Lukko sekaisin

thefutureklippert

Kertokaahan, että millä ihmeen tavalla jotkut saavat ulko-oven lukon sillä tavalla sekaisin, että sinne ei avain tahdo mennä, ja se vielä jää jumiinkin sinne? Mukava siinä ovella alkaa vääntelemään niitä klippejä oikeaan asentoon.

6

3332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerrostalontavat

      Sama asia raivostuttaa minuakin. Minä asun kerrostalossa jossa ulko-ovet ovat aina lukittu. Ovi on pakko aina avata avaimella kun menee sisälle,kun lukko on aina solmussa niin kyllä se kysyy hermoja.

    • KuhmonJuuso

      Mie vemputan sinne, ni ei aukee kelleen.

    • NickNailer

      "Parhaat" pistävät lukkoon pikaliimaa.

    • Muista_huoltaa_lukot

      Asukkaat tuhoavat hiljalleen lukon avaamalla oven avaimesta vetämällä. Siinä kuluu avain ja varsinkin lukkopesän haittalevyt kuluvat ja alkavat jumittaa vähitellen. Kun avain ei enää toimikaan lukossa, niin siinä se huuto vasta alkaakin. Jumituksista kannattaa ilmoittaa huoltoyhtiöön, jotta he käyvät tarkistamassa lukot ja tilaavat tarvittaessa lukkosepän lukkoja huoltamaan.

      Kerrostalossa lukot on syytä tarkistuttaa lukkosepällä kerran vuodessa. Huoltoyhtiö laittaa lukkoon rasvaa silloin tällöin, mutta jos sekin rasva on jäykkää vaseliinia, niin talvipakkasella lukon toiminta on tahmeaa ja ovi saattaa jäädä auki, kun ovipumppu ei jaksa vetää lukkoa kiinni.

      Lukkoseppä huoltaa meillä lukot vuosittain ja vaihtaa haittalevyt tarvittaessa. Huollossa lukkoa joutuu säätämään, sillä haittoja ei voi laittaa tiukkaan pakettiin. Systeemiin on jätettävä pieni toleranssi, jotta huolletussa avainpesässä toimii niin kuluneet vanhat avaimet kuin uudet juuri sorvista tulleet avaimetkin.

      Olemme siirtymässä yhteisten tilojen sähköiseen lukitukseen, jolloin tämä ulko-oven avaaminen avaimesta vetämällä ei enää onnistu. Taloyhtiön ulko-ovien asennuksissa on usein toleranssit suuret, jolloin lukon takalukitus ei toimikaan ja oven saa helposti auki jopa rautalangan pätkällä. Suojaraudat lukon suojaksi eivät paljoa maksa.

    • haittalevy

      Se on helppoa, avainta pois vedettäessä samalla hieman kierrellään avainta edestakaisin :) Samalla konstilla saa avaimen menemään sekaisin olevaan lukkoon.

      • 3frtgyh

        Niin, normaalia on, että lukko on hieman sekaisin, ja sillä tavalla pienellä keinuliikkeellä se aukeaa yleensä helposti. Välillä näin ei kuitenkaan olekaan, että kevyt keinuliike auttaisi, vaan avain jää heti pesään jumiin, jos sitä keinutusta yrittää samalla työntäen avainta lukkoon :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3817
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1492
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      14
      1356
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1263
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1011
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      928
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe