Kuukautiset eivät lopu

Milla1234

Hei! Olen kohta 49-vuotias nainen. Yleensä minulla on ollut säännöllinen kierto ja olen pitänyt siitä kirjaa. Muutamaan kuukauteen en ole pitänyt (huonoa tuuria) ja nyt olen vuotanut jo kolme viikkoa. Viime lauantaina oli sellainen kuukautisten alkamiskipufiilis. Ehkä tämä alkoi ovulaatiotiputteluvuotona ja nyt kuukautiset eivät ota loppuakseen esim. keltarauhashormonin vähenemisen vuoksi? Kai tästä pitää varata aika gynelle.

Onko vastaavia kokemuksia?

4

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näintäälläkin

      Kyllä ihan normalia tuon ikäisenä, että voi tulla noita monen viikon kestäviä vuotoja. Minullakin ollut pari kertaa 4 vko kestävä vuoto. Kyllä se siitä saattaa rauhoittua kohta. Ei mitään kuitenkaan lääkäri löytänyt hälyttävää. Ja meidän ikäisillä (minä 47v) tuskin enää mitän ovulaatiota tapahtuu. Eli ihan normaalia on. MInä sain yhden kerran keltarauhashormonia gynekologilta. Söin yhden satsin, en enempää. Nyt taas kuukautiset täysin normaalit, kestää 5 vrk mutta vuoto aivan järkyttävän runsasta. Joskun on niinkin, että vuoto tulee sen noin 4-5 vrk sitten on muutaman päivän tauko ja taas alkaa tiputteluna. Tällaista tää on ennenkuin kokonaan loppuu :)

      • Muorimenisieneen

        "Meidän ikäisillä tuskin ovulaatiota tapahtuu", niin minäkin luulin , mutta tulin raskaaksi 48v. Kaikenlaisia kuukautishäiriöitä oli sitä ennen ja gyne jolla kävin ultrassa piti myös raskauden mahdollusuutta epätodennäköisenä. Ihan kivaa nyt sitten vaihdevuosissa hikoilla kiukuttelevan nassikan kanssa.


      • fhhfdhfdhdh
        Muorimenisieneen kirjoitti:

        "Meidän ikäisillä tuskin ovulaatiota tapahtuu", niin minäkin luulin , mutta tulin raskaaksi 48v. Kaikenlaisia kuukautishäiriöitä oli sitä ennen ja gyne jolla kävin ultrassa piti myös raskauden mahdollusuutta epätodennäköisenä. Ihan kivaa nyt sitten vaihdevuosissa hikoilla kiukuttelevan nassikan kanssa.

        Raskaaksi tulemisen todennäköisyys alkaa kuitenkin olla häviävän pieni lähellä viittäkymmentä. Pelkkä irtoava munasolu ei takaa raskautta. Myös keltarauhasen vajaatoiminta on hyvin yleistä. Eri raskaus ei vaan jatku. Munasolut ovat yhtä vanhoja kuin nainenkin, ja mitä vähemmän niitä on jäljellä, sitä huonompi niiden laatu on. Toki joku ihme saa lapsen vanhemmalla iällä, mutta siinä on jo kaikkien muidenkin komplikaatioiden riski kohonnut (verenpaineiden, verensokereiden ja maksa-arvojen nousu ym.).


    • Milla1234

      Kiitos vastauksesta! Nyt näyttää siltä, että vuoto lakkasi. En ehkä ryntää kiireellä gynelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5355
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      197
      5041
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3511
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3018
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      31
      2418
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      36
      2300
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      260
      1857
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1501
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      89
      1399
    10. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      109
      1398
    Aihe