!

Olen 13-vuotias ja tykkään piirtää paljon ja minun mielestä osaan piirtää aika hyvin :'D Haluaisin ostaa hyviä värikyniä, mutta en tiedä mitkä olisi hyviä. Kyniä käyttäisin piirtämiseen (muotokuviin, silmien piirtelyyn ja muuhun randomiin)
Omistan jo monta kymmentä promarkkeria ja brushmarkkeria sekä muita random tusseja, mutta haluaisin ostaa myös hyvät värikynät, jotta voisin piirtää noita muotokuvia.

Oon kuullu paljon hyvää prismacoloreista ja niiden jälki näyttää upealta, mutta mä en löydä mitään sivustoa mikä myisi niitä suomeen. :(

Niitä varmaan saisi tilattua Ebaysta tai Amazonista, mutta postitus ja tulli varmaankin maksaa paljon. Tiedän, että
jos ostaa Amazon uk:stä ei tule tulleja, mutta kerran kun tilasin sieltä maksoi postitus oli 10€ eikä tuote koskaan tullut. (sain rahat takaisin)

Toisena vaihtoehtona ajattelin Faber-castell polychromos värikyniä. Niilläkin näyttää tulevan kaunista jälkeä ja varmaan paljon halvempiakin kuin prismacolor kynät!

Haluisin kysyä että onko kellään mitään kokemusta näistä värikyneistä tai onko kellään mitään muuta hyviä kyniä jota voisi suositella?

Ja jos mahdollista olisi kiva saada myös linkkejä hyviin kauppohin jotka myy hyviä värikyniä kohtuu hinnalla. :)

Sori jos meni väärään osioon tai jos kysymykseni ovat epäselviä!! Ensimmäistä kertaa kysyn jotain täällä xD
Kiitos jo etukäteen! :'D

5

13283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskustelussa http://keskustelu.suomi24.fi/t/14897047/hyvat-varikynat kerromme keskihintaisista ja mainitsemme kalliimpia. Faber-Castell Polychromos, Caran d'Ache Pablo ja Caran d'Ache Luminance 6901 ovat parhaita jos rahaa on rajattomasti. Vähän laihemmalle lompakolle hyviä vaihtoehtoja ovat Bruynzeel Expression, Derwent Watercolour, Koh-i-noor Hardtmuth Polycolor ja Staedtler Karat.

      Jos englannin kieli taittuu niin vilkaisepa Hiskin arvioita sivulta http://www.wetcanvas.com/forums/showthread.php?t=1409765

      Kokemusta Hiskillä on vuodesta 1963 asti ja vakava keräilyhimo taisi herätä kesällä 1988.

      • Muotokuvissa lienee tarvetta ruskehtaville sävyille, ihonväreille (engl. flesh) ja kirkasta himmeämmille pinkeille. Tässä mielessä tämä indonesialainen Faber-Castell voisi olla oikeinkin hyvä valinta ellet pane painoa valonkestävyydelle: https://toimistotarviketukku.fi/faber-castell-ekovarikynat-60-kpl-pak#reviews

        60 värin Faber-Castell Polychromos -rasia ei oikein istu muotokuviin vaan niihin riittää vasta täysi 120 värin valikoima. Kynät liukuvat paperilla erittäin sileästi ja valonkestävyys kuuluu parhaisiin. Värikartta on tässä: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/06/a7/79/06a779968df934618a85db531c39482a.jpg

        Verkkokauppa myy FCPolychromosta ja yhtä ja toista muutakin:

        https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/4704c/Varikynat

        Derwent Coloursoftia sanotaan samettisen pehmeäksi mutta se ei liu'u paperilla yhtä sileästi kuin FCPoly. Derwent Inktense on vesiliukoinen eikä pääse oikeuksiinsa ilman vedellä laveerausta. Derwent Artists on myös hivenen kovan ja tahmean tuntuinen ainakin jos piirtäjällä on "raskas käsi". Derwent Drawing on 24 värin valikoima josta on tarkoituksella jätetty pois kaikki kirkkaat sävyt - se voisi sopia muotokuviin yhdessä 24 tai 36 värin Artists-rasian kanssa. "Kermamainen koostumus" on kylläkin tyypillinen höpöfraasi jolla ei ole järkevää merkitystä.

        Caran d'Achella on kaksikin isoa valikoimaa joista Luminance 6901:n värivalikoima on erikoisen sopiva muotokuviin ja valonkestävyys vielä parempi kuin FCPolylla. En tiedä mistä Tempera on löytänyt ilmaisun "öljymäisen pehmeä" mutta kynät eivät ole erityisen kovia eivätkä erityisen pehmeitä. Pablo on yleiskäyttöisempi ja värivalikoimassa painottuvat kirkkaat sävyt ja lämpimät ruskeat. Caran d'Acheja on kaupan myös yksitellen.

        http://www.tempera.com/shop/contents/fi/d242_Varikynat_taiteilijalaatu.html

        Luminance 6901 värikartta: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/b9/aa/d2/b9aad2b8fa36a34e88a8fb0f41c3a6bd.jpg

        Pablo värikartta: http://www.pencils4artists.co.uk/Files/74794/Img/16/Caran-DAche-Pablo.jpg


    • nuoritaiteilija

      Kiitos paljon vastauksista!! Päätin, että ostan faber-castell kynät kun kuulemma ovat noin hyviä ja sopivat muotokuvien piirtämiseen :)

    • Anonyymi

      Minä suosittelen bruynzeel nimisiä värikyniä ja posca varikyniä niillä tulee hyvää jälkeä suosittelen kaikille jotka tarvitsee hyviä kyniä. 👍

    • Anonyymi

      Bruynzeel näytti nettitesteissä saavan aika huonoot pisteet, kannattaa käydä kaikkien värien testi läpi youtubesta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2294
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1519
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1309
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1275
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1265
    Aihe