Sahuria Suomussalmella?

Olisi tarve sahauttaa omaa puutavaraa, mutta onko Suomussalmella sahuriyrittäjää, joka tällaista työtä tekee?
82524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Koestis kassu lahermassa.

Äänestä

Miten kun google löytää sahuri K Koistisen Kajaanista? Onko sama yrittäjä? Mikä on Koestis Kassun oekea nimi?

Äänestä
  • Kaarlo Koistinen .

    Äänestä

Ei kannata. Ei niistä saa rakentaa. Korkeintaan paskahuussin. Kysy vaikka kunnasta.

Äänestä

Sääntösuomi, tarkistapa faktat.

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsä/oman-metsän-puita-saa-sahauttaa-ilman-ce-merkkiä-1.42093

http://www.sahayrittajat.fi/ce-ja-lujuuslajittelu
...Rahtisahauksella tuotettu rakennustavara ei tarvitse CE-merkkiä.
Tämä tarkoittaa sitä, että rakennuttajan omasta puusta valmistettu ja omaan käyttöön, oman pientalon tai vastaavan rakentamiseen käytettyä sahatavaraa ei tarvitse CE -merkitä. Rakennuttaja, joka käyttää omaa puuta voi sahauttaa niistä rakennustuotteet, joko omalla tontilla tai missä tahansa sijaitsevalla sahalla.
Tämä linjaus piensahauksen osalta on hyväksytty EU:ssa ja Suomen Ympäristöministeriössä.

Äänestä

Hossassa ja Selekoskyllällä on sahurit joilla on kiinteät laitteet.

Äänestä

Voihan vittu, miten se puutavara siitä paranee jos se jossain massasahalla sahataan ja isketään CE-leima kylkeen verrattuna siihen, että wanhan ajan hyvä sahuri sahaa hitaasti kasvaneesta puusta huolella laatutavaraa?

Äänestä

Missä on Hinuri Pentti ?
Auts tiks tiks :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistäsahuri kirjoitti:

Olisi tarve sahauttaa omaa puutavaraa, mutta onko Suomussalmella sahuriyrittäjää, joka tällaista työtä tekee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu