Kertokaahan, että millä ihmeen tavalla jotkut saavat ulko-oven lukon sillä tavalla sekaisin, että sinne ei avain tahdo mennä, ja se vielä jää jumiinkin sinne? Mukava siinä ovella alkaa vääntelemään niitä klippejä oikeaan asentoon.
Lukko sekaisin
6
3170
Vastaukset
- Kerrostalontavat
Sama asia raivostuttaa minuakin. Minä asun kerrostalossa jossa ulko-ovet ovat aina lukittu. Ovi on pakko aina avata avaimella kun menee sisälle,kun lukko on aina solmussa niin kyllä se kysyy hermoja.
- KuhmonJuuso
Mie vemputan sinne, ni ei aukee kelleen.
- NickNailer
"Parhaat" pistävät lukkoon pikaliimaa.
- Muista_huoltaa_lukot
Asukkaat tuhoavat hiljalleen lukon avaamalla oven avaimesta vetämällä. Siinä kuluu avain ja varsinkin lukkopesän haittalevyt kuluvat ja alkavat jumittaa vähitellen. Kun avain ei enää toimikaan lukossa, niin siinä se huuto vasta alkaakin. Jumituksista kannattaa ilmoittaa huoltoyhtiöön, jotta he käyvät tarkistamassa lukot ja tilaavat tarvittaessa lukkosepän lukkoja huoltamaan.
Kerrostalossa lukot on syytä tarkistuttaa lukkosepällä kerran vuodessa. Huoltoyhtiö laittaa lukkoon rasvaa silloin tällöin, mutta jos sekin rasva on jäykkää vaseliinia, niin talvipakkasella lukon toiminta on tahmeaa ja ovi saattaa jäädä auki, kun ovipumppu ei jaksa vetää lukkoa kiinni.
Lukkoseppä huoltaa meillä lukot vuosittain ja vaihtaa haittalevyt tarvittaessa. Huollossa lukkoa joutuu säätämään, sillä haittoja ei voi laittaa tiukkaan pakettiin. Systeemiin on jätettävä pieni toleranssi, jotta huolletussa avainpesässä toimii niin kuluneet vanhat avaimet kuin uudet juuri sorvista tulleet avaimetkin.
Olemme siirtymässä yhteisten tilojen sähköiseen lukitukseen, jolloin tämä ulko-oven avaaminen avaimesta vetämällä ei enää onnistu. Taloyhtiön ulko-ovien asennuksissa on usein toleranssit suuret, jolloin lukon takalukitus ei toimikaan ja oven saa helposti auki jopa rautalangan pätkällä. Suojaraudat lukon suojaksi eivät paljoa maksa. - haittalevy
Se on helppoa, avainta pois vedettäessä samalla hieman kierrellään avainta edestakaisin :) Samalla konstilla saa avaimen menemään sekaisin olevaan lukkoon.
- 3frtgyh
Niin, normaalia on, että lukko on hieman sekaisin, ja sillä tavalla pienellä keinuliikkeellä se aukeaa yleensä helposti. Välillä näin ei kuitenkaan olekaan, että kevyt keinuliike auttaisi, vaan avain jää heti pesään jumiin, jos sitä keinutusta yrittää samalla työntäen avainta lukkoon :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata531717Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3251511Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1021466- 1091185
- 221183
- 701156
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171127- 791081
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f183968Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40896