E-pillereistä väsymystä?

Olen syönyt nyt noin 3 viikkoa yasmin nimisiä pillereitä ja olen huomannut että olen alkanut väsyä todella helposti ja tarvitsen paljon unta. Toissayönä nukuin 12 tuntia, eilen sitten valvoin vain 7 tuntia kun taas rupesi jo nukuttamaan ja viime yönä nukuin jo jotain 14-15 tuntia!! Voiko e-pillerit aiheuttaa tällaista väsymystä?
77734
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mä en tiedä mistä se johtuu,Itse olen syöny pillereitä kohta vuoden.
Näinä lähi päivinä tarvitsen koulun jälkeen päiväunet ja yöunet.
Viime yönä nukuin 12h.Olen 17-vuotias jos se jotain auttaa...
Mut en tiedä johtuuko se niistä vai ku hemoglobiini voi olla alhanen.
Mä ajattelin mittauttaa hemoglobiinin terkkarilla ku se tulee tänne koululle.
(käy kerran viikossa)
Mut Mä selvitän tämän ja kerron sulle jos muistan vielä tämän palstan yms.

Äänestä
  • Joo kiitti. Pitäis varmaan munkin tuo hemoglobiini mittauttaa, ku en oo sitäkään muutamaan vuoteen mittauttanut. Jos vaikka johtuupi siitä.

    Äänestä

mulla on sama vika. oon syöny yasmineja vähän yli vuoden. ja mua on väsyttänyt jo pitkän aikaa. nukun pitkät yö unet (10-12h) ja koulun jälkeen vielä päiväunet (3h) ja silti oon ihan helvetin väsyt. ärsyttää kun ei ikinä jaksa tehdä mitään. voiko se johtua e-pillereistä?

Äänestä

Syön iteki niitä samoja ja tosiaan mietin yks päivä että miksei 10 tunnin yöunet enää riitä ku ennen riitti jopa 8 tunnin. Ei oo tullu mieleenkään että se johtuis pillereistä, mutta nyt mietinkin asiaa uudestaan. Ehkäpä ne tosiaan aiheuttavat väsymystä.

Äänestä

itsellä on nyt ensimmäinen liuska merciloneja lopulla ja olen huomannut saman oireen ja sillä tänne palstalle eksyinkin, katsomaan onko muillakin samaa ongelmaa. on todella turhauttavaa kun tuntuu ettei mikään unimäärä riitä vaan voisi nukkua yöt ja päivät putkeen. aivan uupunut olo koko ajan.. ei todellakaan hyvä yhdistelmä lukio-opiskelujen kanssa

Äänestä

Vaihtakaa Yasminet -> Yasminelleen. Toi Yasmine on aika pahan maineen saanut. Taisi valmistaja olla joskus oikeuteen haastettuna Yhdysvalloissa!

Äänestä
  • Hyvää läppää heität. Eiku et.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Unikeko- kirjoitti:

Olen syönyt nyt noin 3 viikkoa yasmin nimisiä pillereitä ja olen huomannut että olen alkanut väsyä todella helposti ja tarvitsen paljon unta. Toissayönä nukuin 12 tuntia, eilen sitten valvoin vain 7 tuntia kun taas rupesi jo nukuttamaan ja viime yönä nukuin jo jotain 14-15 tuntia!! Voiko e-pillerit aiheuttaa tällaista väsymystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu