Kuukautiset eivät lopu

Milla1234

Hei! Olen kohta 49-vuotias nainen. Yleensä minulla on ollut säännöllinen kierto ja olen pitänyt siitä kirjaa. Muutamaan kuukauteen en ole pitänyt (huonoa tuuria) ja nyt olen vuotanut jo kolme viikkoa. Viime lauantaina oli sellainen kuukautisten alkamiskipufiilis. Ehkä tämä alkoi ovulaatiotiputteluvuotona ja nyt kuukautiset eivät ota loppuakseen esim. keltarauhashormonin vähenemisen vuoksi? Kai tästä pitää varata aika gynelle.

Onko vastaavia kokemuksia?

4

537

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näintäälläkin

      Kyllä ihan normalia tuon ikäisenä, että voi tulla noita monen viikon kestäviä vuotoja. Minullakin ollut pari kertaa 4 vko kestävä vuoto. Kyllä se siitä saattaa rauhoittua kohta. Ei mitään kuitenkaan lääkäri löytänyt hälyttävää. Ja meidän ikäisillä (minä 47v) tuskin enää mitän ovulaatiota tapahtuu. Eli ihan normaalia on. MInä sain yhden kerran keltarauhashormonia gynekologilta. Söin yhden satsin, en enempää. Nyt taas kuukautiset täysin normaalit, kestää 5 vrk mutta vuoto aivan järkyttävän runsasta. Joskun on niinkin, että vuoto tulee sen noin 4-5 vrk sitten on muutaman päivän tauko ja taas alkaa tiputteluna. Tällaista tää on ennenkuin kokonaan loppuu :)

      • Muorimenisieneen

        "Meidän ikäisillä tuskin ovulaatiota tapahtuu", niin minäkin luulin , mutta tulin raskaaksi 48v. Kaikenlaisia kuukautishäiriöitä oli sitä ennen ja gyne jolla kävin ultrassa piti myös raskauden mahdollusuutta epätodennäköisenä. Ihan kivaa nyt sitten vaihdevuosissa hikoilla kiukuttelevan nassikan kanssa.


      • fhhfdhfdhdh
        Muorimenisieneen kirjoitti:

        "Meidän ikäisillä tuskin ovulaatiota tapahtuu", niin minäkin luulin , mutta tulin raskaaksi 48v. Kaikenlaisia kuukautishäiriöitä oli sitä ennen ja gyne jolla kävin ultrassa piti myös raskauden mahdollusuutta epätodennäköisenä. Ihan kivaa nyt sitten vaihdevuosissa hikoilla kiukuttelevan nassikan kanssa.

        Raskaaksi tulemisen todennäköisyys alkaa kuitenkin olla häviävän pieni lähellä viittäkymmentä. Pelkkä irtoava munasolu ei takaa raskautta. Myös keltarauhasen vajaatoiminta on hyvin yleistä. Eri raskaus ei vaan jatku. Munasolut ovat yhtä vanhoja kuin nainenkin, ja mitä vähemmän niitä on jäljellä, sitä huonompi niiden laatu on. Toki joku ihme saa lapsen vanhemmalla iällä, mutta siinä on jo kaikkien muidenkin komplikaatioiden riski kohonnut (verenpaineiden, verensokereiden ja maksa-arvojen nousu ym.).


    • Milla1234

      Kiitos vastauksesta! Nyt näyttää siltä, että vuoto lakkasi. En ehkä ryntää kiireellä gynelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe